۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲
کد خبر: . ۱۴۶٬۴۸۲
سنگ بزرگ مشکلات پیش پای سرمایه‌گذاران نیروگاهی

در شرایطی کشور با بحران برق دست و پنجه نرم می کنند که سرمایه گذاران نیروگاهی می گویند که قیمت خرید برق از آنها نصف قیمت تمام شده آنها هم نیست و تراز مالی بسیاری از آنها منفی است.

بازار؛ گروه آب و انرژی: نگرانی ها در مورد کمبود برق از همین نخستین ماه سال آغاز شده است. برخی از صنایع از نامه نگاری وزارت نیرو با آنها درباره قطعی برق خبر می دهند. از سوی دیگر روز گذشته هم برخی رسانه های خبری هم از انتشار جدول خاموشی ها خبر دادند. هر چند که در کمتر از چند ساعت این خبر از سوی توانیر تکذیب و اعلام شد که فعلا هیچ برنامه ای برای خاموشی ها وجود ندارد، اما نگرانی ها نسبت به تکرار تجربه سال گذشته ادامه دارد. آنگونه که سخنگوی صنعت برق می گوید امسال با کسری حدود ۱۰ هزار مگاواتی در شبکه برق روبرو هستیم. کسری که به نظر می رسد گشودن گره آن تنها با اصلاح سیاست گذاری ممکن است. نیروگاه داران می گویند پولی که وزارت نیرو برای خرید برق به آنها پرداخت می کند نصف قیمت تمام شده آنها هم نیست. احمد مشایخی عضو سندیکای برق در این باره می گوید: قیمت تمام شده تولید هر کیلو وات برق در این نیروگاه حدود ۷۵۰ تومان است در حالیکه ما آن را به قیمت ۳۲۵ تومان می فروشیم.

مشایخی: قیمت تمام شده تولید هر کیلو وات برق در این نیروگاه حدود ۷۵۰ تومان است در حالیکه ما آن را به قیمت ۳۲۵ تومان می فروشیم

او در جمع خبرنگاران مشکلات فعالین این صنعت در بازپرداخت تسهیلات خود را مورد نقد قرار داد و افزود: در طول اجرای برنامه چهارم توسعه نیروگاهی با تکیه بر منابع صندوق توسعه ملی و منابع مالی خود سرمایه گذار احداث شد. در آن زمان ۲۱۵ میلیون یورو تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی پرداخت شد. در حالیکه قیمت تمام شده این نیروگاه حدود ۲۸۰ میلیون یورو بود.

او همچنین ادامه داد : بر اساس محاسبات صورت گرفته حدود ۵۲ میلیون یورو بهره دوران ساخت و ۴۲ میلیون یورو بهره بازپرداخت این وام ارزی می شد. در واقع ما باید چیزی حدود ۳۷۸ میلیون یورو قسط تسهیلاتی که گرفته بودیم را پرداخت می کردیم در حالیکه در طول مدت ۵۹ ماه اجرای این قرارداد ما تنها ۵ هزار میلیارد تومان یا ۱۶۶ میلیارد یورو درآمد داشتیم. یک حساب کتاب ساده نشان می دهد که تراز مالی ما در این نیروگاه حدود منفی ۲۱۰ میلیون یورو بوده است.

مشایخی ادامه داد: قیمت تمام شده تولید هر کیلو وات برق در این نیروگاه حدود ۷۵۰ تومان است در حالیکه ما آن را به قیمت ۳۲۵ تومان می فروشیم. این اعداد به خوبی نشان می دهد که نیروگاه داران با چه زیانی مشغول به کار هستند. ما تا حالا ۳ بار نامه نوشته و اعلام کردیم که حاضریم دو دستی این نیروگاه را به خود دولت واگذار کنیم و وزارت نیرو خود اقساط آن را پرداخت کند.

او همچنین در پایان گفت: امیدوارم در دولت جدید وزارت نیرو به بخش خصوصی به عنوان رقیب خود نگاه نکند و به دنبال رفع مشکلات آنها باشد.

اکبری: تنها جایی که منابع بانکی تبدیل به دارایی شده و سفته بازی در آن رخ نداده صنعت برق است. با این وجود با مهری مسئولین نسبت به این صنعت مواجه بوده و دخل و خرج نیروگاه داران با هم نمی خواند

سفته بازی در نیروگاه سازی نداشتیم

حامد اکبری دیگر عضو سندیکای صنعت برق در این نشست خبری از مشکلات سرمایه‌گذاران نیروگاهی در قراردادهای خرید تضمینی برق خبر داد و گفت: در ۵ سال اول با نرخ تضمینی برق از سرمایه گذار خریداری می شود ولی در ۱۵ سال بعد، با نرخ دستوری باید این برق را بفروشیم که این نرخ دستوری، بالانس اقتصادی را فراهم نمی کند، از سوی دیگر اصلاح نرخ‌های خرید تضمینی نسبت به نرخ ارز بانک مرکزی، یک‌سال عقب است و همان پرداخت‌ها نیز با تأخیر بسیار صورت می‌گیرد؛ مثلا شرکتی داریم که در طی دو سال ۵۰۰ میلیارد تومان فروش برق داشته اما ورودی آن تنها ۱۰ میلیارد تومان بوده است.

او با بیان اینکه هیچ گونه عملیات سفته بازی در صنعت برق و نیروگاه سازی اتفاق نیفتاده است، ادامه داد: تنها جایی که منابع بانکی تبدیل به دارایی شده همین صنعت برق است. چرا که بانک تا زمانی که تاییده گمرک درباره ورود اجناس و قطعات را دریافت نمی کرد، هیچ تزریق مالی صورت نمی گرفت. با این وجود با مهری مسئولین نسبت به این صنعت مواجه بوده و دخل و خرج نیروگاه داران با هم نمی خواند. به عنوان مثال هم اکنون در حالی نرخ استهلاک هر کیلو وات برق حدود ۸۰ تومان بوده که قیمت فروش برق در شبکه هم حدود ۸۰ تومان است.

وی افزود: وقتی با سیاست‌گذاری‌های اشتباه، دوره بازگشت سرمایه برای سرمایه‌گذار نیروگاهی به ۲۰ سال برسد، امکان سرمایه‌گذاری جدید در صنعت برق وجود نخواهد داشت.

۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲
کد خبر: ۱۴۶٬۴۸۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =