۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸
کد خبر: . ۱۷۸٬۹۹۸
کشورهای حاشیه خزر برای گسترش روابط با ایران مصمم هستند

مخبر، معاون اول رئیس جمهور گفت: با توجه به رویکرد دولت سیزدهم برای توسعه مناسبات با کشورهای منطقه و همسایه، باید از فرصت استثنایی عضویت در سازمان همکاری شانگهای به نحو مطلوب استفاده کنیم.

به گزارش بازار، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور پیش از عزیمت به روسیه در گفتگو با خبرنگاران به تشریح برنامه‌های سفر دو روزه خود به مسکو پرداخت و گفت: این سفر به دعوت نخست وزیر روسیه برای شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر انجام می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران با روسیه نزدیک و صمیمانه است، افزود: روابط تهران و مسکو خصوصا با راهبرد جدیدی که دولت سیزدهم برای ارتقا و توسعه مناسبات با کشورهای همسایه و منطقه در پیش گرفته، طی یکسال اخیر تحولات جدی و مثبتی را در حوزه تجارت، سرمایه گذاری و صنعت داشته است.

مخبر با تاکید بر اهمیت دومین مجمع اقتصادی خزر خاطرنشان کرد: این اجلاس هم به لحاظ حقوقی و هم اقتصادی و هم از نظر مسائل زیست محیطی از اهمیت فراوانی برای کشورهای ساحلی خزر برخوردار است.

وی با اشاره به ملاقات رئیس جمهور کشورمان با سران کشورهای ساحلی خزر و همچنین حضور دکتر رئیسی در ششمین اجلاس سران کشورهای پیرامون خزر افزود: یکی از برنامه‌های این سفر پیگیری مصوبات اجلاس سران و همچنین توافقات میان رؤسای جمهور کشورهای حاشیه خزر است تا اگر موانعی وجود داشته باشد این موانع برطرف شود.

وی افزود: در این سفر همچنین ملاقات‌های دوجانبه با نخست وزیران کشورهای حاشیه خزر انجام خواهد شد تا توافقات و تفاهمات فیمابین مورد بررسی قرار گرفته و اجرای آن‌ها تسریع شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به موقعیت جغرافیایی استثنایی ایران برای توسعه ترانزیت خاطرنشان کرد: کشورهای حاشیه خزر مصمم هستند در حوزه سرمایه گذاری، ترانزیت و مناسبات اقتصادی، روابط خود را گسترش دهند که امیدوارم در این زمینه شاهد توافقات جدی باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگ‌های تصریح کرد: با توجه به رویکرد دولت سیزدهم برای توسعه مناسبات با کشورهای منطقه و همسایه، باید از فرصت استثنایی عضویت در سازمان همکاری شانگ‌های به نحو مطلوب استفاده کنیم.

گفتنی است نخستین مجمع اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر مرداد ماه سال ۱۳۹۸ با حضور پنج کشور عضو یعنی ایران، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان در منطقه گردشگری آوازه ترکمنستان برگزار شد.

رئیس جمهور کشورمان نیز در تیر ماه سال جاری در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در کشور ترکمنستان شرکت و سخنرانی کرد.

۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸
کد خبر: ۱۷۸٬۹۹۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =