۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۵
کد خبر: . ۱۵۸٬۱۳۹
پیشی گرفتن کشورهای همسایه در جذب سرمایه گذاری

حسینی، معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت: مشکلات ساختاری و عدم اجرای قوانین مربوط به مناطق آزاد باعث پیشی گرفتن کشورهای همسایه در جذب سرمایه گذاری می شود.

بازار؛ گروه راه و مسکن: سید محمد حسینی با حضور در نشست امروز شنبه (۴تیرماه) شورای مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد در محل دبیرخانه شورایعالی افزود: باید توجه داشت که ما دیرتر از دنیا، ایده مناطق آزاد را در کشورمان پیاده کرده ایم و اکنون باید با استفاده از تجربیات موفق دنیا در این حوزه، به اقتصاد کشور کمک کنیم.

حسینی در ادامه با اشاره به لزوم اجرای قوانین مربوط به مناطق آزاد در این مناطق گفت: مشکلات ساختاری و عدم اجرای قوانین مربوط به این مناطق باعث پیشی گرفتن کشورهای همسایه در جذب سرمایه گذاری می شود و دولت و مجلس با نگاه ملی و رعایت مصالح ملی از دیوان سالاری رها شوند و مدیریت واحد، جامع و متمرکز در مناطق شکل بگیرد و بخشی نگری در تمامی حوزه ها باید به مدیریت واحد و یکپارچه تبدیل شود.

وی اظهار داشت: این واقعیت که ما مثل گذشته نمی توانیم روی اقتصاد تک محصولی نفت حساب کنیم و از طرفی با توجه به کمبود آب در حوزه کشاورزی دیگر نمی توان به صورت سنتی اقتصاد را اداره کرد، مسئولیت مناطق آزاد را سنگین تر می کند.

سعید محمد مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ویژه اقتصادی نیز گفت: با تبیین کارشناسی مسائل و تعامل با نمایندگان محترم مجلس، ارتباط خوبی با کمیسیون اقتصادی مجلس داریم اما ناهماهنگی داخلی در وزارت اقتصاد که بدون تعامل با حوزه مناطق آزاد اقدام به مکاتبات غیرکارشناسی با مجلس محترم شورای اسلامی درباره مسائل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در تعارض منافع با وزارت اقتصاد است می کنند، انرژی همکاران ما را از بین می برد و به نفع اقتصاد کشور نیست.

وی مهمترین چالش مناطق آزاد را عدم اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی برنامه توسعه کشور عنوان کرد و افزود: علی رغم دستور شخص ریاست محترم جمهور و هم رای بودن معاونت حقوقی ریاست جمهوری با نظر دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، این قانون همچنان اجرا نمی شود و چرایی آن علامت سوال بزرگیست.

وی اظهار داشت: متاسفانه در برنامه تحول اقتصادی دولت سیزدهم هیچ اسمی از مناطق آزاد برده نشده است و ما نگرانیم در قانون برنامه هفتم هم این اتفاق بیافتد و از آن جایی که مناطق آزاد داخل هیات دولت نماینده ای ندارد، متاسفانه به مسائلشان آنطور که باید رسیدگی نمی شود و ماحصل این اتفاقات آسیب جدی به اقتصاد کشور است؛ چرا که مناطق آزاد ظرفیت بزرگی دارند ولی چون نادیده گرفته می شوند نمی توانند در بحران اقتصادی کمک حال کشور باشند.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ویژه اقتصادی در پایان ضمن تشکر از مجلس محترم، گفت: خواهشمندیم که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نگاه ویژه ای به مسائل این حوزه داشته باشند و نظرات تخصصی کارشناسان این حوزه را از طریق دبیرخانه شورایعالی در تصمیمات مربوط به این حوزه دخیل نمایند.

۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۵
کد خبر: ۱۵۸٬۱۳۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =