۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۴
کوپلینگ فلزی و مهمترین موارد کاربرد آن

کوپلینگ فلزی و مهمترین موارد کاربرد آن

کوپلینگ از جمله مهمترین قطعات مکانیکی است که به منظور انتقال حرکت و نیرو میان دو محور در طراحی ماشین یا تجهیزات استفاده می شود.

به گزارش بازار، کوپلینگ از جمله مهمترین قطعات مکانیکی است که به منظور انتقال حرکت و نیرو میان دو محور در طراحی ماشین یا تجهیزات استفاده می شود. معمولاً کوپلینگ ها از متریالی مانند فولاد، آلومینیوم یا پلاستیک ساخته می شوند و به صورت جفت شده یا جداگانه نصب در فرآیند ساخت ماشین آلات صنعتی به کار برده می شوند. در لیست قطعات کوپلینگ، کوپلینگ فلزی وجود دارد که از متریال فولاد ساخته شده اند و دارای مقاومت بالایی هستند. شرکت کیهان افزار زاگرس متناسب با نوع فعالیتی که انجام می دهند، انواع کوپلینگ فلزی و لاستیکی را در دسته بندی متفاوت به فروش می رسانند. با توجه به گستردگی بالایی که قطعات کوپلینگ دارند، در این پست تلاش داریم تا به صورت تخصصی به معرفی کوپلینگ فلزی، کوپلینگ چرخ دنده ای و همچنین کوپلینگ زنجیری بپردازیم تا هنگام خرید چنین قطعاتی، راحت تر بتوانید انتخاب نوع کوپلینگ را انجام دهید. با خرید کوپلینگ فلزی مناسب می توان عملکرد اصلی ماشین آلات را پیاده‌سازی نمود. به نحوی، کاربری محورهای موجود در قطعات مکانیکی وابسته به عملکرد صحیح کوپلینگ است.

کوپلینگ های فلزی می توانند به صورت مکانیکی، هیدرولیک یا الکتریکی عمل کنند. به عنوان مثال، در کوپلینگ فلزی، دو محور با استفاده از سوراخ ها، شافت ها و پیچ های مناسب به هم متصل می شوند. در حین انتقال نیرو و حرکت، این قطعات وظیفه تحمل لغزش و گردش را دارند تا بتوانند از آسیب به سیستم جلوگیری کنند.به طور کلی، انواع کوپلینگ فلزی به نحوی طراحی می شوند که قابلیت انتقال سریع نیرو، جابجایی لغزش، جبران اختلافات در تعادل و انتقال چرخش میان دو قطعه میسر را امکان پذیر نماید. با توجه به گستردگی کاربرد قطعات کوپلینگ، هنگام خرید کوپلینگ چرخ دنده ای بایستی بر اساس نوع کاربرد نهایی تصمیم گیری نسبت به انتخاب سایز آن بگیرید چون عدم توجه به این فاکتور، می تواند قابلیت کاربری کوپلینگ فلزی مد نظر را بی تأثیر سازد.

کاربرد کوپلینگ فلزی

خرید کوپلینگ زنجیری در دسته بندی قطعات کوپلینگ فلزی انجام می پذیرد چون ساختار اصلی آن متشکل از آلیاژ فولادی می باشد. عمدتاً در فرآیند ساخت انواع کوپلینگ فلزی از فولاد ضد زنگ استفاده می شود تا ماندگاری و دوام بالایی در برابر شرایط محیطی داشته باشند. بنابراین پیش از خرید کوپلینگ فلزی بایستی نسبت به اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنید. این چنین متناسب با نیازی که دارید، به سهولت قادر به انتخاب کوپلینگ زنجیری خواهید بود و از آن می توانید در فرآیند ساخت انواع ماشین آلات استفاده نمائید. از مزایای بکارگیری کوپلینگ چرخ دنده ای، زنجیری و ... می توان به تنظیم دقیق حرکات و انتقال نیروها بین دو شفت اشاره کرد. طراحی و ساخت کوپلینگ فلزی شامل دسته بندی متفاوت است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوپلینگ زنجیری:از رایج ترین انواع کوپلینگ فلزی به شمار می رود که می توان از آن برای جا به جایی نیرو در قطعات مکانیکی همانند شفت استفاده نمایند.
 • کوپلینگ چرخ دنده ای:خرید کوپلینگ چرخ دنده ای با عنوان کوپلینگ Gear، می تواند عاملی مؤثر برای جذب ناهمراستایی های میان محورهای شفت گردد.
 • کوپلینگ دیسکی: این نوع کوپلینگ توسط قطعات تشکیل دهنده، نیروی محرکه لازم را برای انتقال نیرو در تچهیزات مکانیکی بوجود می آورد.
 • کوپلینگ جعبه دنده: طراحی کوپلینگ جعبه دنده نیز به نحوی است که قابلیت جذب ارتعاشات بوجود آمده در درون ماشین آلات مکانیکی را دارند.

با توجه به تعدد قطعات کوپلینگ فلزی، مهندسین بایستی در انتخاب نوع کوپلینگ تمام زوایای کار را سنجیده و سپس با آسودگی خاطر بهترین کوپلینگ چرخ دنده ای را خریداری کنند. انتخاب نوع کوپلینگ بر روی عملکرد سیستم های مکانیکی تأثیرگذار است. در نتیجه صنایع مختلف، بر اساس طرح اولیه و عملکرد نهایی ماشین آلات، نسبت به خرید نوع کوپلینگ فلزی و یا لاستیکی تصمیم می گیرند.

مهمترین اجزای کوپلینگ فلزی

کوپلینگ جزء قطعاتی است که در طراحی و ساخت انواع ماشین آلات و تجهیزات صنعتی منجمله موتور، کمپرسور، پمپ و ... استفاده می شوند. انواع کوپلینگ فلزی همانند کوپلینگ زنجیری ، کوپلینگ چرخ دنده ای و ... متشکل از قطعات مجزا هستند. در این قسمت قصد داریم به صورت مختصر به معرفی برخی از آنها بپردازیم. مهمترین اجزای کوپلینگ فلزی عبارتند از:

 • شافت: شافت ‌ها قطعاتی هستند که محل قرار گیری و اتصال کوپلینگ فلزی را فراهم می کنند. معمولاً شافت ‌ها دارای سوراخ‌ هایی در ابعاد مناسب هستند که امکان نصب پیچ‌ ها و سایر قطعات کوپلینگ چرخ دنده ای و سایر مدل ها را فراهم می کند.
 • حلقه‌ های لغزش: حلقه ‌های لغزش با عنوان حلقه‌ های گردش نیز شناخته می شوند. این قطعه برای جبران اختلافات در تعادل و جابجایی لغزش بین دو قطعه کوپلینگ فلزی طراحی شده است.. این حلقه‌ها معمولاً از مواد انعطاف‌پذیر و مقاوم ساخته می ‌شوند.
 • پیچ‌ و مهره‌ ها: پیچ‌ و مهره‌ ها جهت اتصال شافت ‌ها به هم و به سایر قطعات کوپلینگ زنجیری به کار برده می شوند. این اجزا باید به طور صحیح نصب شوند تا قابلیت تنظیم صحیح نیرو و حرکت بین دو قطعه را فراهم سازد.
 • قاب: قاب یک قسمت محافظتی است که اجزای داخلی کوپلینگ را نگهداری می ‌کند و از آسیب دیدگی قطعات اصلی آنها جلوگیری می نماید. قاب معمولاً از مواد مقاوم ساخته می‌ شود تا به عنوان یک پوشش محافظ بر روی کوپلینگ زنجیری نصب گردد.
 • سوراخ‌ ها و روابط: این قسمت برای نصب و اتصال کوپلینگ به دیگر قطعات یا محورها طراحی شده است. این اجزا باید با دقت، به صورت منظم نصب شوند تا کوپلینگ فلزی به درستی عمل کند.

فروش کوپلینگ فلزی

نکات متعددی در خصوص انتخاب نوع و خرید کوپلینگ فلزی وجود دارد که باعث گردیده چنین مقالاتی توسط کارشناسان فروش شرکت کیهان افزار زاگرس گردآوری شوند. بدین ترتیب با آگاهی بیشتر می توانید با اطمینان خاطر اقدام به خرید کوپلینگ زنجیری ، چرخ دنده ای و ... نمائید. با توجه به اینکه قطعات کوپلینگ رابط اصلی میان دو شفت و یک محور را تشکیل می دهد، قطعاً اورجینال بودن و داشتن کیفیت در چنین قطعاتی حائز اهمیت است.

انواع دسته بندی کوپلینگ فلزی از نوع چرخ دنده ای

فروش کوپلینگ چرخ دنده ای در دسته بندی کوپلینگ های فلزی صورت می گیرد و دارای ظاهری متفاوت و در عین حال ساختار اختصاصی است. در نتیجه از کوپلینگ چرخ دنده ای در موقعیت های خاص استفاده می شود تا قابلیت انتقال نیروی قدرتی و همچنین جذب لرزش و ارتعاشات خارجی به سیستم را داشته باشد. اگر به دنبال خرید کوپلینگ چرخ دنده ای هستید، بهتر است بدانید که برخی از انواع کوپلینگ فلزی دارای ویژگی و عملکردهای فیزیکی این نوع قطعه می باشند. به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کوپلینگ دوگانه
 • کوپلینگ جوشی
 • کوپلینگ میانه ای
 • کوپلینگ انعطاف پذیر
 • کوپلینگ دنده ای تخت
 • کوپلینگ دنده ای صلب
 • کوپلینگ نیمه دنده ای و نیمه سخت

فروش کوپلینگ فلزی

این در حالی است که شاهد کاربرد کوپلینگ زنجیری در طراحی برخی از انواع سیستم مکانیکی و ماشین الات هستیم. با توجه به ساختار مکانیکی ساده ای که انواع کوپلینگ فلزی و همچنین کوپلینگ های لاستیکی دارند، بکارگیری آنها به میزان قابل توجهی می تواند سیستم انتقال نیروی ماشین آلات را تقویت نموده و ارتقاء دهد. جهت سفارش انواع کوپلینگ فلزی می توانید با دفتر فروش کیهان افزار زاگرس تماس بگیرید. پس از کسب اطلاعات کافی، به سهولت می توانید هماهنگی لازم را برای تحویل محصولات سفارش داده انجام دهید.

https://keyhan-tajhiz.com/

کد خبر: ۲۸۵٬۲۸۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha