۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
کد خبر: . ۲۰۶٬۲۸۲
نرخ سود تسهیلات مسکن ملی ۵ درصد افزایش یافت| مدت بازپرداخت همچنان ۲۰ سال

عسکری، سرپرست بانک مسکن با بیان اینکه تابع سیاستهای دولت هستیم از افزایش ۵ درصدی نرخ سود وام طرح نهضت ملی مسکن به ۲۳ درصد خبر داد.

داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

بازار؛ گروه راه و مسکن: علی عسکری در حاشیه افتتاح پروژه ٢٣۴ واحدی نگین دولت‌آباد در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به طرح نهضت ملی مسکن و میزان تشکیل پرونده گفت: سود تسهیلات نهضت ملی تا هفته گذشته ۱۸ درصد بود اما بانک مسکن به دلیل اینکه تابع سیاستهای دولت است نرخ تسهیلات نهضت ملی مسکن را به ۲۳ درصد افزایش داد.

در قراردادهای جدید نهضت ملی مسکن نرخ سود ۲۳ درصدی اعمال خواهد شد. البته بحثی که در وزارت راه و شهرسازی شده است این است که اگر نرخ سود ۲۳ درصد شد و برخی همچنان ۱۸ درصد، تفاوت این نرخ را دولت یارانه بدهد

وی ادامه داد: در قراردادهای جدید نهضت ملی مسکن نرخ سود ۲۳ درصدی اعمال خواهد شد. البته بحثی که در وزارت راه و شهرسازی شده است این است که اگر نرخ سود ۲۳ درصد شد و برخی همچنان ۱۸ درصد، تفاوت این نرخ را دولت یارانه بدهد. به هر حال بحث مقدماتی شده است. اما فرض بر این است که نرخ سود از ۱۸ درصد به ۲۳ درصد رسیده است و در قراردادهای جدید نرخ سود طبق مصوبه دولت ۲۳ درصد خواهد بود.

به گفته وی، این مصوبه و اجرایی شدن این اقدام از هفته گذشته ابلاغ شده و تمام بانک ها برای تسهیلات دهی در چارچوب عقود اقدام خواهند کرد.

قطعا میزان بازپرداخت اقساط نهضت ملی مسکن تغییر خواهد کرد. اما بازپرداخت همان ۲۰ سال باقی مانده است و ۳ سال نیز برای دوره ساخت تنفس لحاظ شده و ۱۷ سال دوره پرداخت اقساط خواهد بود

سرپرست بانک مسکن در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری بازار که پرسید با این حساب باید میزان اقساط نیز برای متقاضیان مسکن ملی افزایش یابد گفت: قطعا میزان بازپرداخت اقساط نیز تغییر خواهد کرد. اما بازپرداخت همان ۲۰ سال باقی مانده است و ۳ سال نیز برای دوره ساخت تنفس لحاظ شده و ۱۷ سال دوره پرداخت اقساط خواهد بود.

عسکری در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر شرکت سرمایه گذاری مسکن از زیر مجموعه های بانک مسکن در پروژه های نهضت ملی مسکن حضور دارد؟ گفت: در حال حاضر در شهرکرد و اراک در نهضت ملی مسکن حضور داریم و اگر چنانچه پیشنهادی در این خصوص ارائه شود قطعا کمک خواهیم کرد. هدف ما کمک کردن به خانه دار شدن مردم است و این طرح نهضت ملی مسکن یکی از همان طرح هایی است که با هدف خانه دار شدن مردم اجرا شده است.

بر اساس مجوز و شاخص‌های بانک مرکزی، بانک مسکن اموال مازاد برای فروش ندارد؛ اما برخی املاک تملیکی داریم که فروخته خواهند شد. دارایی‌های ما به نحوی نیست که املاک مازاد داشته باشیم

عسکری در پاسخ به این سوال که آیا بانک مسکن اموال مازاد دارد؟ گفت: بر اساس مجوز و شاخص‌های بانک مرکزی، بانک مسکن اموال مازاد برای فروش ندارد؛ اما برخی املاک تملیکی داریم که فروخته خواهند شد. دارایی‌های ما به نحوی نیست که املاک مازاد داشته باشیم.

وی در عین حال درباره خروج بانک مسکن از بنگاه‌داری هم، گفت: شرکت‌هایی که نوعاً در بانک مسکن داریم عمدتاً ساختمانی است که در جهت سیاست‌های دولت و کشور در حال فعالیت هستند و یکی از کارهایی که شرکت‌های بانک مسکن انجام داده‌اند پروژه نگین دولت آباد است؛ چه شرکت‌هایی که ساخت پروژه را بر عهده گرفته‌اند و چه شرکت‌هایی که تامین سرمایه بوده و از محل آورده مردم و بورس منابع را جذب کرده‌اند.

سرپرست بانک مسکن درباره صندوق ملی مسکن، اظهار داشت: این صندوق تشکیل و اساسنامه آن تصویب شد. همچنین حسابی در بانک مسکن نیز افتتاح و منابع مورد نیاز به حساب مربوط در بانک مرکزی واریز شد. حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان از منابعی که لازم بود از حساب بانک مرکزی به حساب صندوق منتقل شده و هیات امنای آن تشکیل شده است و در راستای طرح مسکن و سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی کار خود را شروع می‌کند.

تاکنون در بانک مسکن از طریق سامانه tem وزارت راه ۸۴۲ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند که ۲۵۰ هزار نفر هنوز نسبت به واریز آورده اولیه اقدام نکرده‌اند

عسکری درباره متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن و میزان تسهیلات پرداخت شده گفت: تاکنون در بانک مسکن از طریق سامانه tem وزارت راه ۸۴۲ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند که ۲۵۰ هزار نفر هنوز نسبت به واریز آورده اولیه اقدام نکرده‌اند. حدود ۴۵۰ هزار نفر آورده اولیه خود را واریز کردند و از این تعداد ۲۱۰ هزار نفر انعقاد قرارداد شده و مابقی نیز در مرحله تشکیل پرونده قرار دارند.

سرپرست بانک مسکن افزود: تاکنون حدود ۷۱ هزار میلیارد تومان قرارداد منعقد شده که از آورده متقاضیان و همچنین سهم‌الشرکه بانک ۵۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران پرداخت شده است.

عسکری با بیان اینکه پروژه‌ها متناسب با پیشرفت صورت وضعیت خود را به بانک ارجاع داده و از محل آوردها و سهم بانک پرداخت به پروژه‌ها صورت می‌گیرد، گفت: از این حیث بانک مسکن عملکرد خوبی داشته و ۱۰۰ درصد تعهدات در سال اول انجام شد و در سال دوم هم متناسب با اهداف اقدام می‌کنیم.

وی یادآور شد: ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر هنوز تکمیل نشده که ۱۷۱ هزار واحد در شهرک‌های جدید و مابقی روستایی است که قرار شده پروژه‌های دارای بالای ۷۰ درصد پیشرفت در اولویت قرار گیرند و در قالب طرح نهضت ملی مسکن تامین مالی شوند.

وی افزود: ۹۴ هزار و ۴۰۰ واحد از پروژه‌های شهری بالای ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با تزریق منابع مالی در کمتر از شش ماه می‌توانند به مرحله تحویل برسند.

وی در خصوص پروژه ۲۱۵ واحدی نگین دولت آباد نیز اظهار داشت: این پروژه یکی از پروژه‌هایی است که از طریق ایجاد صندوق مسکن و ساختمان با آورده مردم راه‌اندازی شده و ظرف ۵ سال به بهره‌برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه تاکنون سه پروژه به نام‌های نسیم، نارون و نگین با این روش به بهره‌برداری رسیده است، گفت: این روش تامین مالی مسکن از طریق صندوق‌ها باید گسترش پیدا کند تا بتواند راهگشای مشکلات حوزه مسکن باشد و واحدها با تکیه کمتر به منابع بانکی و منابع دولت ساخته شود.

۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
کد خبر: ۲۰۶٬۲۸۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =