۲۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۱
توضیحات سازمان امور مالیاتی درباره کاهش نرخ مالیات

توضیحات سازمان امور مالیاتی درباره کاهش نرخ مالیات

دنبال اعلام اشتباه برخی رسانه‌ها با عنوان «کاهش ۱۵ درصدی نرخ مالیات شرکت ها» سازمان امور مالیاتی کشور پیرامون نرخ کاهش مالیات تولید و همچنین معافیت مالیاتی شرکت‌های بزرگ توضیحاتی ارایه کرده است.

به گزارش بازار، سازمان امور مالیاتی کشور پیرامون کاهش نرخ مالیات تولید و معافیت مالیاتی شرکت‌های بزرگ توضیحاتی ارائه کرد.

بر اساس این گزارش، به دنبال اعلام اشتباه برخی رسانه‌ها با عنوان «کاهش ۱۵ درصدی نرخ مالیات شرکت ها» و همچنین در تعارض خواندن این موضوع با اظهارات انتقادی دکتر سبحانیان در خصوص «معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های بزرگ»، سازمان امور مالیاتی کشور توضیحاتی به شرح ذیل ارایه کرده است:

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ششم شهریورماه سال جاری در سفر به استان قزوین و در جمع فعالان اقتصادی این استان از معافیت مالیاتی شرکت‌های بزرگ انتقاد کرده و گفته بود که: دولت در لایحه برنامه هفتم توسعه معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های بزرگ را حذف کرده، زیرا شرکتی که ده‌ها هزار میلیارد تومان گردش مالی و هزاران میلیارد تومان سود دارد، چرا باید معاف شود. وی با بیان اینکه باید در کشور سهم عمده مالیات بر دوش بنگاه‌های اقتصادی بزرگ در همه حوزه‌ها باشد، خاطرنشان کرده بود: در همه دنیا ۸۰ درصد مالیات از شرکت‌های بزرگ گرفته می‌شود در حالی که ما ۱۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی به شرکت‌های بزرگ دادیم که باید این مسأله بازنگری شود.

دکتر سبحانیان مورخ ۱۹ شهریورماه در نشست «هم اندیشی با مجمع کارآفرینان ایران» به لایحه «کاهش نرخ مالیات شرکت‌ها به ۱۵ درصد» اشاره کرده و گفته بود: کاهش ۷ درصدی نرخ مالیات واحدهای تولیدی در طی دو سال گذشته، جزو سیاست‌های کلان اقتصادی کشور به حساب می‌آید. وی با بیان اینکه باید مثل همه جای دنیا به سمت مالیات بر مجموع درآمد اشخاص برویم، تصریح کرده بود: بر این اساس و با هدف کاهش فشار مالیاتی بر شرکت‌ها، لایحه کاهش نرخ مالیات شرکت‌ها به ۱۵ درصد در دولت تدوین شده و مراحل نهایی آن در دست اجراست و به زودی به مجلس خواهد رفت.

بنا براین ذکر چند نکته ضروری است:

اولا، دو موضوع کاملا متفاوت از هم بوده و اظهارات و موضع رئیس کل محترم سازمان امور مالیاتی در هر دو مورد، صحیح و بجا بوده است؛ اولی در راستای ارتقای مالیات ستانی عادلانه بین همه شرکت‌ها و نه منحصرا به نفع شرکت‌های خاص بیان شده. دومی در راستای حمایت از تولید و سرمایه گذاری در این بخش از همه شرکت‌های تولیدی فعال در کشور.

ثانیا، برداشت نادرستی از سوی برخی رسانه‌ها در نرخ مالیات تولیدی اعلام شده صورت گرفته و بقیه رسانه‌ها نیز با تاسی از آن‌ها اشتباه روایت کرده اند. به بیان دیگر بجای اینکه بنویسند: «کاهش نرخ مالیات شرکت‌ها به ۱۵ درصد»، به اشتباه نوشته اند: «کاهش ۱۵ درصدی معافیت مالیاتی شرکت‌ها».

و، اما نکته آخر اینکه، سازمان امور مالیاتی همواره مجری سیاست‌ها و قوانین مالیاتی کشور بوده و در عین حال بر اساس مسئولیت اجتماعی در خصوص سیاست‌های حمایتی دولت و مجلس از تولید در کشور، رویکرد حمایتی را اتخاذ کرده است.

کد خبر: ۲۴۳٬۳۲۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha