۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۰
حاکمیت شرکتی منافع سهامداران اقلیت را به خوبی حفظ می‌کند

حاکمیت شرکتی منافع سهامداران اقلیت را به خوبی حفظ می‌کند

معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت: در کشور ما تضاد منافع میان سهام‌داران وجود دارد. شرکت‌های مبتنی بر حاکمیت شرکتی باید ساختاری فراهم کنند که هیچ گروهی از سهام‌داران نگران منافعشان نباشند.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، رضا عیوض‌لو در همایش چشم‌انداز حاکمیت شرکتی، الزامات و چالش‌ها اظهار کرد: ملاحظات زیست محیطی، مسائل اجتماعی و مسائل مربوط به حاکمیت شرکتی همواره حائز اهمیت بوده و شرکت‌ها باید در پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که به رشد پایدار اقتصادی منجر بشود؛ این موضوع امروزه برای سیاست‌گذارها، نهادها و سرمایه‌گذاران مطرح است.

وی افزود: در مفهوم سرمایه‌گذاری با محوریت حاکمیت شرکتی (ESG investing)، مطرح است که سرمایه‌گذاران، در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که بیشتر بر این اصل منطبق است؛ چراکه در اینگونه شرکت‌ها تمامی منافع سهامداران اقلیت به‌خوبی حفظ می‌شود.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس گفت: در اینگونه شرکت‌ها مدیریت ریسک دقیقی حاکم است و تطبیق خوبی با مقررات و الزامات قانونی وجود دارد. سرمایه‌گذاران در مفهوم مذکور، علاقه‌مند هستند که در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که تمرکز بر بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی وجود دارد، اکنون در کشورهای جهان این مسائل از اهمیت زیادی برخوردار است.

عیوض‌لو در همایش چشم‌انداز حاکمیت شرکتی، الزامات و چالش‌ها گفت: شرکت‌ها در دنیا به سمت اخلاق کسب و کار و مدیریت مسئولانه (ESG) رفته‌اند. در ۱۰ سال اخیر توجه به ESG در دنیا بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: هدف این رویکرد رسیدن به اثربخشی، کارایی، رشد پایدار و ثبات مالی است. حاکمیت شرکتی بیشتر دوست دارد از منظر مکانیسم‌های داخلی به این موضوع بپردازد تا یک دیده‌بان قانونی پرقدرت بیرونی.

عیوض‌لو خاطرنشان کرد؛ طور کلی ذائقه سرمایه‌گذاران در دنیا به سمت شرکت‌هایی رفته است که حاکمیت شرکتی در آن‌ها به‌خوبی اجرا می‌شود و جایی که حاکمیت شرکتی در آن اجرا شود، منافع همگان رعایت می‌شود؛ حتی سهام داران اقلیت.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس اظهار کرد: در شرکتی که بر پایه حاکمیت شرکتی فعالیت می‌کند هیئت مدیره باید نسبت به قیمت‌گذاری پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد: قیمت‌گذاری محصولات در چنین شرکتی باید شفاف و منصفانه باشد. حاکمیت شرکتی مسئول اول و آخر این موضوع را هیئت‌مدیره شرکت می‌داند.

عیوض‌لو گفت: شرکت‌هایی که منطبق با حاکمیت شرکتی باشند، هیچ ابایی از نظارت ندارند و از آن استقبال هم می‌کنند.

وی افزود: در کشور ما تضاد منافع میان سهام‌داران اکثریت و اقلیت وجود دارد. شرکت‌های مبتنی بر حاکمیت شرکتی باید ساختاری فراهم کنند که هیچ گروهی از سهام‌داران نگران منافعشان نباشند.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس ادامه داد: افشای به‌موقع اطلاعات نیز از ویژگی‌های دیگر شرکت‌های مبتنی بر حاکمیت شرکتی است.

کد خبر: ۲۲۹٬۶۳۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha