۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۶
نیمی از لکوموتیوهای ناوگان ریلی کشور متوقف است
رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی و خدمات وابسته:

نیمی از لکوموتیوهای ناوگان ریلی کشور متوقف است

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی و خدمات وابسته گفت: از ۹۰۰ لکوموتیو موجود در کشور هم اکنون ۴۵۰ لکوموتیو متوقف است.

به گزارش بازار، بابک احمدی درباره علت کاهش سرعت سیر قطارها در شبکه ریلی کشور گفت: اصلی‌ ترین علت این موضوع و توقف لکوموتیوها تخصیص نیافتن اعتبارات است چراکه منابع تعهد شده به راه آهن تاکنون تعلق نگرفته و حدود ۲۰۰ لکوموتیو گرم موجود نیز متوقف شده است.

وی افزود: شرکت راه آهن نیز قادر به نگهداری ناوگان نبوده و این توقف‌ها باعث شده لکوموتیو به اندازه کافی وجود نداشته باشد و برای برون رفت از این وضعیت، دولت باید منابع مورد نیاز را تخصیص دهد تا لکومتیوهای متوقف شده فعال شوند، البته این راه حل به صورت موقتی و مثل مسکن است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا امسال با این مشکلات مواجه شده ایم خاطر نشان کرد: از سه سال پیش این مشکلات موجود بود، اما امسال سیر صعودی بیشتری به خود گرفته است و سالی ۵۰ لکوموتیو به دلیل تامین نشدن قطعات و نگهداری از چرخه فعالیت خارج شده، اما الان که بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ لکوموتیو خارج شده فشار بیشتری احساس شده است.

احمدی یادآور شد: در حال حاضر ۵۰۰ لکوموتیو گرم و فعال در شبکه موجود است که شامل ۲۳۰ لکوموتیو باری، ۱۳۰ لکوموتیو مسافری و تعدادی لکوموتیو مانوری است و کل لکوموتیوهای کشور ۹۰۰ دستگاه است که ۴۵۰ دستگاه آن متوقف است.

وی افزود: از مجموع ۴۵۰ دستگاه متوقف، ۲۰۰ لکوموتیو در سه سال اخیر متوقف شده و مابقی سالهاست به دلیل نبود منابع کنار گذاشته شده است در صورتیکه لکوموتیوها قدیمی نبوده و قابل بازسازی و اورهال است.

به گفته احمدی، ۳۰ درصد لکومتیوهای باری متعلق به بخش خصوصی و ۷۰ درصد آن به همراه تمام ناوگان مسافری دولتی است.

کد خبر: ۱۸۰٬۹۲۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha