۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴
کد خبر: . ۱۶۴٬۰۶۴
چرایی اصرار باکو بر ایجاد کریدور زنگزور| غالب شدن نیازهای انرژی اروپا بر مسائل ژئوپلیتیکی ارمنستان

نیازهای انرژی اتحادیه اروپا ممکن است بر مسائل ژئوپلیتیکی ارمنستان غلبه کند؛ در حالی که با رشد ترانزیت، جمهوری آذربایجان در میان نگرانی های ارمنی ها در رابطه با کریدور زنگزور صحبت می کند.

تهمینه غمخوار؛ بازار: جمهوری آذربایجان در حالی که ظرفیت های حمل و نقل بار و انرژی خود را گسترش می دهد، نیاز به توسعه کریدور زنگزور را مطرح کرده است. ترانزیت بار از طریق آذربایجان در نیمه اول سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یافت، در حالی که حمل کالا از باکو به کریدور حمل و نقل بین المللی شمال_جنوب تا ۳۰۰ درصد رشد داشته است.

موقعیت جغرافیایی جمهوری آذربایجان و زیرساخت های ایجاد شده آن، این کشور را قادر ساخته که به یک مرکز لجستیکی ترانزیتی مهم تبدیل شود. البته توسعه این امر با برخی مشکلات سیاسی پیچیده همراه است. کریدور زنگزور به جمهوری آذربایجان یک دسترسی بلامانع به سوی جمهوری خودمختار نخجوان بدون پست های بازرسی ارمنستان، از طریق استان سیونیک را می دهد و در یک مفهوم وسیع تر، یک کریدور ژئوپلیتیکی ایجاد می کند که ترکیه را به سایر مناطق ترک متصل می کند. این مفهوم از زمان پایان جنگ ۲۰۲۰ قره باغ کوهستانی به طور فزاینده ای توسط جمهوری آذربایجان و ترکیه ترویج شده است، در حالی که ارمنستان به طور پیوسته با آن مخالفت کرده و معتقد است که منطق کریدور از بیانیه آتش بس که به صورت سه جانبه در پایان آن جنگ امضا شد، منحرف شده است.

جمهوری آذربایجان، ترکیه و روسیه اساساً در اینجا دست برتر را در مورد ارمنستان دارند، اگرچه هیچ‌کدام قصد ندارند تا ایروان را بیش از حد برای از سرگیری خصومت‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه نخجوان تحریک کنند.

بر همین اساس، باید راه‌حل‌ های دیپلماتیک برای وارد کردن ارمنستان پیدا شود، پرداخت هزینه اتصال ریلی آن یا متقاعد کردن اتحادیه اروپا برای انجام این کار تحت نظارت انتقال بیشتر گاز جمهوری آذربایجان به اتحادیه اروپا احتمالاً کمک خواهد کرد.

در همین راستا پیشرفتهایی هرچند کند مشاهده شده است. در نوامبر ۲۰۲۱، الکسی اورچوک معاون نخست وزیر روسیه و رئیس مشترک کارگروه سه جانبه که با ارتباطات فرامرزی سروکار دارد، گفت: ارمنستان و جمهوری آذربایجان حاکمیت خود را بر جاده هایی که از قلمروشان عبور می کنند، حفظ خواهند کرد. بر همین اساس، وزارت امور خارجه روسیه با اظهار نظر در مورد گمانه زنی رسانه ها مرتبط با کریدور زنگزور این موضوع را تایید کرد.

رئیس مرکز تحلیل روابط بین‌الملل جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرد که اگر ارمنستان تمایل به مطرح کردن واژه کریدرو را ندارد، می‌تواند از یک واژه جایگزین استفاده کرد ضمن اینکه او تاکید کرد که دسترسی برای حرکت بدون مانع به نخجوان باید بدون هیچ پست بازرسی ارمنستان با امنیت خطوط حمل و نقل که فقط توسط گارد مرزی روسیه ارائه می شود، داده می شود.

به گفته انار ولی اف، رئیس آکادمی دیپلماتیک جمهوری آذربایجان، هدف آذربایجان این است که هیچ پست بازرسی نداشته و مجبور نباشد در مرز توقف کند زیرا این کشور در شرایطی است که دارای اهرم فشار است. بر همین اساس، زمان دارد و می تواند شرایط را دیکته کند. در دسامبر ۲۰۲۱، در بروکسل، طی یک کنفرانس مطبوعاتی با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، ولی اف این دیدگاه را ابراز کرد که کریدور زنگزور باید به عنوان کریدور لاچین عمل کند.

وی با ادعای اینکه افتتاح کریدور زنگزور در توافقنامه آتش بس ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ پیش بینی شده است، افزود: همانطور که جمهوری آذربایجان امنیت و ورود به کریدور لاچین را تضمین می کند، ارمنستان نیز باید همان ورودی بدون مانع به کریدور زنگزور را بدون هیچ گونه مانعی ارائه کند. این تهدید مطرح شد که اگر ارمنستان بر نقاط گمرکی برای کنترل تردد کالاها و مردم در کریدور زنگزور پافشاری کند، آذربایجان نیز بر همین شرایط در کریدور لاچین پافشاری خواهد کرد.

پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در واکنش به این موضوع گفت: جمهوری آذربایجان تلاش می‌کند تا روند رفع انسداد ارتباطات منطقه‌ای را به بن‌بست بکشاند و موازی‌ های انجام شده با کریدور لاچین حتی کوچک‌ترین ارتباطی با مذاکرات و اطلاعیه‌های امضا شده ندارد. با این حال، تا به امروز، برای ارمنستان این مسائل غیرقابل قبول هستند.

چرایی اصرار باکو بر ایجاد کریدور زنگزور| غالب شدن نیازهای انرژی اروپا بر مسائل ژئوپلیتیکی ارمنستان

مذاکرات ادامه دارد....

پایان جنگ قره باغ در سال ۲۰۲۰ نیز با وعده هایی برای ارتقاء خطوط راه آهن قدیمی دوران شوروی که منطقه را به دو نیم می کند، همراه شد. در جریان مذاکرات صلح سه جانبه سال ۲۰۲۱ که بین ارمنستان، آذربایجان و روسیه برگزار شد، ارمنستان تمایل خود را برای مشارکت در بازسازی خطوط راه آهن دوران شوروی که از لحاظ تاریخی جمهوری آذربایجان و نخجوان را به هم متصل می کرد، ابراز کرد در حالی که آذربایجان آن را به عنوان رضایت ارمنستان با کریدور زنگزور تفسیر نمود.

به گفته روسیه به عنوان طرف ثالث، آنچه مورد بحث قرار می گیرد، رفع انسداد ارتباطات منطقه ای و عدم ایجاد «کریدور» است؛ اصطلاحی که برای ارمنستان غیرقابل قبول است، زیرا به این معنی است که قسمت یا تمام استان سیونیک ارمنستان، بخشی از جمهوری آذربایجان است. در همین رستا، برای دستیابی به مصالحه، از همه طرف ها به بازی با کلمات دیپلماتیک نیاز است.

با نزدیک شدن اتحادیه اروپا به جمهوری آذربایجان برای افزایش عرضه گاز، این مسیر همچنین گزینه های اضافی اروپا برای خطوط لوله گاز و حمل و نقل را فراهم می کند، زیرا در تلاش برای یافتن جایگزین های روسیه است. جمهوری آذربایجان به طور فعال در روند توسعه حمل و نقل محموله های درون قاره ای و به ویژه در پس زمینه رویدادهای اوکراین مشارکت داشته است، زیرا مسیرهای سنتی مسدود شده اند و کشورها به دنبال فرصت های جدیدی برای اجرای زنجیره تامین هستند.

توجیه آذری ها برای کریدور از طریق گسترش شبکه حمل و نقل ملی در آذربایجان است؛ با افزایش تعداد شرکت کنندگان، به ویژه اتحادیه اروپا، چین و هند در حالی که جمهوری آذربایجان در اقتصاد اوراسیا بین شرق و غرب به گونه ای بهتر ادغام می شود.

جمهوری آذربایجان یک زیرساخت خط لوله برای انتقال نفت و گاز و یک خط آهن از طریق گرجستان به ترکیه ساخته است که می تواند برای رسیدن به بنادر دریای سیاه اتحادیه اروپا در بلغارستان و رومانی مورد استفاده قرار گیرد. این کشور همچنین، پیش از هرگونه توافق برای توسعه ارتباطات، از جمله جاده ها، پل ها و تونل ها، زیرساخت هایی را ایجاد کرده است.

جمهوری آذربایجان، قصد دارد هیدروکربن، برق سبز و خدمات اینترنت را به اتحادیه اروپا صادر کند و این کشور خواهان ادغام کریدور زنگزور در سایر کریدورهای عبوری از کشور از جمله کریدور شمال_جنوب و کریدور میانی است

علاوه بر آن، جمهوری آذربایجان، قصد دارد هیدروکربن، برق سبز و خدمات اینترنت را به اتحادیه اروپا صادر کند و این کشور خواهان ادغام کریدور زنگزور در سایر کریدورهای عبوری از کشور از جمله کریدور شمال_جنوب و کریدور میانی است.

نحوه مدیریت این امر ممکن است با توجه به وضعیت ژئوپلیتیکی جدید ۲۰۲۲، به این موضوع بستگی داشته باشد که اتحادیه اروپا تا چه حد حاضر است به هر طریقی موافقت ارمنستان را جلب کند.

۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴
کد خبر: ۱۶۴٬۰۶۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 4 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 53
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   زنگه زور خاک آذربایجان هست ارمنیا توسط روسا اشغالش کردن و باید خاک زنگه زور رو هم پس بگیرد چه برسد
   • محمد AM ۰۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
    5 23
    تو چه نقشه ای تو چه دوره ای زنگه زور مال اذربایجان بوده میشه توضیح بدی
   • IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
    21 4
    تنها کشوری که با خاک خود هنسایه هست کشور آذربایجان هست.وقتی استالین سر کار آمد ، قسمتی از خاک آذربایجان در غرب زنگه زور شرقی را به ارمنستان داد .قسمتی با نام بورچالی و قارا یازی را به گرجستان داد و قسمتی با نام داش قاپو و دربند را به داغستان داد و از جنوب هم با آذربایجان ایران ام مرز است
  • علی US ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   47 11
   تنها چیزی که میشع به شما گفت تسلیته اوتم بابت شکست پولوتیکای نژادپرستانتون ، خدارو شکر .
  • ایلقار IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   89 53
   براستی آذربایجان شایسته بهترین هاست بزودی در منطقه سوییس وسوئد دوم رشد خواهد کرد آن هم لایق آذربایجان است
  • غریبیان IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   آذربایجان ساخته اسرائیل و روسیه و انگلستان و فرانسه است. حالا هر اتفاقی که در منطقه می افتد به نفع اروپا و اسرائیل و روسیه هست . قدمت کشور آذربایجان از نظر تاریخی کمتر از قدمت شرکت کوکاکولا می‌باشد. حالا این کشور چجوری ادعای زنگزور را دارد. تاریخ ارمنستان به 7000سال برمیگرده
   • علی تورک اوغلو IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
    66 7
    اگه دو کلاس سواد داشتی می فهمیدی ایروان خاک تاریخی آذربایجان هست اگه به قدمت تاریخی باشه تاریخ آذربایجان از کشور به اسم ایران خیلی خیلی بیشتره
   • صادق US ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
    34 4
    برو تاریخ را بخوان و ببین ارمنستان کی تولید شد؟
   • شهران IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
    59 7
    قدمت کشور اذربایجان از اسم ایران که در زمان پهلوی گذاشته شد توسط سعید نفیسی بیشتره. ااسم اذربایجان در نهج ابلاغه اومده اما از ایران خبری نیست چون اون پ موقع ایرانی نبوده. تازه تمام تاریخ های که به اسم ایران یادت دادن در حقیقت برای آزربایجانه مثلا سلجوقیان تیموریان خوازمشاهان صف یان قاجاریان افشاریان .
   • تاتار IR ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
    15 6
    عزیزم اینقدر خودت راسرزنش نکن تاریخ تکرار خواهد شد سایرین هم در صف بعداز ارمنیها استاده اند
   • IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
    3 5
    حاجی این که گفتی کجا نوشته
   • IR ۰۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
    37 8
    آخه بی سواد برو تاریخ بخوْان .قبل پهلوی مگر شاهان آذربایجان متوالی 1200سال بر ایران حکومت نکرده است .قبل پهاوی در 12,قرن بجز کریم خان زند که چند صباحی لر یک سوم ایران حکومت کردن و از ترسش خودش را شاه هم اعلام نکرد کدام فارس زبان یا از سایر اقوام بر ایران کنونی حکومت کردن در ثانی نام ایران بعد از به حکومت رسیدن رضا پهلوی به اسم ایران رسمیت یافت .اگر آذربایجان کنونی کشور نبود ارمنستان و گرجستان هم کشور نبود
   • ناشناس DE ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
    0 8
    به همین خیال باش
  • نادر IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   86 23
   یاشاسین آذربایجان
   • رضا ح IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
    38 12
    آنهایی که می خواهند با تاریخ دروغ و تحریف شده به خاک آذربایجان دست درازی کنند از سرنوشت ارمنی ها درس بگیرند ... ترکها دیگر به هیچ دشمنی رحم نخواهند کرد
  • IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   12 32
   حالم از آذربایجان و ترکیه به هم میخوره. هرچند هیچ غلطی نمیتونن بکنن با این نژادپرستیشون
   • IR ۰۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
    22 8
    اگر حالتون بهم میخوره چرا برای رفتن به اون کشورها سر و کله میشکنن
   • IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
    25 7
    اگر تورکها نژاد پرست بودند پیش از صد سال 1200سال بر ایران کنونی حکومت کرده اند .اگر راه صد سال اخیر شئونیست های فارس را میرفتند هیچ اثری از اقوام ساکن ایران بخصوص زبان و نژاد فارس در ایران کنونی نمانده بود .مردمان تورک همیشه با همسایه ها مدارا کرده اند .ولی دیگر اگر حق و حفوقشان پایمال شود به اشک چشم هیچکس رحم نخواخد کرد
  • حسن ازتبریز IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   30 4
   باسلام واحترام به یاری خدا وبه خاطر عملکرد منطقی وعاقلانه وسیاست مدارنه الهام علی اف این مسیر باز خواهد شد تا مردم مهربان ورنج کشیده ارمنستان هم که تحت فشار روسیه خبیث فقیر مانده اند به نون ونوائی برسند وکسانی که بین این دو کشور شیطنت می کنند با یاس و ناامیدی سرجای خود بنشینند .
  • IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   30 7
   ازیک کلاس پنجی اگربپرسید میگه تاریخ آزربایجان چی بود ولی شمااینقدرتورک ستیزهستی که نمیتونی دشمنی خودراباجهان تورک پنهان کنی چه شماهابخواهید وچه نخواهید دستان قدرتمند ترکیه همانطورکه قره باغ راآزادکرد کریدورزنگه زورراهم خواهدساخت
  • IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   16 8
   زنگه زور همچون یکصد سال پیش باید به خاک اسلام برگردد، یا ایران یا آذربایجان، مسیحیان وطنشان اروپاست نه خاورمیانه
  • ایوب RO ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   4 3
   تو این معلومات را از کجا در آوردی معلوم است خیلی مطالعه داری ماشاالله.من در آوردی
  • ایوب RO ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   22 6
   آن ارمنیان که تو ادعا می‌کنید ساکن لبنان و سوریه بودند واوایل قرن 18توسط کاترین تزار روسیه به قفقاز جنوبی آورده شده اند وعده‌ای از ایران وکشور ترکیه کنونی آمده اند والعان مثل سرطان بلای جان منطقه شده اند
  • IR ۲۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   32 9
   این کار را هم خواهند کرد و زنگزور را خواهند گرفت بهتر است ایران کاری نکند که بعدا دستش از انجا قطع شود
  • حسن IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   26 7
   یاشاسین آذربایجان یاشاسین ترک میلتی
  • بابک FR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   42 5
   کل ارمنستان دراوایل قرن گذشته مسلمان نشین ومال ج آزربایجان بودچه رسدبه زنگه زور
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   11 34
   اونها دارن سر خاک ایران بزرگ دعوا میکنن آخرش این شیر یالدار ایرانی میاد سراغشون
  • اراز IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   25 14
   زنگه زور مال آذربایجان است و باید ارمنستان غرامت جنگی سی ساله رو هم بدهد یا از خاک خود بدهد
  • بابک IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   35 9
   لطفانظرم پخش کن؟کل ارمنستان دراوایل قرن گذشته مسلمان نشین ومال ج اذربایجان بودحالاچه برسدبه زنگه زور
  • ناشناس IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   32 4
   این کریدورحق اذربایجان هست جداازتاریخ وجغرافیا ج اذربایجان کریدورلاچین رادربرابرهمین کریدور زنگه زوربه ارمنستان داده کمی انصاف هم خوب
  • ناشناس IR ۰۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   26 5
   اقای غریبیان ارمنسان که درصدرسال پیش مسلمان نشین ومال اذربایجان بوددرضمن تاریخ صلیبیها به2هزاربه زورمیرس اون7000هرازسال ا کجاامدلطفا تاریخ رامنحرف نکیندبااینکه شماارمنهااستاداین کارید
  • ناشناس IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   30 6
   اقای غریبیان کل ارمنستان باید به آذربایجان برگددچونکه تا100پیش اون منتقه مسلمان نشین و متعلق به آذربایجان بودشماهاراهمین روسهاوفرانسه وانگلیسهابه ان منطقه اوردندوحالا هم بایدترکش کنید
  • ناشناس IR ۰۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   23 5
   راهای ارتباطی در اذربایجان برای حمل ونقل بین المللی و ایران و ارمنستان و روسیه و اروپا بسیار مهم است و ارمنستان برای توسعه روابط ایران و اذربایجان مخالفت میکند وبه تعهدات خود پایبند نیست که باید فشارها به ارمنستان بیشتر شود تا به این قرار داد تن دهد
  • ناشناس IR ۰۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   34 5
   ارمنیها چه بخوان چه نخوان ایروان متعلق به مسلمانان ج اذربایجان هست پس بهترعاقل باشیدوتاریخ رامنحرف نکنیدتاجنگ دیگری رخ ندهد وگرنه بلائی که درقره باغ به سرتان امدتکرارخواهدشد
  • محسن سلگی IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   8 30
   نژادپرستی و ناسیونالیست بودن ترک ها داره کار دست مملکت میده.
  • سلمان IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   8 28
   هر کاری که باعث فتنه ویا قصد ونیتش معاصره اقتصادی ایران ودم تکان دادن الهام یزیدوف به رژیم غاصب اسراییل باشه قویا محکوم به شکست وما ملت ایران با مشت آهنین جواب خواهیم داد
   • مهر IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
    0 12
    درود فقط ایران آذربایجان کجا بود جعلیه
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   27 3
   ادبیاتتون ناقصه سیونیک نیست بلکه زنگه زوره و به زور از ارمنی ها پس میگیریم آزربایجان قلب اقتصادی منطقه خواهد شد
  • محمد IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   19 5
   استان زنگه زور خاک اجدادی ترکان بوده و به موطن اصلی خود به زودی برخواهد گشت!هیچ قدرتی هم مانع آن نخواهد بود🇦🇿🤘🇦🇿🤘
  • محمد IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   20 2
   اکثر ارامنه حاضرند پاسپورت ازربایجانلی بگیرند ولی این عمل بنفع بعضی کشورهای استعمارگر نیست آنها میخواهند از ارمنستان مثل یک ماشه در مقابل ترکان استفاده کنند
  • IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   12 2
   ر مفاد صلح قره باغ بین ارمنستان و آذربایجان و روسیه قید شده که دو کریدور ایجاد شود .کریدور لاچین به خانکندی و کریدور زنگه زور به نخجوان .چون آذربایجان به کریدور لاچین که تردد ارمنی هاست نظارت نمیکند می‌گوید ارمنستان هم نباید نظارتی بر کریدور رنگه زور داشته باشد .البته هر دو کریدور قبل از خنگ موجود بود که زمان جنگ بسته شده بود .کریدور لاچین راه شوسه بود ولی زنگه روز راه شوسه و راه آهن بود که آذربایجان به نخجوان تردد میکرد .ما مرز نشینان همیشه صبح با صدای سوت قطار باکو به نخجوان بلند میشدیم
  • IR ۰۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   4 23
   با خوندن این کامنتهای مملو از جعلیات و داستان هایی که من رو یاد رادیو تلویزیون عراق در زمان صدام می اندازه و دقیقا همان ادبیات که درباره کارون و اروند و خرمشهر و ... با تکیه بر ناسیونالیست عرب توسط عراق و پان عرب های ایران پروپاگاند می شد، قطعا بزودی درگیری اجتناب ناپذیر با این پان ترک ها خواهیم داشت.
  • ناشناس IR ۰۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   10 3
   این به نفع ارمنستان است که زنگه زوررابه اذربایجان تحویل دهدوگرنه بایدمنتظرازادشدن ایروان به دست ارتش اذربایجان باشد
  • ناشناس IR ۰۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   27 3
   ارمنستان بایدازخاک اجدای اذربایجان یعنی اززنگه زورخارج شودوهم200میلیارددلارخسارت به اذربایجان بدهدیامیتواند دربرابر200ملیاردایروان به اذربابجان واگذارکند
  • خرد IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   5 12
   هر جایی که کوچکترین آثاری از هخامنشیان هست متعلق به ایران است کار اسرائیل که یک سر کردیم می‌آییم سراغ شما و مثل نمد لوله تون میکنیم
  • تورکیش IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   10 6
   یاشاسین آذربایجانیم
  • مسعود IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   2 18
   اگر چنین که اذربایجان میخواهد بشو د دست ایران کلا بسته میشود نباید اجازه دهیم مرز ارمنستان وایران را باکو ازبین ببرد اگر ببرد وای بحال ایران ما
  • IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   3 0
   فعلا که خوزستان داره خرج همه این کشور میده هرموقع منابعی داشتیدبعدشروع به گفتم انداختن کنید...بعدهم اگه تاریخ واسم وتمدن و شهرنشینی باشه بیایدشوش تابااولین شهردنیا آشنا بشید
  • ارمنی IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   0 16
   من جای ارمنستان بودم به محض حمله به قره باغ و تصرف آنجا به کمک ترکیه و اسرائیل، همون اقدام انگلیس بر علیه ایران را انجام می دهم که هر وقت خواستیم هرات را به خاک ایران برگردونیم جزایر ایران را تصرف می کردند، ارمنستانی ها هم باید نخجوان حمله کرده و آنجا را از چند جهت تصرف می کردند و می گفت خاک قره باغ را ول کنید تا نخجوان را ول کنم
  • محمد IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   0 16
   ترک ها اسمش هم اشتباهه بیخود نبود اردوغان عوض کردن نام ترکیه چون معنی بامردم ترک یکی است زبان نمی‌فهمن ترکیه که کل قدرتش در دوره صفویان است و مسلمان بودن،ایناک
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۴
   0 12
   آذربایجان نامی است که از مناطق ایرانی وام گرفته شده و در ادامه ی توسعه طلبی ارضی تزارها بر مناطق شمالی آذربایجان گذارده شده و در آن مناطق ساخته گی است
  • محمدرًا DE ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
   9 3
   با سلام حوزه تمدنی ایران متعلق به تمامی ساکن های این منطقه هست مال فارس ها نیست ؛فارس ها بخشی از حوزه تمدنی ایران هستن ؛حوزه تمدنی ایران شامل ترکها فارس ها لرها بلوچ ها و کردها عرب ها هست صدها سال افغاستان تاجیکستان آذربایجان ارمنستان بخش هایی از ترکیه و عراق شامل حوزه تمدنی ایران بودن
  • خان اوغلان.اهری IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
   10 0
   معمای زانگزور؟ از یک طرف عده ای اعم از ملی گرا و اصول گرا و اصلاح طلب آن را کریدور ناتو و ترک ها می دانند. از سوی دیگر رئیس مجلس آمریکا با سفر به کشور صلیبی ارمنستان به آذربایجان هشدار می دهد؟!اما آذربایجان نیز تبدیل خنجر کمونیستی زانگزور به کریدور ترانزیتی را جهت رفع سیاست کمونیستی تجزیه نخجوان از آذربایجان لازم می داند هرچند در این صورت ارتباط اوراسیا از طریق ترکیه با اروپا صورت می گیرد. زانگزور از زمان تبلیغات وکلای امام زمان. ع. بویژه قاسم ابن علا تا زمان قبل از شکل گیری کمونیسم در کنار ایروان یعنی پایتخت ارمنستان و دربند و داغستان روسیه درتملک آذربایجان بود و شکی در آن نیست ، برخی مسیولین کشور برخلاف ادعاهای اسلامی، برای دفاع از ارمنستان مسیحی کاسه داغ تر از آش شده اند همچنین انتظار دارند مسلمانان ترک همبستگی هایی نداشته باشند.؟زانگزور در سال۱۸۱۲جزو قلمرو آذربایجان بود که توسط روسیه تصرف شد درسال۱۹۲۰توسط کمونیست ها تحت شرایط خاص ترانزیت آزاد نخجوان به آذربایجان تحت مدیریت ارمنستان قرار گرفت اما پس از فروپاشی شوروی و اشعال قره باغ از از سوی ارمنستان به استان سیونیک الحاق شده