۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۰
امکان تولید گازوئیل و کربن سیاه از فاضلاب برای نخستین‌بار در ایران
مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران خبر داد

امکان تولید گازوئیل و کربن سیاه از فاضلاب برای نخستین‌بار در ایران

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران از تولید گازوئیل و کربن سیاه حاصل از لجن آبگیری شده در فرایند تصفیه فاضلاب تصفیه‌خانه‌های پایتخت برای نخستین‌بار در ایران خبر داد.

به گزارش بازار، عباسعلی مصرزاده با بیان اینکه کربن سیاه به‌عنوان ماده اولیه صنایع به‌ویژه صنعت لاستیک‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد، گفت: تولید این محصول در فرایند تصفیه فاضلاب می‌تواند افزون بر ایجاد درآمد و ارزش‌افزوده از محصولی که تاکنون مخل محیط‌زیست بوده است، از آلودگی محیط‌زیست نیز پیشگیری کند.

وی افزود: امسال برنامه شرکت فاضلاب در نخستین گام تبدیل روزانه ۱۲۰ تن لجن به گازوئیل و کربن سیاه است که گازوئیل تولیدی می‌تواند در سیستم گرمایش تصفیه‌خانه‌ها و تأسیسات مربوط به آن مورداستفاده قرار گیرد و کربن سیاه نیز به‌عنوان ماده اولیه موردنیاز صنایع در بورس عرضه شود.

مدیرعامل فاضلاب تهران با بیان اینکه فاضلاب در نگاه نخست عامل آلودگی و تهدید برای جوامع انسانی محسوب می‌شود، گفت: اتفاق خوبی که در پروژه‌ها و طرح‌های جمع‌آوری اصولی و بهداشتی فاضلاب می‌افتد، آن است که تهدید فاضلاب به یک فرصت تبدیل می‌شود.

مصرزاده خاطرنشان کرد: طرح‌های فاضلاب ضمن آنکه به ارتقای سلامت و حفظ محیط‌زیست کمک می‌کند، باعرضه محصول‌های حاصل از فرایند تصفیه فاضلاب ازجمله پساب در یک فضای رقابتی مانند بورس، یاری‌دهنده بخش صنعت نیز خواهد بود.

وی یکی دیگر از محصول‌های تولیدی فرایند تصفیه فاضلاب را برق دانست و ادامه داد: هم‌اکنون از گاز حاصل از تصفیه فاضلاب در تهران نزدیک به ۱۵ مگاوات برق تولید می‌شود که می‌تواند برق یک شهر ۱۲۰ هزارنفری را تأمین و به جبران بخشی از ناترازی برق به‌ویژه در زمان‌های پیک مصرف و پیشگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای در محیط کمک کند.

مدیرعامل فاضلاب تهران ایران را از کشورهای پیشرو غرب آسیا در تولید برق از فاضلاب نام برد و گفت: افزون بر تولید برق در نیروگاه‌های فاضلاب، حرارت حاصل از موتورهای گازسوز برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی جهت تأمین آبگرم این مجموعه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شرکت فاضلاب تهران اردیبهشت‌ماه امسال برای نخستین‌بار پساب تولیدی حاصل از تصفیه فاضلاب دو تصفیه‌خانه بزرگ جنوب و غرب تهران را در بورس انرژی عرضه کرد.

نخستین عرضه پساب به میزان ۱.۸ میلیون مترمکعب در سال و به مدت ۱۵ سال به شرکت سیمان تهران واگذار شد.

امسال مجوز قانونی عرضه ۱۰ میلیون مترمکعب پساب دو تصفیه‌خانه یادشده برای عرضه در بورس انرژی اخذ شده است که این موضوع، می‌تواند شروع خوب و تحولی در بخش اقتصاد آب، حفظ محیط‌زیست و توسعه تأسیسات فاضلاب در آینده محسوب شود.

بر اساس اعلام شرکت آب و فاضلاب استان تهران، هم اکنون این امکان وجود دارد که در صورت وجود متقاضی تا ۱۰۰ میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌خانه‌ها تحویل شود. در حال حاضر نزدیک به ۱۰ هزار لیتر بر ثانیه پساب در دو تصفیه‌خانه جنوب و غرب تهران به‌صورت رایگان به بخش کشاورزی تحویل می‌شود.

کد خبر: ۲۹۰٬۰۹۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha