۵ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱
تورم آبان ماه کاهشی شد
مرکز آمار گزارش داد؛

تورم آبان ماه کاهشی شد

گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف کننده نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در آبان ماه به ۲.۲ درصد رسیده که نسبت به ماه گذشته ۰.۱ واحد درصد کاهش یافته است.

به گزارش بازار، بر اساس گزارش جدید مرکز آمار که امروز (یکشنبه ۵ آذر) منتشر شد، در آبان ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,٢ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٠ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است.

تورم ماهانه کاهش یافت؛ تورم ماهانه خوراکی ۱ درصد
منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در آبان ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,٢ درصد بوده است که نسبت به تورم ۲.۳ درصدی مهر ماه، کاهش ۰.۱ واحد درصدی را نشان می‌دهد. تورم ماهانه آبان برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٠ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است.

کاهش تورم سالانه
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در آبان ماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٤,٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠,٦ واحد درصد کاهش یافته است.

تورم نقطه به نقطه ثابت ماند
منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در آبان ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٣٩,٢ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٩.٢ درصد بیشتر از آبان ماه ١٤٠١ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان، هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه آبان ماه ١٤٠٢، در مقایسه با ماه قبل، بدون تغییر بوده است.

تورم دهک‌های کم درآمد کمتر از دهک‌های ثروتمند
گزارش مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه دهک‌های پایین، از تورم نقطه به نقطه دهک‌های بالا کمتر بوده است.

تورم آبان ماه کاهشی شد

کد خبر: ۲۵۷٬۸۲۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha