۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۵
اتصال حدود ۱۰۰ هزار مؤدی به سامانه مؤدیان از ابتدای آبان
سخنگوی سازمان امور مالیاتی اعلام کرد

اتصال حدود ۱۰۰ هزار مؤدی به سامانه مؤدیان از ابتدای آبان

سخنگوی سازمان امور مالیاتی با اشاره به آستانه ۱۴ میلیارد تومانی برای صدور صورت‌حساب الکترونیک در ۱۴۰۳ گفت: از دی‌ماه امسال تاکنون ۲۶ هزار مؤدی به سامانه مودیان اضافه شدند.

به گزارش بازار، مهدی موحدی بکنظر، رئیس مرکز تنظیم مقررات و سخنگوی سازمان امور مالیاتی درباره آخرین وضعیت اتصال اشخاص حقیقی و حقوقی به سامانه مؤدیان گفت: از ابتدای آبان ۱۴۰۱ تاکنون تعداد ۹۰ هزار و ۶۶۴ مؤدی با صدور حداقل یک صورت‌حساب به سامانه مؤدیان متصل شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد حدود ۶ هزار و ۳۰۴ مؤدی شخص حقیقی و مابقی حقوقی هستند، افزود : از ابتدای دی‌ماه ۱۴۰۲ نیز ۲۶ هزار و ۶۹۳ نفر به سامانه مؤدیان اضافه شدند که حدود ۵ هزار و ۲۷۸ نفر از مؤدیان جزء اشخاص حقیقی هستند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی همچنین درباره شرایط مشمولیت اشخاص حقیقی برای صدور صورت‌حساب الکترونیک گفت: با توجه به ماده ۱۴ مکرر قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان که الحاقی ماده ۸ قانون تسهیل تکالیف مؤدیان است، برخی افراد حقیقی تکلیف دارند صورت‌حساب نوع یک و دو ارائه کنند. این دسته مؤدیانی هستند که فروش خالص کالا و خدمات آنها تا شهریور ۱۴۰۲ به ۱۸ میلیارد تومان رسیده باشد.

وی افزود : براساس قانون تسهیل قرار است اشخاص حقیقی به صورت مرحله به مرحله مشمول اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و صدور صورت‌حساب الکترونیک شوند. به طور مثال حد آستانه ۱۸ میلیارد تومانی برای فروش خالص در سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است. اگر فردی در هر ماهی از سال (رقم فروشش از ابتدای سال تا آن زمان) به ۱۸ میلیارد تومان برسد، از ابتدای دومین دوره مالیاتی پیش رو ملزم به استفاده از پایانه فروشگاهی و صدور صورت‌حساب الکترونیک است.

موحدی با تاکید بر اینکه اگر فردی تا آذرماه به رقم ۱۸ میلیارد تومان فروش در سال ۱۴۰۲ رسیده باشد، گفت : از ابتدای فروردین سال ۱۴۰۳ باید از پایانه فروشگاهی استفاده کند. و چنانچه فردی در اسفند سال ۱۴۰۲ به رقم ۱۸ میلیارد تومان فروش برسد باید از تیر سال ۱۴۰۳ اقدام به صدور صورت‌حساب الکترونیک کند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی افزود :حد آستانه صدور صورت‌حساب الکترونیک از ۱۸ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ به ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۳ و ۱۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۴ کاهش پیدا خواهد کرد و هرسال به گستره مشمولان اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و صدور صورت‌حساب الکترونیک افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ممکن است یک مؤدی در فروردین‌ ۱۴۰۳ یعنی تنها در یک ماه به رقم آستانه فروش قانونی برسد، گفت : چنین فردی فصل تابستان را فرصت دارد تا مقدمات صدور صورت‌حساب الکترونیک را فراهم کند و از ابتدای مهر موظف به صدور صورت‌حساب خواهد بود.

کد خبر: ۲۷۲٬۲۶۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha