۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۳
تعدد قوانین حاکم بر صنعت نفت فرآیند امضای قراردادها را طولانی می‌کند
مدیرعامل شرکت‌ ملی نفت ایران:

تعدد قوانین حاکم بر صنعت نفت فرآیند امضای قراردادها را طولانی می‌کند

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه مناقصات امضای یک قرارداد نفتی بیش از حد طول می‌کشد، گفت: تعدد قوانین حاکم بر صنعت نفت نیز باعث طولانی شدن بیش از حد امضای قراردادها می‌شود.

به گزارش بازار، محسن خجسته‌مهر در در نخستین گردهمایی «شورای حقوقی صنعت نفت» با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم صنعت نفت نقش اساسی خود در رشد اقتصادی ۸ درصدی کشور در برنامه هفتم توسعه را به‌خوبی ایفا کند باید عوامل منفی تأثیرگذار مانند قوانین دست‌وپا گیر را از این صنعت دور کنیم، گفت: هم‌اکنون بر اساس قوانین مناقصات امضای یک قرارداد نفتی بیش از سه سال به طول می‌انجامد که این موضوع به هیچ‌وجه پذیرفته نیست.

وی با اشاره به‌ وجود شمار بالای نهادهای ناظر بر عملکرد شرکت ملی نفت ایران، افزود: در بازی فوتبال ۲۲ نفر در زمین بازی می‌کنند و یک نفر آن بازی را قصاوت می‌کند، اما در زمین صنعت نفت یک نفر بازی می‌کند و ۲۲ نفر قضاوت و نظارت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: هم‌اکنون قوانین مختلفی در صنعت نفت مانند قانون نفت سال ۱۳۶۰، قانون اصلاحی نفت در سال ۱۳۹۰، قانون اساسنامه نفت سال ۹۵ و ... وجود دارد.

خجسته‌مهر افزود: بعضی از این قوانین با یکدیگر مغایرت دارند و از سوی دیگر صنعت نفت ایران با وجود تحریم در حالی باید در عمق ۵ هزار متری زمین‌به دنبال نفت و گاز باشد که در قانون مناقصات کشور مشابه وزارتخانه‌های خدماتی و آموزشی با آن برخورد می شود، ما با این قوانین نمی‌توانیم با سرعت عمل بالا حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: برخی نهادها می‌گویند برای خرج کردن بودجه ۱۴.۵ درصدی شرکت ملی نفت ایران باید یک صندوق با اعضا مشخص تشکیل و برای خروج پول از این صندوق تصمیم‌گیری کنند که این با قانون‌های کنونی صنعت نفت مغایرت دارد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه رابطه مالی این شرکت و دولت باید اصلاح شود، گفت: سهم ۱۴.۵ درصدی ما از صادرات نفت در زمان نفت ۱۰۰ دلاری و صادرات ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز مشخص شده است، در حالی که میزان صادرات نفت و قیمت آن در طول سال‌های مختلف متفاوت است و قوانین باید قابلیت اجرا و عملیاتی داشته باشند.

خجسته‌مهر با تأکید بر استفاده از نیروهای نخبه و نگهداشت آنها در امور حقوقی صنعت نفت گفت: نمی‌شود به کسی که قرارداد چند میلیارد دلاری را امضا می‌کند حقوق اندکی داد، از این رو باید به‌فکر نگهداشت این نیروها بود.

کد خبر: ۲۷۴٬۳۸۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha