۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
کد خبر: . ۱۷۷٬۸۸۳
مسئله مهار تورم یکی از اولویت‌های مهم اقتصادی دولت است

خاندوزی، وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران گفت: مسئله مهار تورم یکی از اولویت‌های مهم در مجموعه سیاست‌های دولت است.

به گزارش بازار، سید احسان خاندوزی اظهار داشت: مسئله تورم به صورت ثابت و هفتگی توسط بانک مرکزی رصد می‌شود و گزارشی از عواملی که موجب بی انضباطی مالی و پولی در کشور می‌شود و همچنین بی انضباطی‌ها که منجر به ایجاد تورم و تحمیل آن به جامعه می‌شود. نیز تخلف دستگاه ها، مسائل منجر به کسری بودجه، بی انضباطی‌های بانکی و... موردالاشاره سوی بانک مرکزی به صورت مستمر به ستاد اقتصادی دولت ارائه می‌شود.

خاندوزی با اشاره به برگزاری اجلاس سراسری مدیران کل امور مالیاتی کشور در مشهد گفت: در این اجلاس ضمن مرور بر عملکرد یکساله سازمان امور مالیاتی در استان‌های مختلف، شناسایی نقاط ضعف و قوت در خصوص راهبردهای مالیاتی کشور در سال دوم دولت مردمی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات به صورت مشترک گرفته شد.

وی افزود: با توجه به سرفصل مهم دولت مردمی که اعتماد به فعالان اقتصادی است یکی از موارد مهم در این نشست این بود که از حدود چهار و نیم میلیون اظهارنامه که اشخاص حقیقی در سال گذشته ارائه کرده‌اند، حدود سه و نیم میلیون بدون رسیدگی و با اعتماد کامل به فعالان اقتصادی و مشاغل مورد پذیرش قرار خواهد گرفت و حدود یک میلیون از آن از طریق موتورهای ریسکی که در سازمان امور مالیاتی هست و با تمرکز بر مودیان پرخطر و همچنین اعتماد به اکثریت فعالان اقتصادی کار را جلو خواهند برد.

خاندوزی تصریح کرد: نکته دوم در خصوص سهولت دسترسی فعالان اقتصادی به مفاصا حساب مالیاتی و گواهی عدم بدهی مالیاتی ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم است که مقرر شد تا پایان پاییز امسال تمام آن‌ها به صورت برخط و بدون مراجعه فیزیکی مردم صورت پذیرد.

خاندوزی در خصوص کاهش تورم در کشور گفت: تقریباً تمام موتورهای ایجاد تورم چه از ناحیه بی انضباطی‌های بودجه‌ای، شبکه بانکی، خلق پول، نوسان‌های بی ضابطه نرخ ارز و... در ماه‌های گذشته کنترل شده است و با سرعت در حال مهار موتورهای تولید تورم هستیم. البته به ثمر نشستن آن مستلزم گذر زمان میباشد.

وی افزود: در اولین گزارش کمیته رصد بانک مرکزی که به ستاد اقتصادی دولت ارائه می‌شود با دقت در اعداد و ارقام در مورد مهار عوامل بودجه و تورم و کنترل پایه پولی در طول ۶ ماهه اول امسال گزارشی ارائه خواهد شد

۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
کد خبر: ۱۷۷٬۸۸۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =