۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۴
اشتغالزایی برای ۳۶ هزار نفر تا پایان دی ماه

اشتغالزایی برای ۳۶ هزار نفر تا پایان دی ماه

از ابتدای سال تاکنون از محل راه اندازی واحدهای جدید و همچنین احیا واحدهای راکد برای حدود ۳۶هزار نفر در مجموعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی شغل ایجاد شده است.

به گزارش بازار، یکی از اقدامات دولت سیزدهم برای ایجاد اشتغال و رونق تولید نهضت ملی احیا و راه‌اندازی مجدد واحدهای تولیدی و صنعتی راکد و غیرفعال یا افزایش ظرفیت تولید، رفع مشکلات و اعطای تسهیلات است.

در ابتدای دولت سیزدهم بیش از ۵۰هزار واحد تعطیل و نیمه تعطیل در کشور وجود داشت و همین مساله ضرورت احیای واحدهای صنعتی راکد را بیش از پیش نشان می داد. دولت سیزدهم وعده داد که برای حل مشکلات واحدهای صنعتی از هیچ فعالیتی دریغ نمی‌کند. در این راستا نهضت احیا واحدهای اقتصادی راه اندازی شد.

نهضت احیا واحدهای اقتصادی در راستای سیاست‌های دولت سیزدهم مبنی بر خنثی سازی تحریم‌ها و مردمی کردن اقتصاد، لزوم ایجاد ساز و کاری منعطف، چابک، پاسخگو و مردم پایه جهت رصد محیط و اتخاذ تدابیر و تصمیات به هنگام با هدف احیا، نوسازی و فعال سازی واحدهای اقتصادی غیرفعال و نیمه فعال در دی ماه سال ۱۴۰۰عملیاتی شد.

مطابق آمارها صنایع کوچک ۱۷درصد از ارزش افزوده بخش صنعت را به خود اختصاص داده است و ۴۵درصد از نیروی انسانی شاغل در بخش صنعت مربوط به حوزه صنایع کوچک است.

بر این اساس، طبق آخرین آمار بیش از ۵۹هزار واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور فعال است که برای حدود یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر شغل ایجاد کرده است.

در این بین با توجه به اینکه واحدهای صنعتی طی سال‌های گذشته به دلایل مختلفی از جمله مشکلات تأمین سرمایه در گردش، تسهیلات بانکی، نداشتن بازار، مباحث تأمین مواد اولیه و ماشین آلات تعطیل شده بودند، یکی از مأموریت‌های دولت‌ها احیای این واحدها به طرق مختلف بوده است.

بر همین مبنا نیز تا دی ماه سال جاری ۸۹۷واحد صنعتی راکد در مجموعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی به چرخه تولید بازگشته که در این راستا برای ۱۷هزار نفر شغل به وجود آمده است.

همچنین از ابتدای سال تاکنون ۱۲۴۰واحد تولیدی جدید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور راه اندازی شده و برای ۱۷هزار و ۷۲۷نفر شغل ایجاد شده است.

در مجموع از ابتدای سال تاکنون از محل راه اندازی واحدهای جدید و همچنین احیا واحدهای راکد برای حدود ۳۶هزار نفر در مجموعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی شغل ایجاد شده است.

در حوزه ارتقای تکنولوژی و فناوری صنایع مستقر ۲۰فن بازار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور شکل گرفته، بیش از ۲۱۱۵نیاز فناورانه بخش صنعت شناسایی شده است و بیش از ۵۶۰نیاز فناورانه بخش صنعت مرتفع شده که ۱۲۰مورد مربوط به امسال بوده است.

همچنین در حوزه توانمندسازی نیروهای شاغل در صنایع کوچک نیز ۵۰۸۴دوره آموزشی به صورت حضوری و الکترونیکی برای شاغلان مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی برگزار شده است.

کد خبر: ۲۶۷٬۸۰۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha