۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳
ناشران بورسی رتبه‌بندی می‌شوند
سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس:

ناشران بورسی رتبه‌بندی می‌شوند

سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت: تا پایان سال ناشران رتبه‌بندی می‌شوند. البته از سال ۹۶ این رتبه‌بندی انجام می‌شد اما در مقطعی این موضوع متوقف شد تا دستورالعمل‌های آن اصلاح بشود.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، ولی‌الله جعفری، سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در سیزدهمین نشست گروهی خبرنگاران بازار سرمایه با مدیران سازمان بورس اظهار کرد: شرکت‌هایی‌ که متقاضی ورود به بازار سهام هستند در ابتدا باید مراحل پذیرش را طی کند و این اداره مطابق دستورالعمل‌ها به‌عنوان عضو ناظر در جلسات پذیرش حضور پیدا می‌کند.

وی افزود: پس از ثبت شرکت‌ها، اطلاعات جاری و سنوات گذشته منتشر شده و بر گزارش ارزش‌گذاری نظارت می‌شود؛ پس از برطرف شدن ابهامات مربوط به بحث ارزش‌گذاری، شرکت برای عرضه اولیه به بورس یا فرابورس معرفی می‌شود. در واقع شرکت‌ها از ابتدا که مدارک و مستندات خود را ارائه می‌کند تا زمانی که درخواست خود را به ثبت می‌رساند، این اداره در کنار آنها خواهد بود و ناظر بر فرآیندها است.

سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس ادامه داد: برای این مدیریت حدود ۵۰ ردیف وظیفه تعریف شده است که از جمله آن می‌توان به محاسبه سهام شناور در هر سه ماه، پاسخ به مراجع‌ نظارتی و... اشاره کرد. در نهایت ۶ اداره وظایف مربوط به ۳۴۴ ناشر در بورس، ۱۶۷ ناشر در فرابورس، ۲۰۲ ناشر در بازار پایه، ۱۴۱ ناشر که تنها ثبت آنها به انجام رسیده‌ است را به سرانجام می‌رسانند.

وی افزود: در مجموع بالغ بر ۸۲۰ شرکت سهامی عام تحت نظر وجود دارد که هر یک از شرکت‌ها زیرمجموعه‌هایی تحت کنترل دارند که تعداد آنها به‌طور حدودی به سه هزار و ۶۰۵ شرکت می‌رسد و اطلاعات مربوط به این شرکت‌ها در دو دوره ۶ ماهه و یکساله منتشر می‌شود.

جعفری خاطرنشان کرد: در این مدیریت، ۴ اداره مسئولیت نظارت بر ناشران را دارند که بر گروه‌های صنعتی و معدنی، شیمیایی و غذایی، سرمایه‌گذاری و استانی تقسیم می‌شود، همچنین اداره میز صنعت و رتبه‌بندی نیز یکی از اداره‌ها به حساب‌ می‌آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه توقف و رفع توقیف نمادها یکی از اقدامات این اداره بوده، بیان کرد: هیچ نمادی بیش از ۶ ماه حق بسته ماندن ندارد و مطابق آخرین دستورالعمل اگر شرکت پذیرفته شده‌ای بیش از این مدت بسته بماند باید به بازار پایه انتقال یابد.

جعفری در پایان خبر داد: تا پایان سال ناشران رتبه‌بندی می‌شوند. البته از سال ۹۶ این رتبه‌بندی انجام می‌شد اما در مقطعی این موضوع متوقف شد تا دستورالعمل‌های آن اصلاح بشود. پیش‌بینی می‌شود این موضوع طی سال جاری به‌طور آزمایشی عملیاتی انجام و تا سال آینده به‌ طور رسمی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه پیش‌نویس دستورالعمل‌ رتبه‌بندی شرکت‌ها تدوین شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود دستورالعمل رتبه بندی ناشران تا آخر آذر ماه تصویب و ابلاغ شود. این رتبه‌بندی براساس معیارهایی همچون رعایت الزامات حسابرسی در گزارش‌های حسابداری، عدم تاخیر در پرداخت سود و... است.

کد خبر: ۱۹۴٬۰۹۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha