تجهیز ۸۶ هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۸۶ هزار مدرسه در کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شد.

به گزارش بازار به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی امروز در برنامه یک روز تازه شبکه ۵ سیما گفت: با آخرین فناوری‌های روز ۸۶ هزار مدرسه در کل کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است و همچنین با طرح موضوع مدارس کپری، در ابتدا این مدارس به شبکه متصل شدند.

وی درباره هزینه‌های استفاده از شبکه اینترنت و شاد برای معلمان و دانش آموزان نیز افزود: معلمان استفاده بیشتری از شبکه دارند چرا که باید با تعداد زیادی از دانش آموزان در ارتباط باشند و به همین دلیل در مهرماه گذشته یک بسته ۲۰ گیگا بایتی برای ۳ ماه به صورت رایگان به ۷۰۰ هزار معلم تقدیم شد.

این بسته به احتمال بسیار از شنبه برای معلمان فعال می‌شود و زمانی هم که دانش آموزان و معلمین در مدرسه هستند از طریق شبکه دانا بر بستر شبکه ملی اطلاعات به صورت رایگان می‌توانند استفاده کنند.

وزیر ارتباطات اعلام کرد: ۷۰ میلیارد تومان هزینه اینترنت معلمان بود که پرداخت شد و بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان نیز سرمایه گذاری برای اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات انجام شده است.

وی درباره هزینه دانش آموزان برای استفاده از شبکه اینترنت نیز افزود: در کل کشور استفاده از این شبکه شاد برای دانش آموزان رایگان است و اگر دانش آموزان برخی از مدارس برای آموزش تکمیلی و دلایل دیگر از شاد استفاده نمی‌کنند نیز بسته‌ای اختصاصی اینترنت برای آن‌ها تدارک دیده شده که تا شنبه آینده جزییات آن اعلام می‌شود. ویژگی این بسته این است که خارج از مطالب مورد تایید آموزش و پرورش، دسترسی ندارند تا دانش آموزان در برابر آفت‌های فضای مجازی قرار نگیرند.

وی همچنین درباره آمار سه و نیم میلیون دانش آموز که به امکانات فضای مجازی دسترسی ندارند نیز افزود: بر اساس اعلام آموزش و پرورش سه و نیم میلیون دانش آموز به هر دلیلی برنامه شاد را نصب نکرده اند و آمار بالایی است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: ما در ۵ درصد نقاط جمعیتی پوشش اینترنت نداریم که ایراد مربوط به وزارت ارتباطات است که از این تعداد در حدود ۷۰۰ هزار دانش آموز در این مناطق هستند و بقیه دانش آموزانی هستند که ابزار دسترسی ندارند و ما اعلام کردیم تا پایان سال تمام نقاط روستایی کشور به شبکه اینترنت متصل می‌شوند تا آمار اتصال به شبکه به صد در صد برسد.

مردم از کیفیت خودرو هم ناراضی هستند
وی درباره سوال نظرسنجی این برنامه که درباره خدمات اینترنت مشترکین بود، افزود: اگر هم اکنون درباره کیفیت خودروهای داخلی و رسانه‌ها هم سوال کنید مردم اعلام نارضایتی می‌کنند چرا که انتظارات مردم درباره خدمات ارائه شده متفاوت است.

وزیر ارتباطات افزود: نارضایتی مردم بد نیست و مسئولان حضور دارند که این نارضایتی را به رضایت تبدیل کنند و اگر رضایت صد در صدی باشدف انگیزه‌های کار از بین می‌رود.

بالابردن قیمت بسته‌های اینترنتی غیرقانونی است
آذری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره قیمت بسته‌های اینترنت نیز گفت: ما از ابتدا اعلام کردیم که بالا بردن قیمت‌ها غیرقانونی است و باید برگردد و قیمت‌ها و بسته‌ها به قیمت قبل برگشت و شرکت ایرانسل نیز بسته‌های دلجویی را در ده روز گذشته ارائه کرد و همراه اول نیز از روز گذشته برای برگشت هزینه‌های اضافی کاربران اقدام کرده و از نظر ما حقوق مردم در این مورد تامین شده است.

وی افزود: به اپراتورها اعلام کردیم که اگر برای خدمت بهتر نیاز به سرمایه گذاری دارید و قصد ارائه تسهیلات بهتری به مردم دارید، طرح اقتصادی ارائه کنید و اگر نیاز به افزایش قیمت بود اجازه آن داده می‌شود و به مردم نیز توضیح می‌دهیم که دلیل این افزایش چیست.

وزیر ارتباطات با اشاره به شرایط کشور و مشکلات مردم در حوزه دریافت خدمات ارتباطی، گفت: اینترنت و شبکه پهن باند ضرورت زندگی امروز مردم است و ما مشاهده می‌کنیم در زمانی که دولت یارانه مردم را واریز می‌کند مصرف اینترنت در شبکه افزایش می‌یابد و این نشان می‌دهد که یک خانواده برای خرید بسته اینترنت و استفاده از این شبکه محتاج یارانه است و در این شرایط باید با مردم مدارا کرد.

وی درباره ظرفیت شبکه ارتباطی کشور برای پاسخگویی به نیاز آموزش در کشور، افزود: ظرفیت شبکه ارتباطی ما در حدود ۲۱ هزار گیگا بیت بر ثانیه است و میزانی که آموزش و پرورش درخواست کرده ۷۰۰ گیگا است که کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت شبکه است که دیروز میزان استفاده از این ظرفیت ۵ گیگ بوده است.

کودکان آینده و زندگی ما هستند
آذری جهرمی درباره سرمایه گذاری در حوزه سلامت کودکان در فضای مجازی نیز گفت: از سال ۹۶ ما در این حوزه سرمایه گذاری کردیم چرا که کودکان آینده و زندگی ما هستند و اگر به آن‌ها پرداخته نشود آفت‌های فضای مجازی آینده ما را تخریب می‌کنند به همین منظور از سال ۹۶ اینترنت کودکان به همراه اکوسیستم و ابزارهای خاصی مانند تبلت ایرانی برای کودکان تولید شده است و فقط در ایام کرونا برای کودکان محروم مناطق به کمک خیرین ۵ هزار تبلت خریداری و ارسال شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره کم فروشی بسته‌های اینترنتی نیز افزود: در حوزه کم فروشی نظارت دقیقی وجود دارد و مورد شایعی نیست و امکان دارد دلایلی مانند هک شدن رمز ورود وای فای یا آلوده شدن به ویروس دلیل اتمام سریع بسته‌ها باشد، اما اگر موردی وجود دارد پیگیری می‌کنیم و در صورت احراز تخلف برخورد می‌کنیم.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: اگر مردم به ما اطمینان دارند که بر سر حقوق آنان با کسی تعارف نداریم واقعا به این جمع بندی نرسیدیم که کم فروشی یا دزدی شده باشد البته تخلف بعید نیست و به همین منظور شکایت‌های مردمی را به صورت دقیق بررسی می‌کنیم و از مردم می‌خواهم که اگر به چنین مواردی برخورد کردند با ۱۹۵ تماس بگیرند تا به صورت مورد به مورد پیگیری شود.

خرید و فروش وی پی ان، جرم نیست
وی در پاسخ به سوالی در مورد خرید و فروش وی پی ان نیز افزود: این کار جرم نیست و از نظر من نه در فیلترینگ و نه در فروش وی پی ان منطقی وجود ندارد و معیار مشخصی برای مردم و در برخی موارد برای ما نیز وجود ندارد، البته فیلترینگ در تمام دنیا وجود دارد، اما ما نمی‌توانیم پلتفرمی که مورد استفاده بیشتر مردم قرار دارد با قانون و حکمی ببندیم و طبیعی است که مردم در مقابل آن می‌ایستند و از فیلترشکن استفاده می‌کنند.

آذری جهرمی تصریح کرد: زمانی که در حدود ۳۰ میلیون نفر به دنبال فیلتر شکن باشند باید یک لشگری هم آماده کنید که به دنبال فیلتر فیلترشکن‌ها باشند.

وی افزود: زمزمه‌ای درباره فیلتر اینستاگرام نیست و من چیزی نشنیده ام، اما اینکه یک عده‌ای اعتقاد راسخی دارند که هر شبکه اجتماعی باید فیلتر شود، بله هستند.

وزیر ارتباطات، وزیر وصل ارتباطات نه قطع آن است
وزیر ارتباطات با بیان اینکه فضای مجازی آفاتی دارد، گفت: راه برخورد با این آفات آموزش و سواد رسانه‌ای است و مشخص کردن مسئولیت مدنی افرادی که در این فضا فعالیت می‌کنند و اگر بخواهیم از قوه قهریه برای برخورد با عوارض فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده کنیم سطح تعارض مردم با حاکمیت افزایش می‌یابد.

وی افزود: نباید دو قطبی در این فضا بسازیم، عوارض و آفات واقعی است و اهداف دشمن برای دست اندازی به حوزه‌های امنیتی و اطلاعاتی ما و تغییر ذایقه مردم جدی است و این موارد فقط برای ما نیست و در کشوری مانند آمریکا که صاحب تکنولوژی است نیز وجود دارد و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

آذری جهرمی با عنوان اینکه وزیر ارتباطات، وزیر وصل ارتباطات نه قطع آن است، گفت: اختیار قطع و فیلترینگ در قانون به وزیر ارتباطات داده نشده و وزارت ارتباطات مسوولیت توسعه این حوزه را دارد و مبنای ما نیز قانون است و بر اساس قانون قاضی و یا کمیته تعیین مصادیق چنین اختیاری دارد ما موظف به تبعیت از قانون هستیم حتی اگر از آن راضی نباشیم.

وی افزود: من به حکم قانون وزیر هستم و تا در این موقعیت قرار دارم باید از قانون تبعیت کنم.

برنامه‌ای برای ریاست جمهوری ندارم
وزیر ارتباطات به سوالی درباره شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ به عنوان نامزد ریاست جمهوری نیز این چنین پاسخ داد: از لحظه رای اعتماد در مجلس این زمزمه از نمایندگان آغاز شد و کسانی که این موضوع را مطرح می‌کردند قصد داشتند شرایط کار در حوزه را سخت‌تر کنند، اما تاکنون چنین موضوعی در ذهن من نبوده و برنامه‌ای نداشته ام.

وی به پرونده کلاهبرداری ارزش افزوده نیز اشاره‌ای کرد و افزود: در ابتدا مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تخلف مشخص شد که به طور کامل به مردم بازگشت داده شد و پرونده ۸ شرکت که اقدام به کلاهبرداری کرده بودند به پلیس ارجاع و شکایت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز در این حوزه به دادسرا ارسال و پرونده باز است و باید با مبالغ کسر شده صحت سنجی و رسیدگی شود.

۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۱
کد خبر: 40140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =