۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸
تنکان سن چه ارتباطی با ایچیموکو دارد؟

تنکان سن چه ارتباطی با ایچیموکو دارد؟

به عنوان کاربر حرفه‌ای ارزهای دیجیتال، احتمالا با اصطلاح ایچیموکو (Ichimoku) آشنایی دارید.

تنکان سن چه ارتباطی با ایچیموکو دارد؟

به عنوان کاربر حرفه‌ای ارزهای دیجیتال، احتمالا با اصطلاح ایچیموکو (Ichimoku) آشنایی دارید. ایچی موکو یکی از موثرترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است که معامله‌گران برای پیش‌بینی روندهای بازار از آن استفاده می‌کنند. این نشانگر به معامله‌گران کمک می‌کند تا نقاط مناسب برای ورود یا خروج از معاملات را تشخیص دهند.

توسعه ایچی موکو بیش از ۳۰ سال زمان برده و اکنون در اختیار کاربران حرفه‌ای قرار دارد. اندیکاتور ایچیموکو از اجزای مختلفی تشکیل شده که یکی از آن‌ها، تنکان سن است. از آنجایی که داشتن درک دقیق از شرایط بازار می‌تواند به افزایش درصد موفقیت در تریدینگ کمک کند، در این مقاله به آموزش ایچیموکو و اجزای اصلی آن می‌پردازیم.

ایچیموکو چیست؟

همان طور که در مقاله "اهمیت شاخص ایچیموکو" گفته شد، ایچی موکو، یک اندیکاتور توسعه‌یافته توسط گوئیچی هوسودا، یک روزنامه‌نگار ژاپنی بوده که در اواخر دهه ۱۹۶۰ منتشر شده است. این اندیکاتور به ویژه در معاملات آسیایی محبوبیت دارد. ایچی موکو به زبان انگلیسی به نام "نمودار تعادل یک نگاه" شناخته می‌شود. این اصطلاح نشان می‌دهد که تحلیلگران می‌توانند با تماشای نمودار، سیگنال‌های خرید و فروش را شناسایی کنند.

Ichimoku یک مجموعه از شاخص‌های فنی است که در نمودارهای خود نقاط داده‌ای بیشتری نسبت به نمودارهای شمعی استاندارد، نمایش می‌دهد. این اندیکاتور سطوح حمایتی و مقاومتی را نشان داده و همچنین حرکت و جهت روند را تحلیل می‌کند. برای انجام این تحلیل، Ichimoku از گرفتن میانگین‌های متعدد و رسم آن‌ها روی نمودار استفاده می‌کند.

ایچی موکو اطلاعات کاملی از محاسبات و ارقام را در یک نمودار واحد به نام "ابر ایچی موکو" نمایش می‌دهد. به همین دلیل معمولا به آن "ابر ایچی موکو" یا "Cloud Ichimoku" می‌گویند.

در استراتژی ایچی موکو، دو نوع ابر وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای تفسیر قوت روند استفاده کرد:

  • ابر فعلی کومو: این ابر با کندل‌های قیمتی فعلی بازار همراه است.

  • ابر آینده کومو: این ابر در سمت راست کندل‌ها مشاهده می‌شود و به عنوان ابر آینده شناخته می‌شود.

اگرچه ایچیموکو با عنوان اندیکاتور شناخته می‌شود؛ اما تحلیل‌گران تکنیکال اعتقاد دارند که Ichimoku یک سیستم معاملاتی است و از آنجایی که تمام خطوط در آن اهمیت ویژه‌ای دارند، باید با دقت بیشتری مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

آموزش ایچیموکو

ایچی موکو، اجزای مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها، اطلاعات مختلفی را در زمان‌های متفاوت نشان می‌دهند. یکی از اصلی‌ترین آن‌ها، تنکان سن است. در ادامه با اجزای این اندیکاتور آشنا می‌شوید.

تنکان سن

اندیکاتور ایچیموکو دارای چندین جزء مهم است و یکی از مهم‌ترین اجزاء، Tenkan-Sen است. Tenkan-Sen به صورت یک خط قرمز در نمودار نمایش داده می‌شود و نشانگری از روند بازار است. این خط توسط محاسبه میانگین قیمتی بالا و پایین در دوره‌ای که معمولا نه روز است، به دست می‌آید.

اگر Tenkan-Sen به سمت بالا حرکت کند، این نشان‌دهنده یک بازار در حال رشد است؛ اما اگر این خط به صورت افقی حرکت کند، این نشان می‌دهد که بازار در حال تغییر و نوسان است. در نهایت، فرمول محاسبه Tenkan-Sen به صورت زیر است:

(کم‌ترین قیمت پایین ۹ دوره اخیر + بیشترین قیمت بالای ۹ دوره اخیر ) ÷ ۲

کیجون سن

کیجون سن یک نمایشگر حمایت/مقاومت در ایچیموکو است که به عنوان یک ابزار برای پیش‌بینی حرکت قیمت در آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این جزء عمدتا با یک خط آبی نمایش داده می‌شود و بر عملکرد طولانی‌مدت بازار تمرکز دارد. دوره‌های اندازه‌گیری کیجون سن معمولا ۲۶ روزه هستند. محاسبه کیجون سن با استفاده از فرمول زیر انجام می‌شود:

(بالاترین قیمت در ۲۶ دوره + پایین‌ترین قیمت در ۲۶ دوره) ÷ ۲

تنکان سن چه ارتباطی با ایچیموکو دارد؟

محدوده سنکو A

محدوده سنکو A در نمودار با یک خط نارنجی مشخص می‌شود. اگر قیمت بالاتر از این محدوده (خط نارنجی) باشد، خطوط بالا و پایین به ترتیب به سطوح مقاومت اول و دوم تبدیل می‌شوند. به عبارت دیگر، وقتی قیمت بیرون از محدوده سنکو A قرار می‌گیرد، خطوط مقاومت به ترتیب به سطوح بالا و پایین تغییر می‌کنند. برعکس، اگر قیمت به زیر محدوده سنکو A حرکت کند، خطوط پایین و بالا به ترتیب به سطوح مقاومت اول و دوم تبدیل می‌شوند.

محدوده سنکو B

محدوده سنکو B با توجه به نقطه میانگین در طول ۵۶ دوره گذشته محاسبه می‌شود. اغلب این محدوده به عنوان یک خط صاف در نمودار قیمت‌ها نمایش داده می‌شود. وقتی قیمت‌ها بالاتر از این محدوده قرار دارند، به عنوان خط حمایت و در زمانی که قیمت‌ها زیر آن قرار دارند، به عنوان خط مقاومت در نظر گرفته می‌شوند.

محدوده چیکو

محدوده چیکو در اندیکاتور ایچیموکو، یک ناحیه مهم است که با رنگ سبز در نمودار نمایش داده می‌شود. عملکرد این محدوده به این صورت است که اگر قیمت از پایین به بالا از محدوده چیکو عبور کند، این موضوع به عنوان سیگنال خرید تفسیر می‌شود؛ اما اگر قیمت از بالا به پایین از این محدوده عبور کند، این موقعیت به عنوان سیگنال فروش در نظر گرفته می‌شود.

کومو

"Kumo" یک اصطلاح ژاپنی است که برای توصیف ابرها استفاده می‌شود. در نمودار Ichimoku، این اصطلاح به منطقه‌ای اشاره دارد که بین خطوط Senkou A و Senkou B واقع شده است. این منطقه به نام "ابر ایچیموکو" هم شناخته می‌شود. اگر خط Senkou A بالاتر از خط Senkou B قرار داشته باشد، ابر به شکل صعودی خوانده می‌شود و اگر خط Senkou A زیر خط Senkou B باشد، ابر به شکل نزولی تفسیر می‌شود.

بعد از ادغام تمامی مؤلفه‌های ذکرشده با یکدیگر، در نهایت یک نمودار کامل با شاخص ایچیموکو در اختیار خواهید داشت که هر بخش از آن، اطلاعات مطابق با تعاریف فوق را ارائه می‌دهند.

تنکان سن چه ارتباطی با ایچیموکو دارد؟

آگاهی از ایچی موکو، راهی به سوی موفقیت

گویچی هوسادا، مخترع سیستم ایچی موکو، بیش از ۳۰ سال از زندگی خود را به ایجاد و بهبود سیستم ایچی موکو اختصاص داد. این سیستم کنونی، توسط میلیون‌ها سرمایه‌گذار در سراسر جهان بهره‌برداری می‌شود. ایچی موکو به عنوان یک ابزار نموداری و تحلیلی، تمامی نیازهای یک کاربر حرفه‌ای را پاسخ می‌دهد. اگرچه نمودارها ابتدا ممکن است پیچیده به نظر برسند؛ اما کاربران حرفه‌ای با متمرکز بر داده‌هایی چون تنکان سن می‌توانند نمودار را تحلیل کنند. در واقع مانند دیگر اندیکاتورها، استفاده از ایچیموکو نیاز به ترکیب با تکنیک‌های دیگر دارد تا روندها تایید شده و ریسک‌های معاملاتی به حداقل برسند.

کد خبر: ۲۴۴٬۵۰۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha