۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
کد خبر: . ۴٬۰۱۳
تدوین پیش‌نویس قانون جدید مالیات‌های مستقیم

رییس کل سازمان مالیاتی از تدوین پیش نویسی برای قانون جدید مالیات‌های مستقیم در این سازمان خبر داد.

به گزارش بازار، امیدعلی پارسا صبح امروز (شنبه) و در صبحانه کاری با رییس و اعضای اتاق بازرگانی ایران گفت: مالیات، عمران و آبادانی و جنگ با دشمن همه با هم است و از هم جدا نیست.

وی با بیان اینکه تنها منبع درآمدی دولت مالیت است، افزود: باید با راه افتادن تولید و اقتصاد و صادرات است که می توان مالیات ستانی داشت.   رییس سازمان امور مالیاتی با طرح این سوال که برای تمشیت امور حاکمیتی دولت با چه نرخی و تا چه اندازه ای باید مالیات از بخش های مختلف گرفت، تصریح کرد: اگر ٣٠ دولت پیشرو را در نظر بگیریم، بیش از ٩٥ درصد از مردم اظهارنامه صادقانه می دهند و نرخ های مالیاتی بدنبال هدف مالیاتی است و تصاعدی و متناسب با درآمد، ثروت و مصرف تعیین می شود و ٥ درصدی هم صادقانه اظهارنامه نمی دهند، به اندازه ای گرفتاری برای آنها درست می شود که هیچ عاقلی ریسک آن را نمی پذیرد.

وی با بیان اینکه هر دولتی برای اعمال حاکمیت خود باید ٢٠ تا ٢٥ درصد از کل GDP را در اختیار داشته باشد، افزود: فقط تصور کنید که قرار است امنیت بنگاه را خودتان باید تامین کنید چه قدر هزینه نیاز دارد. با این ٢٥ درصد می توان امنیت، نظم، عدالت و کالاهای عمومی را تامین کند.

پارسا گفت: در ایران بین ٧ تا ٨ درصد از درآمدهای جامعه به عنوان مالیات در اختیار دولت قرار می گیرد و با این رقم نمی توان تمام اقدامات مورد نیاز را انجام داد. وی اعلام کرد: بین ٣٠ تا ٣٥ درصد از رقم ٢٥ درصد کل تولید ناخالص داخلی از نفت و ٣٥ تا ٤٠ درصد از مالیات و مابقی از طریق استقراض و چاپ اوراق تامین شده است.

رییس سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: در دنیا سازمان های امور مالیاتی به تمامی اطلاعات درآمدی، تولید، صادرات، واردات، تراکنش ها و حساب ها دسترسی دارند و هوشمندانه مالیات می گیرند.

پارسا ادامه داد: از آنجایی که بسترهای اخذ مالیات هوشمند در دنیا فراهم است، سازمان های مالیاتی به حق مالیات می گیرند، سلامت اداری بالایی دارند، عدالت مالیاتی برقرار است و فرار مالیاتی نداریم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در طول سالهای گذشته اظهار داشت: امروز اخذ مالیات در کشور کاملا الکترونیکی است اما اخذ مالیات به طور الکترونیک با اخذ مالیات هوشمند متفاوت است. در نظام مالیاتی هوشمند سازمان مالیاتی به تمام اطلاعات دسترسی دارند و راهی برای فرار مالیاتی باقی نمی ماند. معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: در قانون پیش بینی شده که هیچ دستگاه دولتی و غیردولتی عذر و بهانه ای برای عدم ارائه اطلاعات به یازمان امور مالیاتی ندارد.

پارسا از تدوین پیش نویسی برای قانون جدید مالیات های مستقیم در سازمان امور مالیاتی خبر داد و افزود: در این پیش نویس بحث ساماندهی معافیت ها، پایه های مالیاتی از جمله مالیات بر عایدی بر سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد را در نظر گرفته ایم.

وی با بیان اینکه ما در دنیا شاهد معافیت کامل بخش های اقتصادی نیستیم، گفت: درست است که شاید ٨٥ درصد از بخش کشاورزی در ایران ضعیف است و باید از مالیات معاف باشد اما بالاخره ١٠ درصد از فعالین این بخش درآمد خوبی دارند و باید مالیات بدهند.

رییس سازمان مالیاتی تصریح کرد: بودجه عمومی کل کشور ٤٨٤ هزار میلیارد تومان است. دولت برای تامین این بودجه یا باید مالیات بگیرد، یا قرض کند و با سود آن بازگرداند، یا چاپ پول کند یا منابع طبیعی و املاک را بفروشد. البته بهتر از من می دانید که چاپ پول تورم زاست و اخذ مالیات غیر مستقیم از طبقات ضعیف و با درآمد ثابت است.

وی تاکید کرد که تنها راه برای ملت و حاکمیت، اخذ مالیات هوشمندانه متناسب با ثروت، درآمد و مصرف است. معاون وزیر اقتصاد افزود: جهت گیری نظام آن است که ایران به سمت مالیات هوشمند و نسل چهارم مالیات ستانی است و امیدوار هستیم فرار مالیاتی و فساد اداری با این اقدام از بین برود.

۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
کد خبر: ۴٬۰۱۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =