۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۴
«تولید و تامین برق» محور اصلی برنامه‌های وزارت نیرو
سخنگوی صنعت برق خبر داد

«تولید و تامین برق» محور اصلی برنامه‌های وزارت نیرو

رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، «تولید و تامین برق» را محور اصلی برنامه‌های وزارت نیرو برای عبور از اوج مصرف تابستان جاری عنوان کرد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای عبور از تابستان سال‌جاری، گفت: وزارت نیرو در سال‌جاری یک برنامه ۱۴۰ اقدامه را در سه محور اصلی برای عبور از تابستان ۱۴۰۲ تنظیم کرده است.

سخنگوی صنعت برق «تولید و تامین برق» را محور اصلی این برنامه عنوان کرد و افزود: پیش‌بینی شده است که ۷۷۸۷ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شود که بخشی مربوط به نیروگاه‌های جدیدالاحداث وزارت نیرو به ظرفیت ۳۰۲۶ مگاوات می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین به واسطه برقراری تفاهم‌نامه وزارت نیرو و وزارت صمت، نیروگاه‌هایی به ظرفیت ۱۴۷۸ مگاوات شامل ۶ واحد در پنج ساختگاه احداث خواهد شد.

وی به برنامه‌ریزی جدی و منسجم برای تعمیر نیروگاه‌های از مدار تولید خارج شده اشاره کرد و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته عملیات تعمیر نیروگاه‌هایی که به صورت جدی آسیب دیده بودند و امکان استفاده از تولید برق این نیروگاه‌ها نبود آغاز شده و این نیروگاه‌ها در مدار تولید قرار می‌گیرند؛ بر این اساس سه واحد نیروگاهی با ظرفیت ۷۳۰ مگاوات وارد چرخه تولید برق خواهند شد.

رجبی مشهدی یادآور شد: در همین راستا، مرتفع کردن مشکلات واحدهای نیروگاهی که به دلایل مختلف از جمله کمبود آب با محدودیت تولید روبرو بودند در دستورکار قرار گرفت که ظرفیت این نیروگاه‌ها حدود ۱۰۰۰ مگاوات پیش‌بینی شده است.

وی از ارتقای ظرفیت عملی نیروگاه‌های موجود خبر داد و تصریح کرد: ارتقای ظرفیت عملی نیروگاه‌های موجود و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی از دیگر اقداماتی است که به منظور عبور از پیک تابستان ۱۴۰۲ در دستورکار قرار گرفته است.

به گفته سخنگوی صنعت برق کشور، پیش‌بینی شده ۱۸۸ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک و ۸۵۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در مدار تولید قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در حوزه شبکه‌های انتقال، ۴۷ برنامه توسعه شبکه‌های برق و احداث پست‌های جدید پیش‌بینی شده است، گفت: این امر شامل ۶۵ پروژه می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف به ویژه در بخش خانگی، خاطرنشان کرد: در سال جدید با تاکید بر اجرا و پیشبرد طرح‌های تشویقی در حوزه خانگی طرح‌هایی به صورت گسترده اجرایی می‌شود؛ همچنین در همین راستا بخش عمومی و اداری کشور مورد توجه قرار می‌گیرد و در این‌باره برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است، به طوری‌که صرفه‌جویی ۱۰۰۰ مگاواتی در بخش اداری کشور پیش‌بینی شده است.

کد خبر: ۲۱۵٬۲۳۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha