۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲
کد خبر: . ۱۶۰٬۶۳۸
عنوان روزهای هفته فرهنگ مالیاتی اعلام شد

مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، در آستانه هفته فرهنگ مالیاتی و روز مالیات (۱۶ تا ۲۲ تیر ماه)، روزشمار و عناوین روزهای این هفته را اعلام کرد.

به گزارش بازار، بهنام سرخیل با بیان اینکه شانزدهم تیر ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز مالیات نام گذاری شده، عنوان داشت: روز پنجشنبه ۱۶ تیر ماه، نخستین روز هفته فرهنگ مالیاتی به دلیل اهمیت و گستردگی دامنه فعالیت و تاثیر و نفوذ قابل توجه رسانه های جمعی در افکار عمومی و نقش پررنگ رسانه‌ها در توسعه فرهنگ مالیاتی، اطلاع‌رسانی بهنگام و آموزش و آگاهی شهروندان از تکالیف قانونی، به نام «مالیات، رسانه و فرهنگ سازی مالیاتی» نامگذاری شده است.

مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: از آنجا که مودی‌مداری و تکریم ارباب رجوع، اصل نخست و سیاست بنیادین نظام مالیاتی است و اعتماد مودیان به دستگاه مالیاتی و همچنین رضایت ایشان، شاخصه نظام مالیاتی کارآمد و عدالت محور است، لذا روز جمعه ۱۷ تیر ماه به نام «مالیات، مودی مداری و عدالت اجتماعی» نامگذاری شده است.

سرخیل همچنین با بیان اینکه، کارکنان خدوم و پرتلاش دستگاه مالیاتی، به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی، نقش‌های سترگی را در شرایط خطیر اقتصادی کشور ایفا کرده و خدمات موثری را در چارچوب نظام مالیاتی به جامعه میلیونی مودیان ارائه می دهند، عنوان داشت: بر همین اساس، روز شنبه ۱۸ تیر ماه به نام «مالیات و سربازان جبهه اقتصادی» نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه نظام مالیاتی از محورهای کلیدی تحول اقتصادی و توسعه همه جانبه کشور به شمار می رود و با کاهش درآمدهای نفتی و فشارهای اقتصادی، عملا مالیات به بازیگر اصلی میدان اقتصادی و از پیشران های جدی رشد و آبادانی بدل شده، اظهار داشت: به دلیل اهمیت مالیات در توسعه و پیشرفت کشور، روز یکشنبه ۱۹ تیر ماه به روز «مالیات، توسعه، عمران و آبادانی» نامگذاری شده است.

مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در توضیح نامگذاری روز دوشنبه ۲۰ تیر ماه به عنوان روز «مالیات، بهداشت و سلامت» گفت: بخش مهمی از درآمدهای مالیاتی به ارایه خدمات عمومی به شهروندان اختصاص می یابد که در میان این خدمات، بخش بهداشت و سلامت سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. وی افزود: براساس قانون، یک درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز تحت عنوان مالیات سلامت به وزارت بهداشت و درمان اختصاص می یابد.

سرخیل عنوان داشت: روز سه شنبه ۲۱ تیر ماه به نام «مالیات، هوشمندسازی نظام مالیاتی» نامگذاری شده است. هوشمندسازی فرآیندهای مالیاتی از رویکردهای تحولی نظام مالیاتی در دوره جدید به شمار می رود و با تحقق هوشمندسازی، عملا نظام نوین مالیاتی که مبتنی بر داده و اطلاعات است، با تحولات اساسی رو به رو خواهد شد که براساس آن، ارتباط مودی و ممیز کاهش یافته و با شفاف شدن بخش های پنهان اقتصاد، امکان فرار مالیاتی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

وی در خصوص نامگذاری چهارشنبه ۲۲ تیر ماه آخرین روز هفته فرهنگ مالیاتی به نام «مالیات، تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» نیز گفت: با توجه به نامگذاری امسال به سال «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» از سوی مقام معظم رهبری و اهمیت ویژه حمایت از تولید، اشتغال و کسب و کارهای دانش بنیان، این موضوع در اولویت اصلی برنامه های نظام مالیاتی قرار دارد و در نظر است تا در چارچوب این راهبرد مهم به گونه ای عمل شود تا اقدامات مختلف به تحقق مطلوب این امر منتهی شوند.

سرخیل با بیان اینکه برنامه های متنوعی برای اجرا در هفته فرهنگ مالیاتی پیش بینی شده، اعلام کرد: برگزاری همایش ویژه گرامیداشت روز ملی مالیات، رونمایی از پایگاه خبری مالیاتی ایران(اینتا)، برگزاری اختتامیه سومین جشنواره ملی فرهنگ مالیاتی، رونمایی از سامانه سفیران مالیاتی، تقدیر از همکاران و مودیان نمونه، برگزاری نشست و دیدار با مسئولان نظام، افتتاح چندین طرح شهری در مناطق مختلف کشور که از محل مالیات بر ارزش افزوده تامین هزینه شده اند، بازدید از پردیس دانش بنیان و اجرای برنامه های گسترده فرهنگی و رسانه ای با محوریت مالیات، از جمله اقدامات مهمی است که در کنار دیگر برنامه های فرهنگی و طرح های تحول آفرین مالیاتی در خلال هفته فرهنگ مالیاتی به اجرا در خواهند آمد.

۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲
کد خبر: ۱۶۰٬۶۳۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =