۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۷:۵۶
«احیای صنایع راکد» دستاورد دولت شهید رئیسی | صنعت بالاخره تکان خورد! 
گزارش بازار؛

«احیای صنایع راکد» دستاورد دولت شهید رئیسی | صنعت بالاخره تکان خورد! 

به نظر کارشناسان اقتصادی، مهمترین دستاورد دولت شهید آیت الله رئیسی، احیای واحدهای راکد تولیدی و همچنین تثبیت اشتغال محسوب می شود. 

بازار، گروه استان‌ها: مرحوم شهید آیت الله رئیسی، دومین شهید رئیس جمهور ایران اسلامی لقب گرفت آن هم ناباورانه و در حالی که همین یک ماه قبل در استان سمنان حضور داشت و در مراسم احیای ۲۰۱ واحد ۱۰۰ درصد راکد استان سمنان حضور یافت و سخنرانی کرد.

حالا او که یک ماه قبل رشد اقتصادی شش درصد و همچنین احیای صدها واحد صنعتی در کشور را دستاورد دولت سیزدهم معرفی می کرد، بر دستان مردم قدر شناس مشهد در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد اما میراث و دستاورد وی در استان سمنان برای همگان حتی منتقدان وی، ارزشمند و قابل تقدیر تلقی می شود. لازم به ذکر است که علیرغم عدم وجود امارهای دقیق اما به نظر می رسد در نخستین روز روی کار آمدن دولت سیزدهم در استان سمنان ۴۵۰ الی ۴۶۰ واحد راکد در این استان وجود داشته است.

عزم جدی دولت

یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با بازار، گفت: ماجرای احیای واحد های راکد در استان سمنان از دولت نهم و دهم آغاز شد که تحریم های فلج کننده اولاً راه ارتباطی صنعت کشورمان را با دنیا بست و در ثانی، تلاطم های ارزی و اقتصادی را به همراه آورد و در نتیجه کارخانه های استان سمنان ناتوان از تامین اقلام اولیه و پرداخت هزینه تولید، کم کم به ورطه مشکلات گرفتار شدند.

استاندار سمنان: از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۲۰۱ واحد راکد در استان سمنان احیا شده است

حسن همتیان با بیان اینکه عجیب اینکه اغلب واحدهای احیا شده در دولت سیزدهم در استان سمنان در همان برهه دولت نهم و دهم به تعطیلی گراییده بودند کارخانه هایی که ۱۳ سال بعضاً ۱۲ سال تعطیل بودند و گرد و خاک روی ابزار آلات شان نشسته بود، تاکید کرد: دولت روحانی برای جبران وضعیت دو سیاست را در پیش گرفت که نخستین آنها بهبود ارتباطات تجاری و اقتصادی با دنیا بود.

وی با بیان اینکه دولت روحانی هرچند توانست گره هایی را باز کند اما در مجموع دولت موفقی دست کم در زمینه بهبود وضعیت تولید صنعتی در استان سمنان نبود، افزود: رویکرد دوم دولت روحانی اعطای تسهیلات بانکی برای رفع مشکلات تولیدی ها بود اما از آنجا که تنها مشکلات تولیدی ها نقدینگی نبود، کم کم واحد های تولیدی استان از واحد های مشکل دار به واحد های مشکل دار بدهکار تبدیل شدند.

«احیای راکدها» دستاورد دولت رئیسی | صنعت بالاخره تکان خورد! 

تملک های بانکی

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بیشترین میزان تملک واحد های بدهکار به بانک در دولت روحانی رخ داد، گفت: دولت رئیسی در بدو روی کار آمدن تلاش کرد که یک سیاست را اجرایی کند و آن هم اینکه اجازه ندهد واحدی حتی بدهکار، در تملک بانک قرارگیرد از آنجا که مرحوم رئیسی خود در قوه قضائیه بود به خوبی می دانست که برای این امر باید کاری کند که بانک ها صدایشان در نیاید.

همتیان با بیان اینکه دولت رئیسی با پرداخت تسهیلات تلاش کرد بدهی های قبلی واحد ها را پرداخت و برای آنانی که در تملک و یا تعطیل هستند چاره جویی کند، گفت: نخستین بار در دولت او بود که چاره جویی چند جانبه برای احیای تولید جای خود را به سیستم تک بعدی پرداخت تسهیلات بانکی داد یعنی اگر واحدی مشکل حقوقی داشت دیگر به بانک معرفی نمی شد!

وی با بیان اینکه در همین سمنان واحدی بود که دچار مشکلات ورثه و حقوقی و ... شده بود و در نتیجه با مذاکره با مالکان موفق شدند که سرمایه گذار جدیدی را وارد مجموعه کرده و بالاخره کارخانه ای که چهار سال تعطیل بود را دوباره فعال سازند، گفت: این به نظر من مهمترین کاری بود که دولت رئیسی کرد هر چند شاید به لحاظ دیگر اقدامات اقتصادی او مانند کنترل تورم و نرخ رکود و ... با او موافق نباشیم.

رئیسی چه کرد؟

اما دولت رئیسی چه کرد؟ استاندار سمنان در گفتگو با خبرنگار بازار، با بیان اینکه احیای واحد های راکد یکی از راهبردهای مهم ما در دولت سیزدهم بود، گفت: خوشبختانه باید گفت که در دولت آیت الله شهید رئیسی هیچ واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی استان سمنان به دلیل مالی و یا هر موضوع دیگری، تعطیل نشده است.

رئیس صمت سمنان: در سال گذشته ۷۳ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان سمنان برگزار شده است

سید محمد رضا هاشمی از برگزاری هفتگی نشست های رونق تولید، رفع موانع و ستاد احیا با حضور دستگاه های عضو از قضائیه و اجرایی تا مالی و اقتصادی و بانک ها و تامین اجتماعی و .. خبر داد و ابراز کرد: در دولت سیزدهم توجه ویژه ای به احیای واحد های راکد مانده، صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۲۰۱ واحد راکد در استان سمنان احیا شده است، تاکید کرد: ده هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه مردمی با احیای این واحدهای راکد به چرخه تولید کشورمان بازگشته که دستاوردی چشم گیر برای دولت سیزدهم و مردم استان سمنان محسوب می شود.

استاندار سمنان بیان کرد: احیای این ۲۰۱ واحد کاملاً راکد در استان همچنین چهار هزار و ۵۰۰ شغل را نیز در استان سمنان تثبیت کرده است مشاغلی که تا پیش از این از مردم به خصوص جوانان این استان سلب شده بود و حالا می توانند نان بر سر سفره خانواده هایشان ببرند.

«احیای راکدها» دستاورد دولت رئیسی | صنعت بالاخره تکان خورد! 

احیای راکدها

موسوی مدیرعامل کارخانه کاشی سمنان یکی از همان کارخانه هایی است که احیا شده است این همان کارخانه ای است که رئیسی فروردین ماه در آن حضور پیدا کرد همان کارخانه ای که جشن احیای ۲۰۱ واحد راکد در دولت سیزدهم در آن برگزار شد و کارگران کارخانه خاطره ای ویژه را با رئیس جمهور شهید در ذهن دارند.

موسوی در گفتگو با خبرنگار بازار، با بیان اینکه این کارخانه از سال ۹۹ تعطیل شده بود، اما از سال ۱۴۰۱ کم‌کم شروع به بازسازی کارخانه کردیم، گفت: امروز با کمک مسئولان، روزی ۱۱هزار متر کاشی تولید می‌کنیم که امیدواریم این عدد تا مدتی دیگر به ۲۰ هزار متر تولید کاشی در روز برسد

در دولت سیزدهم همچنین تلاش شده تا مشکلات واحد های تولیدی در استان سمنان آنقدر جدی نشود که کار برای احیای آنها دشوار گردد

این نمونه ای از احیای واحد های راکد در استان سمنان به همت دولت سیزدهم است دولتی که استاندار آن اعلام کرده که نهضت احیای واحد های راکد و جلوگیری از رکود واحدی های صنعتی و تولیدی در آن همچنان هم ادامه خواهد داشت و خللی در آن ایجاد نمی شود.

تلاش برای پیشگیری از رکود

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اما در گفتگو با خبرنگار بازار، ضمن اشاره بر برگزاری مداوم نشست رونق تولید و رفع موانع در استان طی دولت سیزدهم، گفت: پیش از تمام این نشست ها، اعضای کارگروه به همراه استاندار سمنان از واحد هایی که قرار است مشکلات شان در نشست مطرح شود، بازدید کرده و از نزدیک با مشکلات آن واحد آشنا می شوند و این روند ادامه نیز دارد.

یادگار احمدی با بیان اینکه در سال گذشته ۷۳ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان سمنان برگزار شده است، بیان کرد: مشکلات ۲۶۷ واحد تولیدی و بنگاه اقتصادی استان در این نشست ها مطرح و درباره آن تصمیم گیری شده است.

وی با بیان اینکه برای رفع موانع ۴۷۸ مصوبه به تصویب اعضای کارگروه رونق تولید استان سمنان رسیده است، تاکید کرد: این مصوبات در راستای رونق تولید و رفع موانع و همچنین جلوگیری از رکود واحد های تولیدی بوده که بخش اعظم آن به رفع مشکلات واحد های تولیدی در بخش های مختلف شامل نقدینگی، مشکلات حقوقی، کارگری و ... اختصاص داشته است.

«احیای راکدها» دستاورد دولت رئیسی | صنعت بالاخره تکان خورد! 

اقداماتی که دولت سیزدهم کرد

رئیس سازمان صمت سمنان با بیان اینکه ۲۰ درصد مصوبات مربوط به تامین مالی و تسهیلات بوده است، گفت: ۲۶ درصد از مصوبات کارگروه ستاد رونق تولید استان سمنان در سال ۱۴۰۲ مربوط به امور زیربنایی بوده و مابقی به مالیاتی تامین اجتماعی و ... اختصاص داشته است.

اینها نشان می دهد که در دولت سیزدهم همچنین تلاش شده تا مشکلات واحد های تولیدی در استان سمنان آنقدر جدی نشود که کار برای احیای آنها دشوار و در نهایت کارخانه ها کم کم به رکود برسند این سیاستی است که در دولت سیزدهم اتخاذ و حتی تحسین منتقدان شهید رئیسی را نیز به دنبال داشت در مجموع کارشناسان عقیده دارند که در شاخص احیای تولید، دولت رئیسی می تواند نمره قابل قبولی را در استان سمنان بگیرد. یادش گرامی باد.

کد خبر: ۲۸۸٬۴۷۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha