۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
قیمت های سرسام آور بازار شب یلدا را از رونق انداخت| کاهش محسوس قدرت خرید مردم
بازار از زنجان گزارش می‌دهد؛

قیمت های سرسام آور بازار شب یلدا را از رونق انداخت| کاهش محسوس قدرت خرید مردم

زنجان- قیمت های سرسام آور و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده است که بازار میوه و آجیل و شیرینی با وجود وفور کالا، کم رونق باشد.

بازار؛ گروه استان‌ها: شب چله یکی از سنت‌های قدیمی ایرانیان است که همه ساله خانواده ها را تا پاسی از شب دور هم جمع می کند. هرچند گرانی‌ها بازار شب یلدا را کم رونق کرده اما ایرانی‌ها این آئین کهن را که نماد روشنایی و حیات است، مانند نوروز تحت هر شرایط و با سفره‌های کوچک‌تر گرامی می‌دارند.

قیمت های سرسام آور بازار شب یلدا را از رونق انداخت| کاهش محسوس قدرت خرید مردم

امسال به رغم وفور کالاها اما قدرت خرید کاهش یافته و مشاهدات میدانی حاکی از آن است که ۹ روز مانده به طولانی‌ترین شب سال، شور و رغبت خرید در بازار زنجان مانند سال‌های قبل نیست در حالی که پیش‌تر شهروندان از ابتدای آذر ماه در تکاپوی خرید مایحتاج و تدارک شب یلدا بودند.

شب یلدا جایگاه مهمی در فرهنگ مردم استان زنجان دارد و این فرهنگ از دیر باز تاکنون حفظ و ماندگار شده است و خانواده ها با گذاشتن کرسی میوه وآجیل و خشکبار پهن می کنند و یک شب خاطر انگیز برای خانواده ها رقم می خورد.

شب یلدا شب بسیار خوبی برای همه است ولی افزایش قیمت کالاها به یکی از نگرانی‌های جدی مردم در شب یلدای امسال تبدیل شده و این در حالی است که درآمدها افزایشی نداشته ولی قیمت کالاها چندین برابر شده و این قدرت خرید مردم را بسیار کاهش داده است.

به بازار آجیل فروشان و میدان میوه و تره بار می‌روم، آجیل فروش می‌گوید: امسال قیمت‌ها افزایش یافته و مردم آن طور که باید استقبال نمی کنند.

قیمت های سرسام آور بازار شب یلدا را از رونق انداخت| کاهش محسوس قدرت خرید مردم

نرخ انواع میوه در روزهای اخیر به بهانه شب یلدا گران شده و با توجه به کیفیت، قیمت میوه‌ها متفاوت است و پرتقال که طی هفته گذشته با قیمت ۱۰ هزار تومان عرضه می‌شد امروز در استان با قیمت ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان در بازار زنجان عرضه می‌شود و قیمت سیب هم از هشت هزار تومان به ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان رسیده و قیمت انار هم از ۱۵ هزار تومان به ۱۸ تا ۳۰ هزار تومان رسیده رسیده است.

افزایش بازرسی‌ها و نظارت‌ها از بازار نقش مهمی در جلوگیری از افزایش قیمت و تخلفات گران فروشی دارد و باید مسئولان زمینه توزیع مناسب کالاها در استان را فراهم کنند.

طی سال‌های گذشته بازار میوه، آجیل و شیرینی پر رونق می‌شد ولی امسال با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت‌ها به خصوص قیمت آجیل و خشکبار در سطح جامعه رونق بازار شب یلدا در روزهای آخر پاییز نسبت به سال‌های گذشته بسیار کمرنگ شده است.

قیمت های سرسام آور بازار شب یلدا را از رونق انداخت| کاهش محسوس قدرت خرید مردم

مردم علاقه دارند خرید کنند ولی جیب خالی شأن اجازه نمی‌دهد چرا که قیمت میوه و آجیل سرسام آور افزایش یافته است. به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و قیمت‌های نجومی برخی اقلام شب یلدا فرصت خرید را از خانواده‌ها به خصوص خانواده‌های کم درآمد گرفته و در این میان اقشار کم در آمد شیرینی شب یلدا را به خوبی درک نخواهند کرد.

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان زنجان در گفتگو با خبرنگار بازار، با بیان اینکه با توجه به بالا بودن تقاضای کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز شب چله در روزهای آخر پاییز، بازرسی بر اقلامی همچون میوه، خشکبار و شیرینی با جدیت بیشتری انجام می‌شود،می گوید: طی روزهای اخیر نظارت بر عرضه اقلام اساسی نیز تشدید شده است.

وی ابزار می کند: میوه جزو اقلامی است که فروشندگان باید با توجه به درصد سود ابلاغ شده نسبت به فروش آن اقدام کنند.

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان زنجان تصریح می کند: از همشهریان در خواست می‌شود در صورت مشاهده هر گونه تخلف و گرانفروشی در اصناف استان مراتب را به سامانه رسیدگی به شکایات ۱۲۴ اعلام کنند.

اجرای طرح نظارتی ویژه شب یلدا از دیروز در استان

گلشنی فرد تاکید می کند: با توجه به افزایش تقاضا برای خرید میوه، آجیل و خشکبار از سوی شهروندان زنجانی طرح نظارتی ویژه شب یلدا از دیروز در استان اجرا می‌شود.

وی می افزاید: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته هرگونه شکایات در خصوص میوه و تره‌بار اعم از هندوانه و انار توسط جهادکشاورزی و شکایات در زمینه آجیل‌فروشان و قنادان توسط بازرسان صنعت، معدن و تجارت پیگیری می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان می گوید: : اولویت بازرسان صمت طی روزهای آینده پیگیری سریع شکایات در حوزه‌های آجیل و شیرینی و شکلات است.

گلشنی فرد تاکید می کند: به محض وصول شکایت، پیگیری‌ها در همان روز انجام و حداکثر تا روز بعد نتیجه شکایت به شاکی اعلام خواهد شد.

وی می افزاید: همه شکایات در حوزه‌های مختلف اعم از میوه، آجیل و خشکبار، شیرینی و … از طریق سامانه ۱۲۴ دریافت می‌شود و بر اساس مصوبات جلسه امنیت غذایی همه صنوف آجیل‌فروشان و خشکبار استان موظف‌ هستند علاوه بر رعایت نرخ‌نامه مصوب آن را در صنف مربوطه نصب و در معرض دید عموم قرار دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان می گوید: هدف از اجرای این طرح جلوگیری از هر گونه سوء‌استفاده و تخلف در آستانه شب یلدا است.

از ۲۶ آذرماه بازرسی از بازار شب یلدا آغاز شده و بیش از ۳۵ بازرس به صورت دو شیفته نظارت و بازرسی از بازار را برعهده دارند

گلشنی فرد می افزاید: اداره بازرسی و نظارت صنعت و معدن و تجارت استان بازرسی‌های مستمری از اصناف انجام می‌دهد و شکایت مردم از واحدهای صنفی به سه صورت تلفنی، کتبی و حضوری است و در بازرسی از اصناف کارشناسان بهداشت هم حضور دارند.

رئیس اتاق اصناف زنجان در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه از ۲۶ آذرماه بازرسی از بازار شب یلدا آغاز شده است، می افزاید: بیش از ۳۵ بازرس به صورت دو شیفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۹:۳۰ نظارت و بازرسی از بازار را برعهده دارند.

محمد بازرگان با بیان اینکه توان خرید مردم به میوه و آجیل نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است، می افزاید: شیرینی که در سال گذشته با قیمت ۸۰ هزار تومان عرضه می‌شد امسال و با نزدیک شدن به شب یلدا به قیمت بیش از ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

قیمت های سرسام آور بازار شب یلدا را از رونق انداخت| کاهش محسوس قدرت خرید مردم

وی می افزاید: نرخ میوه و خشکبار امروز توسط دلالان و مغازه داران به دلخواه تعیین می‌شود و میوه فروشان هیچ اهمیتی به قیمت‌های مصوب توسط اتحادیه‌ها نمی‌دهند.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار زنجان در می گوید: گو با خبرنگار بازار، با بیان اینکه کمبودی در عرضه میوه شب یلدا وجود ندارد، می افزاید: سیب، انار و مرکبات به اندازه کافی در سردخانه‌ها وجود دارد که به بازار عرضه می‌شود ولی گران است.

سید مرتضی هاشمی می گوید: : اکنون قیمت هر کیلوگرم پرتقال بسته به نوع و کیفیت محصول از ۱۳ هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان، نارنگی ۲۰ هزار تا ۲۵هزار تومان، انار۱۰ هزار تا ۳۰ هزار تومان در میدان میوه و تره بار زنجان به فروش می‌رسد.

وی می افزاید: مرکبات در میوه فروشی‌ها با احتساب ۲۵ درصد سود به مصرف کننده فروخته می‌شود و هندوانه تازه هرمزگان به اندازه کافی است و کمبودی در عرضه وجود ندارد.

برای جلوگیری از گران فروشی و تخلف در شب یلدا نظارت از بازار استان تشدید می‌شود

رئیس اتحادیه میوه و تره بار زنجان با بیان اینکه هندوانه مخصوص شب یلدا است و امکان نگهداری آن وجود ندارد، ادامه داد: برای جلوگیری از گران فروشی و تخلف در شب یلدا نظارت از بازار استان تشدید می‌شود.

رئیس اتحادیه بنکداران آجیل و خشکبار زنجان در گفتگو با خبرنگار بازار می گوید: متأسفانه بحث فروش آجیل شب یلدا نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته است.

قدرت خرید مردم هم پایین آمده است

مرتضی انتصار با اشاره به اینکه گرانی آجیل از مواردی است که مردم را نسبت به خرید این کالا بی میل کرده است، می افزاید: البته مشتری نسبت به روزهای گذشته به علت نزدیکی به یلدا تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر شده است ولی چشمگیر نیست.

متأسفانه قدرت خرید مردم هم پایین آمده است و با توجه به اولویت نبودن آن کسی تمایلی به خرید آجیل ندارد

وی به افزایش بیش از ۳۵ درصدی قیمت آجیل نسبت به سال گذشته اشاره کرد و می افزاید: متأسفانه قدرت خرید مردم هم پایین آمده است و با توجه به اولویت نبودن کسی که تمایلی به خرید آجیل ندارد.

رئیس اتحادیه بنکداران آجیل و خشکبار زنجان با اشاره به اینکه کار در این حوزه به ویژه بخش فروش فروش مشکلات بسیاری دارد، تصریح می کند با توجه به رکود اقتصادی موجود و همچنین تورمی که ناشی از افزایش قیمت دلار به وجود آمده استقبال بسیار پایین است.

قیمت های سرسام آور بازار شب یلدا را از رونق انداخت| کاهش محسوس قدرت خرید مردم

انتصار می افزاید: نرخ دلار قیمت خشکبار را تعیین می‌کند و به تبع سفارش مردم کاهش یافته و قیمت انواع آجیل و خشکبار از ۱۷۰ هزار تومان تا ۴۵۰ هزار تومان در استان عرضه می شود.

وی با بیان اینکه امکان فروش آجیل نامرغوب و انباری برای مغازه داران دارای مجوز ممکن نیست، می‌گوید: از شهروندان درخواست می‌شود آجیل شب یلدا را از واحدهای مجوز دار بخرند.

رئیس سازمان بسیج اصناف استان زنجان در گفتگو با خبرنگار بازار، با اشاره به اینکه اولویت کار بازرسان نظارت بر کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی است که مردم بیشتر با آن سرو کار دارند، می افزاید: نظارت بر گرانفروشی و کم فروشی از مهمترین برنامه‌های بازرسان در استان است.

ابوالفضل رجبی می گوید: با صدور کارت بازرسی از هفته آینده این نظارت‌ها توسط بازرسین در بازار آغاز شده است.

قیمت‌ها خیلی بالا است و خرید برای خانواده‌های کم درآمد و آسیب دیده از کرونا بسیار سخت است

علیرضا راد، شهروند زنجانی با بیان اینکه با دست پر راهی خانه است به خبرنگار بازار، می گوید: قیمت‌ها خیلی بالا است و خرید برای خانواده‌های کم درآمد و آسیب دیده از کرونا بسیار سخت است.

وی ابزار می کند: تا شب یلدا نیز قیمت میوه‌ها گران‌تر می‌شود انار و چند کیلو سیب و پرتقال درجه یک خریده‌ام که بابت همین چند قلم بیش از ۵۰۰ هزار تومان هزینه کردم و این برای یک خانواده کم درآمد بسیار سخت و سنگین است.

این شهروند زنجانی می‌گوید: قشر ضعیف جامعه و یک زن سرپرست خانوار چه گناهی کرده‌اند که در این شرایط بد اقتصادی هیچ دلخوشی ندارند چطور شب یلدای خود را به خوشی سپری کنند.

شب یلدا فرا رسیده ولی گرانی کالاها و میوه‌ها باعث شده آن طور که باید مردم طعم خوب یلدا را درک نکنند بنابراین باید نظارت‌ها تقویت شود تا همه مردم بتوانند این شب را به خوبی سپری کنند.

کد خبر: ۱۹۴٬۶۳۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha