۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۳
فن کویل چیست؟ معرفی و کاربرد انواع فن کویل

فن کویل چیست؟ معرفی و کاربرد انواع فن کویل

فن کویل یکی از رایجترین وسایل در سیستم‌های تهویه مطبوع امروزی است که در ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش بازار، فن کویل یکی از رایجترین وسایل در سیستم‌های تهویه مطبوع امروزی است که در ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که قیمت فن کویل در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع مناسب‌تر است و می‌تواند به طور همزمان برای سرمایش و گرمایش مورداستفاده قرار بگیرد، طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. در ادامه این مقاله می‌خواهیم انواع فن کویل را به شما معرفی کرده و کاربرد هریک را بیان کنیم.

فن کویل چیست؟

فن کویل یکی از ساده‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع است که با استفادهاز آب سرد یا گرم ایجادشده توسط چیلر یا دیگ‌های مرکزی کار می‌کند. این وسیله می‌تواند با استفاده از مکش هوا و تبادل دمایی با آب درون کویل‌ها، درجه حرارت فضا را تنظیم کرده و آن را به مقدار دلخواه برساند. همچنین برای ایجاد سرمایش و گرمایش به صورت همزان هم مورداستفاده قرار می‌گیرد و از این نظر خرید فن کویل برای ساختمان‌های بزرگ با کاربری‌های مختلف بسیار به صرفه خواهد بود.

معرفی انواع فن کویل از نظر محل نصب

از نظر محل نصب می‌توان انواع فن کویل را در دسته بندی‌های زیر قرار داد:

فن کویل چیست؟ معرفی و کاربرد انواع فن کویل

  1. فن کویل زمینی

یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های تهویه فن کویل زمینی است که در انواع ساختمان‌های جدید و قدیمی‌ قابلیت نصب دارد و کارایی خوبی را در رسیدن به دمای مطلوب ارائه می‌دهد. از آنجا که این مدل از فت کویل‌ها معمولا جای زیادی را اشغال می‌کنند، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که از مدل‌های جدیدتر استفاده کنند. اما هنوز هم فن کویل زمینی برای استفاده در سالن‌هایی با مساحت زیاد یا هواهای سرد بسیار مناسب است. این مدل می‌تواند مکش هوا را از قسمت جلویی و دمش هوا را از قسمت بالایی انجام دهد.

  1. فن کویل سقفی

فن کویل سقفی از بهترین انواع فن کویل برای نصب در خانه‌های امروزی است؛ زیرا جای بسیار کمی اشغال کرده و صدای کمی هم دارد. از میان انواع این فن کویل، فن کویل سقفی توکار گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند دکوراسیون زیبایی داشته باشند. این نوع فن کویل‌ها در داخل سقف نصب شده و به همین دلیل برای نصب در سالن‌های مطالعه، منازل مسکونی یا هر جایی که نیاز به نداشتن صدای اضافی و آرامش وجود دارد، استفاده می‌شوند. همچنین فن کویل سقفی روکار هم برای مواردی استفاده می‌شود که ارتفاع سقف زیاد باشد و نیاز به ظرفیت‌های بالا برای رساندن یک محیط به دمای موردنظر داشته باشید.

  1. فن کویل کاستی

یکی دیگر از انواع فن کویل به نام فن کویل کاستی شناخته می‌شود که در سقف نصب می‌شود؛ اما نکته مهم اینجا است که حتما نیاز به سقف کاذب دارد. این مدل از فن کویل‌ها در دو نوع یک طرفه و چهار طرفه به بازار عرضه می‌شوند که نمونه‌های ۴ طرفه قدرت بیشتری در مکش هوا دارند و در نتیجه می‌توانند دما را با سرعت بالاتری به حد مطلوب برسانند. از فن کویل کاستی به دلیل قدرت بالا در خنک سازی محیط و صدای بسیار کم می‌توان در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و بیمارستان‌ها استفاده کرد.

  1. فن کویل کانالی یا داکت کویل

در صورتی که به دنبال خرید فن کویل با ظرفیت بالا هستید، فن کویل کانالی گزینه خوبی برای شما است؛ زیرا در ظرفیت‌های ۸۰۰ تا ۲۲۰۰ فوت مکعب بر دقیقه به بازار عرضه می‌شود و می‌تواند از طریق هوای پرفشار، تهویه مطبوع را برای شما فراهم کند. تن‌ها ایراد فن کویل‌های کانالی این است که نصب دشواری دارند و حتما باید کانال کشی آن‌ها توسط یک متخصص انجام شود. این نوع از فن کویل‌ها در دو نوع دو لوله و چهار لوله به بازار عرضه می‌شوند که نوع چهار لوله می‌تواند در یک زمان، بسته به دمای قسمت‌های مختلف محیط، هوایی با دمای متفاوت را دمش کند تا همه نقاط به یک اندازه مطبوع باشند.

  1. فن کویل دیواری

یکی از انواع فن کویل که شباهت زیادی به کولرهای گازی یا اسپیلت دارد، فن کویل دیواری است. این نوع از فن کوئل‌ها بیشتر در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که سقف کوتاهی دارند و می‌توان آن‌ها را در بالا یا وسط دیوار نصب کرد. مزیت خرید فن کویل دیواری این است که صدای بسیار کمی ایجاد می‌کند و برای منازل مسکونی یا اتاق خواب‌های کوچک یک گزینه ایده آل خواهد بود. همچنین دارای فیلترهای قابل شستشو برای تهویه هوا است که آن را برای استفاده در مکان‌های بهداشتی مانند کلینیک‌ها یا بیمارستان‌ها مناسب کرده است.

فن کویل دو لوله و چهار لوله چیست؟

همان طور که گفتیم یک دسته بندی برای فن کویل‌ها، بر اساس تعداد لوله‌های ورودی و خروجی آن‌ها است؛ از این منظر می‌توان فن کویل‌ها را در دو دسته دو لوله و چهار لوله قرار داد. مدل‌های دو لوله تنها دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند؛ به همین دلیل هوایی که در قسمت‌های مختلف محیط پخش می‌کنند، دمای یکسانی دارد. اما مزیت مدل‌های چهار لوله این است که دو لوله ورودی و دو لوله خروجی دارند که از هریک آب با دمای متفاوت وارد خواهد شد؛ به این ترتیب می‌توان در یک زمان، دو دمای متفاوت در قسمت‌های مختلف محیط داشت. پس اگر جایی از اتاق در معرض تابش خورشید است و بیش از حد گرم می‌شود، می‌توانید با استفاده از فن کویل چهار لوله یک دمای مطبوع را برای آن به وجود آورید.

فن کویل یک طرفه و چهار طرفه چیست؟

فن کویل چیست؟ معرفی و کاربرد انواع فن کویل

فن کویل یک طرفه و چهارطرفه یک دسته بندی برای این سیستم‌های تهویه مطبوع است که از نظر نوع دمش هوا انجام می‌شود. معمولا مدل‌های زمینی و دیواری در دسته فن کوئل‌های یک طرفه قرار می‌گیرند؛ یعنی هوای خروجی را تنها در یک جهت انتشار می‌دهند. به همین دلیل قدرت پرتاب باد در این مدل از فن کویل‌ها اهمیت زیادی دارد و باید بتوانند هوای خنک یا گرم ایجادشده را به دورترین نقطه در محیط هم بفرستند. اما فن کویل‌های چهار طرفه می‌توانند هوا را از هر ۴ سمت خارج کنند که بیشتر این مدل‌ها به صورت سقفی نصب می‌شوند. در نتیجه هوای محیط خیلی سریعتر به دمای مطلوب خواهد رسید و نیازی به مصرف انرژی زیاد برای گرم یا سرد کردن همه قسمت‌های محیط نیست.

فن کویل خوب از کجا بخریم؟

توصیه ما این است که برای خرید فن کویل به یک مرکز تخصصی مراجعه کنید که بتواند بر اساس نیازهای شما بهترین گزینه را معرفی کند و در عین حال با بهترین برندهای تولیدکننده فن کویل همکاری داشته باشد. به این ترتیب شما می‌توانید یک گارانتی طولانی مدت و معتبر را دریافت کنید که در صورت خراب شدن فن کوئل، به صورت رایگان آن را تعمیر کند. از سوی دیگر خیالتان راحت خواهد بود که با توجه به متراژ محیط، دمای هوای منطقه، طبقه قرارگیری واحد شما و سایر موارد، یک فن کویل با ظرفیت مناسب انتخاب کرده اید که نیاز شما را به خرید دیگر محصولات تهویه مطبوع برطرف می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که فن کویل چیست و انواع آن را معرفی کردیم. اینکه یک فن کویل برای چه مکانی مناسب است، بستگی به فضای موجود برای نصب این وسیله و ظرفیت آن دارد. برای مثال فن کوئل‌های دیواری که معمولا ظرفیت کمی دارند، برای محیط‌های بزرگ یا واحدهای نزدیک پشت بام توصیه نمی‌شوند؛ اما فن کویل‌های سقفی در این مورد گزینه ای بسیار ایده آل هستند.

کد خبر: ۲۳۶٬۵۱۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha