۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۴
کشور نیازمند سدسازی است
رئیس موسسه تحقیقات آب:

کشور نیازمند سدسازی است

رئیس موسسه تحقیقات آب گفت: عمر سدسازی در کشور ما طولانی نیست سدسازی یک برنامه توسعه‌ای است.

به گزارش بازار، محمدرضا کاویان‌پور امروز در نشستی خبری با اشاره به این‌که جایگاه ایران در کمربند خشک جهان گویای کاهش بارش‌ها و افزایش دما است، گفت: در طول ۱۰ سال گذشته به جز سال ۱۳۹۸ الگوی بارش‌ها در ایران منفی بود و شاهد آمار کاهشی عجیبی در این حوزه بودیم.

وی ادامه داد: در شرایطی که منابع آب عدم قطعیت دارد داشتن ساختارهایی که بتواند برای مدتی به شما قدرت انعطاف بدهد نیاز است

رئیس موسسه تحقیقات آب گفت: تعداد سدهایی که ممکن است برای مهار سیلاب، تامین آب شرب و یا کشاورزی باشد اکنون روند منطقی را طی می‌کند.

وی بیان کرد: باید توجه داشت که در شرایط فعلی کشور به سمت آب‌های نامتعارف، استفاده از پساب برای صنعت و کشاورزی رفته است که همین مساله می‌تواند بخشی از نیازها را پاسخ دهد.

آقای کاویان‌پور با اشاره به لزوم فرهنگ سازی و بالابردن ارزش آب در نگاه مردم اظهار کرد: در همین راستا از تاریخ ۱۷ اسفندماه تا دوم فروردین‌ماه جشنواره آب را برگزار کرده‌ایم تا بتوانیم با انجام اقدامات فرهنگی اهمیت آب را نشان دهیم.

وی با بیان این‌که موسسه تحقیقات آب ۲۹۰ پروژه مرتبط با سدهای کشور را در دست اقدام دارد، گفت: تعداد زیادی از سدها بعد گذر از سن ۲۵ سال با مشکلات سازه‌ای، عملکردی روبه‌رو می‌شود به همین دلیل یکی از وظایف مهم ما نظارت بر رفتارهای این سدها و علاج‌بخشی است. همچنین در بخش پایش کیفی نیز در تعداد بسیاری از سدها نمونه‌گیری انجام می‌دهیم.

رئیس موسسه تحقیقات آب در خصوص آخرین وضعیت تراز دریای خزر اظهار کرد: تغییرات دریای خزر در طول ۱۰ سال گذشته توسط مراکز بین‌المللی مورد مطالعه قرار گرفته است. در داخل کشور نیز تحقیقاتی روی این موضوع صورت گرفته و برای بخش‌های ذیربط برنامه‌هایی تدوین شده است.

وی با تاکید بر این‌که مرکز مطالعات دریای خزر به منظور پیمایش و رصد سدها، کیفیت رودخانه و ورودی به دریای خزر تشکیل شده است، تصریح کرد: بر اساس آنچه ترسیم شده شاهد کاهش تراز آب دریای خزر هستیم که برای این موضوع نیز برنامه ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

آقای کاویان‌پور ادامه داد: اثرات کاهش تراز دریای خزر در کشورهای مختلف متفاوت است و دلایل متفاوتی بر این موضوع نقش دارد هر کدام از این کشورها چاره‌جویی‌هایی را انجام داده‌اند و ما نیز به دنبال ارائه گزارشات به روز از تغییرات هستیم و همکاری بین‌المللی در این عرصه وجود دارد.

وی با بیان این‌که کاهش تراز دریای خزر مربوط به تغییرات الگوی آب و هوایی می‌شود گفت: در سال گذشته ۱.۴ درجه افزایش دما را نسبت به درازمدت شاهد بودیم بر اساس آنچه در مطالعات وجود دارد تغییر اقلیم یکی از دلایل اصلی این بخش که در مقالات مختلف نیز به آن اشاره شده است.

رئیس موسسه تحقیقات آب در خصوص نیاز کشور به سدسازی و علت احداث سدهای جدید اظهار کرد: عمر سدسازی در کشور ما طولانی نیست سدسازی یک برنامه توسعه‌ای بود که گام‌های آن بعد از انقلاب برداشته شد و تصمیم‌گیری در مورد این‌که سدی تخریب شود و یا خیر نیاز به مطالعات زیادی دارد لذا باید ابتدا مطالعات لازم صورت گیرد و بعد از آن در این رابطه تصمیم‌گیری شود.

وی با بیان این‌که منابع تجدید شونده در ایران حدود ۲۵ درصد متوسط جهانی است، اظهار کرد: پتانسیل‌های کمی برای جمع‌آوری آب در ایران موجود است در مناطقی مربوط به زاگرس مرکزی و البرز امکان بیشتری برای ذخیره آب وجود دارد.

آقای کاویان‌پور افزود: با توجه به این‌که در طول سال ۲۵۰ میلی‌متر بارش در کشور آن هم در مناطق مختلف صورت می‌گیرد نیازمند ذخیره آب هستیم.

به گفته وی در طول ۱۰۰ سال گذشته میانگین بارش‌ها ۱۴ درصد کاهش یافته و در این بین شاهد افزایش ۱.۵ درجه‌ای افزایش دما نیز هستیم.

کد خبر: ۲۱۱٬۵۹۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha