۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۲
استقبال بخش خصوصی از ساخت ۴۰۰۰مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر
معاون فنی و مهندسی ساتبا خبر داد

استقبال بخش خصوصی از ساخت ۴۰۰۰مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

معاون فنی و مهندسی ساتبا گفت: تعداد پیشنهاد دهندگان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای تکمیل ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر برای ساخت ۱۷۶۳ مگاوات نیروگاه افزایش داشته است.

به گزارش بازار علیرضا پرنده مطلق خاطرنشان کرد: در حالی بازگشایی پاکت‌های مناقصه سرمایه‌گذاری برای ساخت ۱۷۶۳ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر برگزار شد که برای حدود ۲۲۲۶ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر پیشنهاد سرمایه گذاری در ساتبا دریافت شد.

وی، استقبال از سرمایه گذاری در توسعه انرژی های تجدیدپذیر را بی‌نظیر توصیف و بیان کرد: استقبال به حدی بوده است که ساتبا نتوانست برخی سرمایه گذاران را به عنوان برنده انتخاب کند، بنابراین به شرکت‌های مذکور پیشنهاد شده است که از روش‌های دیگر و مدل‌های دیگر سرمایه گذاری همچون بورس انرژی، تهاتر صنعت و رمز ارز جهت سرمایه گذاری اقدام کنند.

وی عنوان کرد: در حالی که سقف خرید برق هر کیلووات ساعت ۶.۹ سنت دلار، از سوی ساتبا مطابق با مصوبه تعیین شده است، متقاضیان سرمایه‌گذاری در تعدادی از ساختگاه ها، ۵.۹ سنت دلار پیشنهاد قیمت ارائه کردند که نشان از کاهش ۱۴ درصد قیمت پیشنهادی در مقابل سقف قیمتی مجاز و رقابت و اشتیاق سرمایه‌گذاران برای برنده شدن در مناقصه داشته است.

پرنده مطلق با اشاره به نتایج مناقصه سرمایه‌گذاری برای ساخت ۱۷۶۳ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر عنوان کرد: ۴۲ شرکت بخش خصوصی برای مشارکت در سرمایه گذاری ساخت ۱۷۶۳ نیروگاه تجدیدپذیر در ۷۰ ساختگاه کشور و ۱۵ استان در مناقصه سرمایه گذاری برای تکمیل ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید برنده شدند.

وی ادامه داد: ساختگاه تعیین شده در ۱۵ استان شامل استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، یزد، فارس، مرکزی، اصفهان، قزوین، سمنان، آذربایجان غربی، قم، زنجان، همدان، خراسان رضوی بوده که در استان‌های یزد با ۱۹ ساختگاه و کرمان با ۱۴ ساختگاه بیشترین تعداد پیشنهاد سرمایه گذاری صورت گرفته است.

پرنده مطلق با بیان اینکه استان کرمان با ۴۰۷ مگاوات حائز بیشترین ظرفیت نیروگاهی در این مناقصه شده است، اضافه کرد: پس از استان کرمان، سیستان و بلوچستان با ۳۶۵ مگاوات، آذربایجان شرقی با ۳۰۳ مگاوات و یزد با ۲۸۵ مگاوات حائز بیشترین ظرفیت نیروگاهی در این مناقصه شده‌اند.

کد خبر: ۲۷۶٬۱۶۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha