۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴
معطلی ۸ روزه کانتینرهای حمل محصولات کشاورزی در مرز آستارا

معطلی ۸ روزه کانتینرهای حمل محصولات کشاورزی در مرز آستارا

رئیس انجمن گلخانه‌داران و صادرکنندگان محصولات سبزی و صیفی گلخانه‌ای کشور از معطلی ۸ روزه کانتینرهای حمل محصولات کشاورزی به علت وجود مشکلات بسیار در پایانه مرزی آستارا خبر داد.

به گزارش بازار، محمد بلاغی رئیس انجمن گلخانه‌داران و صادرکنندگان محصولات سبزی و صیفی گلخانه‌ای از معطلی ۸ روزه کانتینرهای حمل محصولات کشاورزی به علت وجود مشکلات بسیار در پایانه مرزی آستارا خبر داد و از بی توجهی دستگاه‌های مربوطه به یارانه سوخت حمل هوایی گلایه کرد.

محمد بلاغی با بیان اینکه در پایانه مرزی آستارا با ترافیک کانتینرهای حمل محصولات کشاورزی مواجه شده‌ایم، گفت محصولات کشاورزی به ویژه محصولات گلخانه‌ای که صادراتی هستند جزو محصولات فساد پذیر بوده و هر چه در ترافیک بمانند از کیفیت محصولات کاسته شده و در نتیجه قدرت رقابت در بازارهای هدف صادراتی از دست می‌رود.

رئیس انجمن گلخانه‌داران و صادرکنندگان محصولات سبزی وصیفی گلخانه‌ای کشور، وجود یک پل کم عرض برای تردد و کندی حرکت کانتینرها، وجود مشکلاتی در زیرساخت‌های پایانه آستارا، ۲۴ ساعته نبودن زمان کاری پایانه، کلینیک‌های گیاهپزشکی برای صدور گواهی قرنطینه، عدم ورود ماشین‌های خارجی به خاک کشور، کمبود کانتینرهای یخچال دار در کشور و وابسته بودن حمل و نقل برون مرزی به شرکت‌های حمل و نقل خارجی را از جمله علت های معطل ماندن کانتینرهای محصولات کشاورزی بر شمرد.

وی اضافه کرد: ترافیک‌هایی نیز در مرز آذربایجان و روسیه (مرز سومار) ایجاد می‌شود که از دست دولت خارج است و احتیاج به رایزنی سیاسی دارد، ولی آن چیزی که در دست دولت ما است و دو سال پیش انجمن گلخانه داران راهکاری برای آن پیشنهاد کرد حمل هوایی محصولات کشاورزی بود.

بلاغی تصریح کرد: این طرح در سال ۱۳۹۹ در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح و در ۲۲ روز کاری با حمایت و پشتیبانی کمیسیون کشاورزی و در نهایت در صحن علنی مجلس یارانه حمل هوایی برای محصولات کشاورزی مصوب و در بودجه سالیانه قرار گرفت. بر اساس آن مقرر شد صادر کنندگانی که محصولات کشاورزی را از طریق هوایی حمل کنند از یارانه سوخت حمل هوایی بهره‌مند شوند تا بدین طریق مشکلات ترافیکی مرتفع شود.

به گفته وی یارانه حمل هوایی مصوب و در بودجه سال ۱۴۰۰ قرار گرفت. همچنین به تبع آن با پیگیری‌های انجام شده در بودجه ۱۴۰۱ هم مجدد قرار گرفت و مصوب شد. اما در بحث تخصیص یارانه سوخت حمل هوایی آن طور که در قانون ذکر شده باید یک شیوه نامه اجرایی برای آن نوشته شود. این شیوه نامه اجرایی از سال ۱۴۰۰ بین وزارت جهاد کشاورزی، سازمان توسعه تجارت و سازمان برنامه و بودجه آنقدر پاسکاری شد که به نتیجه نرسید.

وی عنوان کرد: شیوه نامه اجرایی یارانه سوخت حمل هوایی توسط وزیر جهاد کشاورزی به معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد نیز ابلاغ شده است

این فعال بخش کشاورزی افزود: این شیوه نامه هنوز عملیاتی نشده سال ۱۴۰۰ را از دست دادیم و ۱۴۰۱ هم فرصتی باقی نمانده است.

رئیس انجمن گلخانه داران و محصولات سبزی وصیفی گلخانه‌ای کشور با بیان اینکه کانتینرهای حمل محصولات کشاورزی ۸ روز در مرز آستارا و چند روزی در مرز سومار می‌مانند، افزود: هیچ بهره‌ای از کارگو (حمل و نقل هوایی) نبرده ایم، زیرا در بدنه دولت به آن‌توجه نمی‌شود. ما در بخش خصوصی حتی با شرکت‌های هواپیمایی مذاکره کردیم. فاکتور دریافت و همه جوانب را بررسی کردیم. از طرفی سه هفته پیش با فرودگاه مسکو و مدیر بازرگانی آن‌ها مذاکره شد و همه چیز فراهم شده است، ولی بخش دولتی همکاری نمی‌کنند و این عدم همکاری منجر به ضرر زیان صادرکنندگان شده است.

کد خبر: ۱۹۴٬۸۱۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha