بورس‌های جهان روی دور صعود

داده های اخیر اقتصادی نشان می‌دهد، بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهان سبزپوش شدند.

به گزارش بازار به نقل از بورس کالای ایران، در تازه ترین دور تنش ها بین چین و آمریکا، مقامات آمریکایی اعلام کرده اند وضعیت ویژه برای هنگ کنگ را که امتیازات تجاری مخصوصی را برای این منطقه در نظر می گرفت لغو خواهند کرد. این اقدام به دنبال آن صورت می گیرد که لایحه امنیتی هنگ کنگ که طبق ادعای آمریکا، خودمختاری هنگ کنگ را نقض می کند در چین به تصویب رسید.

مجلس سنای آمریکا نیز به اتفاق آرا لایحه تحریم بانک‌های چینی که در لایحه امنیتی هنگ کنگ نقش دارند را به تصویب رساند. از طرف دیگر آمریکا اعلام کرده است غول فناوری هوآوی را وابسته به ارتش چین ارزیابی کرده و این مساله ممکن است در آینده به اعمال محدودیت هایی بر روی فعالیت های این شرکت منجر شود.

داده های اخیر اقتصادی منتشر شده حاکی از بهبود تدریجی سطح تقاضا در دو اقتصاد نخست جهان است. در آمریکا میزان فروش خانه ها در ماه می مجددا صعودی شده و در چین نیز با افزایش میزان صادرات، شاخص مدیران خرید نسبت به ماه گذشته بهبود محسوسی داشته است. اگرچه صادرات و واردات چین با سطح قبل از شیوع کرونا فاصله زیادی دارد اما رشد تدریجی تجارت خارجی چین احتمال عادی شدن شرایط در سه ماهه پایانی سال را تقویت کرده است.

بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۳۷ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۵۹۵.۸۰ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۴۷ درصد افزایش تا سطح ۳۰۵۳.۲۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۲ درصد صعود در سطح ۹۸۷۴.۱۵ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی
در شرایطی که تولیدات صنعتی آلمان در بدترین وضعیت خود از زمان ثبت آمارهای مربوطه قرار دارد و میزان صادرات نیز به پایین ترین سطح دو دهه اخیر رسیده است، انتظار می رود رشد اقتصادی امسال آلمان به منفی ۶.۵ درصد برسد که ۱.۵ درصد کمتر از برآورد قبلی و بدترین عملکرد بزرگ ترین اقتصاد اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵ میلادی) خواهد بود.

از سوی دیگر گزارش برخی منابع خبری از احتمال اعمال تعرفه ۳.۱ میلیارد دلاری روی محصولات وارداتی آمریکا از اروپا حکایت دارد. طبق اظهارات برخی منابع خبری، زیتون، کامیون و برخی مواد نوشیدنی که آمریکا از انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا وارد می‌کند، مشمول این تعرفه‌ها خواهند شد. ممکن است تعرفه گمرکی روی پنیر، ماست و تجهیزات هوایی وارداتی از اروپا نیز افزایش یابد.  

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص فوتسی ۱۰۰ بورس لندن با ۱.۰۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۲۲۵.۷۷ واحد بسته شد.  شاخص دکس ۳۰ بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۱۸ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۲ هزار و ۲۳۲.۱۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص کک ۴۰ بورس پاریس با صعود ۰.۷۳ درصدی در سطح ۴۹۴۵.۴۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳» ۱.۳۹ درصد بالا رفت و به ۷۲۷۸.۱۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی
در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص نیک کی ۲۲۵ بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۶۱ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۳۴۸.۶۱ واحدی بالا رفت. شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ ۰.۸۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۵۱۲.۸۹ واحد بسته شد. در چین شاخص شانگهای  کامپوزیت صعود ۱.۰۸ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۱۵۴.۲۹ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰ بورس سیدنی با ۱.۴۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۸۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص تاپیکس ژاپن صعودی بود.

۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
کد خبر: 27059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =