۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۳
نرخ تورم به کمترین رقم از اسفند ۱۳۹۹ تاکنون رسید
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران؛

نرخ تورم به کمترین رقم از اسفند ۱۳۹۹ تاکنون رسید

بنا بر اعلام مرکز آمار، نرخ تورم کشور در خردادماه امسال به ۳۶.۱ درصد رسید که پایین‌ترین سطح تورم از اسفند ۱۳۹۹ به بعد محسوب می‌شود.

به گزارش بازار، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در خرداد ماه ۱۴۰۳ شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ۲۴۹.۷ رسید که نسبت به ماه قبل، ۲.۸ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه‌به‌نقطه) ۳۱.۹ درصد افزایش و در دوازده‌ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۳۶.۱ درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور در خرداد ماه ۱۴۰۳ به ۳۶.۱ درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت ماه سال جاری، ۰.۹ واحد درصد کاهش یافته است. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد.

تورم نقطه به نقطه

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور در خرداد ماه امسال ۳۱.۹ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ۳۱.۹ درصد بیشتر از خرداد ماه ۱۴۰۲ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردهاند. تورم نقطه به نقطه خرداد ماه ۱۴۰۳ در مقایسه با ماه قبل، ۰.۹ واحد درصد افزایش داشته است. منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد.

تورم ماهانه

تورم ماهانه خانوارهای کشور در خرداد ماه ۱۴۰۳ برابر ۲.۸ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ۴.۲ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ۲.۱ درصد بوده است. منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد.

کاهش تورم سالانه

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور در خرداد ماه ۱۴۰۳ به ۳۶.۱ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۹ واحد درصد کاهش یافته است. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد.

تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در خرداد ماه ۱۴۰۳

نرخ تورم سالانه کشور در خرداد ماه ۱۴۰۳ برابر ۳۶.۱ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۳۲ درصد برای دهک اول، تا ۳۷.۲ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۵.۲ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۵.۶ واحد درصد) ۰.۴ واحد درصد کاهش داشته است.

کد خبر: ۲۹۲٬۵۸۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha