۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۵
کد خبر: . ۱۵۰٬۷۹۹
صادرات ۵ کشتی فرآورده در ۲ ماه| شرکت پالایش ۲۰ درصد نفت کوره تولید می کند

سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه در دو ماه نخست سال، نزدیک پنج کشتی صادرات فرآورده داشتیم، گفت: ظرفیت پالایشی کشور هم‌ اکنون روزانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است.

بازار؛ گروه آب و انرژی: جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بعدازظهر در حاشیه سومین روز از بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست با خبرنگاران درباره وضع صادرات فرآورده در کشور گفت: بازار را با توجه به تقاضا شکل می‌دهیم در دو ماه نخست سال، نزدیک پنج کشتی صادرات فرآورده داشتیم، بنابراین مقدار صادرات، با توجه به نیاز و رقابت قیمتی اتفاق خواهد افتاد، ضمن اینکه شرایط بازار را با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور می‌توانیم در حوزه ترانزیت و سوآپ نیز فراهم کنیم. در حوزه سوآپ اکنون ظرفیت خوبی فراهم شده است که سبب استمرار ذخیره‌سازی در بخش شمالی کشور خواهد شد.

او تأکید کرد: بازارهای هدف ما متفاوت و مختلف است که شامل شرق آسیا و هند می‌شود.

هم‌اکنون امکان تولید روزانه ۱۴ میلیون لیتر سوخت هواپیما در کشور وجود دارد. ضمن اینکه چالشی در زمینه تولید سوخت هواپیما نداریم و قیمت‌ها نیز تغییری نخواهد کرد

توسعه نیافتن مخازن ذخیره‌سازی در سال‌های گذشته
وی درباره قیمت بنزین صادراتی در سال‌های گذشته گفت: حضور در بازار فرآورده با توجه به عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد. یکی از چالش‌های ما با دولت گذشته، توسعه ندادن مخازن ذخیره‌سازی فرآورده‌های رنگی بود. بی توجهی به این مساله موجب شده بود که در زمان تولید پالایشگاه‌ها دچار مشکل می‌شدند. طبیعی است که وقتی حجم زیادی وارد بازار می‌شد، به تناسب این شرایط، شما نمی‌توانید فرآورده را با قیمت واقعی عرضه کنید.

معاون وزیر نفت تأکید کرد: اگر به صورت‌های مالی سال ۹۹ مراجعه کنید، قیمت بنزین ما نسبت به آن بسیار پایین‌ بوده است، در حالیکه با افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی می توان شرایط عرضه و تقاضا را مدیریت کنیم.

امکان تولید روزانه ۱۴ میلیون لیتر سوخت هواپیما در کشور
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی همچنین درباره وضع تولید سوخت هواپیما در کشور گفت: سوخت هواپیما به مقدار کافی تولید می‌شود و زمینه صادرات آن نیز فراهم است، صادرات آن به موازات تأمین سوخت داخلی در حال انجام است و با توجه به نیاز داخل کشور تولید می‌شود.

سالاری با تأکید بر اینکه چالشی در زمینه تولید سوخت هواپیما نداریم و قیمت‌ها نیز تغییری نخواهد کرد، افزود: هم‌اکنون امکان تولید روزانه ۱۴ میلیون لیتر سوخت هواپیما در کشور وجود دارد.

ظرفیت پالایشی کشور هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است و روزانه به‌طور میانگین ۲۶۰ میلیون لیتر فرآورده در کشور تولید می‌شود

تولید روزانه ۲۶۰ میلیون لیتر فرآورده در کشور
سالاری درباره ظرفیت صنعت پالایش کشور گفت: ظرفیت پالایشی کشور هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه است و روزانه به‌طور میانگین ۲۶۰ میلیون لیتر فرآورده در کشور تولید می‌شود.

او با تأکید بر اینکه در حوزه توسعه ظرفیت پالایشی نگاه ما این است که به حوزه برون‌مرزی نیز ورود کنیم، افزود: تبدیل نفت خام به فرآورده با توجه به قیمت، ایجاد ارزش افزوده بالایی دارد و هم بازار داخلی و هم بازار خارجی مدنظر ماست.

این مقام مسئول همچنین گفت: امروزه امکان عرضه و صادرات در حوزه خدمات فنی و مهندسی و تأمین تجهیزات صنایع پالایشی در خارج از مرزهای کشور فراهم شده و در این زمینه اقدام‌های مؤثری انجام شده است که به‌تدریج اطلاع‌رسانی خواهد شد.

فرآیند فروش و قیمت گذاری تکلیفی است
وی در تشریح وضع کلی صنایع پالایشی کشور و سیر توسعه‌ای این صنعت افزود: در دهه ۷۰ طرح جامع توسعه و تثبیت ظرفیت‌ پالایشگاه‌های کشور مطرح شد که عمده آن به‌عهده شرکت‌های خارجی بود و نتیجه آن اجرای ۱۳ طرح توسعه‌ای در پالایشگاه‌های کشور بود، اما امروزه به برکت توجه به نیروهای داخلی، در حوزه توسعه ظرفیت پالایشی و احداث پالایشگاه‌های جدید موفق بوده‌ایم و در عرصه صادرات نیز ورود کرده‌ایم.

او در پاسخ به پرسشی درباره روند قیمت‌گذاری در صنایع پالایشی گفت: در حوزه روابط مالی میان دولت و شرکت‌های پالایشی، بخشی از فرآیند فروش تکلیفی است و روند محاسبه شده در چارچوب ابلاغیه مقام وزارت، به شرکت‌های پالایشی ابلاغ می‌شود؛ از سال ۹۲ بحث شاخص کیفی نیز به‌عنوان تکلیف اعلام شده و شرکت‌های پالایشی نیز باید بخشی از سود سهام خود را صرف اقدام‌های توسعه‌ای کنند.

در سیاست اصل ۴۴ آمده است که دولت می‌تواند ۲۰ درصد ظرفیت تولید را برعهده بگیرد و شرکت ملی پالایش و پخش نیز بر اساس تجارب گذشته به این نتیجه رسید که به این طرح‌ها ورود کند

اجرای طرح کاهش نفت کوره در پالایشگاه بندرعباس
معاون وزیر نفت یکی از چالش‌های شرکت‌های پالایشی را بحث کاهش نفت کوره به زیر ۱۰ درصد اعلام کرد و افزود: لازم است استانداردهای تولید نفت کوره به استانداردهای جهانی ارتقا یابد که پالایشگاه بندرعباس در این حوزه پیشگام بوده و عمده دانش فنی آن نیز بومی شد و در ماه‌های آینده نیز آیین امضای قرارداد و مناقصه ای‌پی‌سی آن برگزار خواهد شد.

سالاری با اشاره به اینکه در طرح‌های موفق بخش خصوصی، دولت در کنار این طرح‌ها قرار گرفت، گفت: در سیاست اصل ۴۴ نیز آمده است که دولت می‌تواند ۲۰ درصد ظرفیت تولید را برعهده بگیرد و شرکت ملی پالایش و پخش نیز بر اساس تجارب گذشته به این نتیجه رسید که به این طرح‌ها ورود کند.

او ضمن تاکید بر اجرای پالایشگاه شهید سلیمانی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی افزود: مجوز شورای اقتصاد دریافت و مطالعات مکان‌یابی آن نیز انجام شد و در مراحل بعد باید مشارکت نامه آن شکل گیرد و شرکت تشکیل و اساس‌نامه تدوین شود و به موازات آن فرایند مناقصه انجام شود.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: امیدواریم این طرح به‌عنوان یک پروژه ۱۰۰ درصد ایرانی شکل بگیرد و ما عمده اقدام‌ها را انجام دادیم و برای دریافت دیگر مجوزها به‌صورت فشرده در تلاش هستیم تا کار اجرایی آن آغاز شود.

بانکرینگ باید به جایگاه واقعی خود دست یابد
سالاری درباره مقدار تولید نفت کوره بدون سولفور در کشور گفت: نفت کوره بدون سولفور بر اساس نیاز کشور در پالایشگاه شازند تولید می‌شود و در پالایشگاه بندرعباس نیز طرح تولید آن اجرایی خواهد شد که هم خوراک بانکرینگ و هم کشتیرانی خواهد بود.

وی همچنین درباره توسعه حوزه بانکرینگ در کشور تأکید کرد: اگر بخواهیم حوزه بانکرینگ را توسعه بدهیم، باید ابتدا زیرساخت‌های آن را در یک بسته توسعه دهیم تا بتوانیم در بازار عرضه خلیج فارس حضور داشته باشیم و لازم است این حوزه نیز به جایگاه واقعی خود برسد.

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۵
کد خبر: ۱۵۰٬۷۹۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =