۲۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰
آمادگی ایران برای آغاز حفاری در میدان مشترک آرش

آمادگی ایران برای آغاز حفاری در میدان مشترک آرش

معاون اسبق امور بین‌الملل وزیر نفت گفت: در صورتی که عربستان و کویت برای تعیین خط مرزی همکاری نکنند، ایران آماده آغاز حفاری در میدان مشترک آرش است.

به گزارش بازار، «سید مهدی حسینی» امروز (شنبه) با اشاره به اینکه برخلاف ادعای مقام‌های عربستان و کویت، میدان آرش به‌طور قطع با میدان «الدوره» مشترک است، افزود: در دو نقطه از خلیج فارس خط مرزی مشخص وجود ندارد که یکی از این مناطق، منطقه بی‌طرف بین‌المللی بین عربستان و کویت است و این دو کشور از سال ۱۳۷۹ علاقه‌مند نبودند که خط مرزی مشخص باشد.

وی ادامه‌داد: با توجه به مشخص نشدن خط مرزی در این منطقه و اثبات وجود مخازن هیدروکربوری در آنجا، ایران در سال ۷۸ درخواست خود برای تعیین خط مرزی را به شورای عالی خلیج فارس برد و با توجه به مصوبه این شورا، ایران توانست در سال ۷۹، بر روی خط مرزی فرضی، حفاری انجام دهد و ثابت کرد که این میدان مشترک است.

حسینی تاکید کرد: در آن زمان با آغاز فعالیت‌های ایران و حفر چاه در آن منطقه، حساسیت در کویت ایجاد شد، اما جواب خوبی داد و کویت آماده مذاکره برای تعیین خط مرزی شد. بعد از آن وزارت نفت کویت اعلام کرد که برای تعیین خط مرزی می‌آییم و آمدند.

وی با اشاره به اینکه مطالعات لازم در این زمینه انجام شده بود، ادامه‌داد: اما همکاری‌های لازم انجام نشد و مذاکرات بی‌نتیجه ماند.

معاون اسبق امور بین‌الملل وزیر نفت در گفت‌وگو با ایرنا با تاکید بر اینکه زمانی که خط مرزی بر روی میدان مشترک تعیین نمی‌شود، نمی‌توان سهم هر کشور را مشخص کرد، افزود: در این شرایط و بدون وجود خط مرزی، برداشت از میدان مشترک از سوی هر کدام از طرفین موجب اختلاف خواهد بود.

وی با بیان اینکه معتقدم باید ابتدا خط مرزی تعیین شود و سپس کار توسعه انجام شود، اضافه‌کرد: اسنادی که آن زمان تعیین کردیم در وزارت نفت وجود دارد و می‌توان با تکیه بر آنها، تصمیمات لازم را اتخاذ کرد.

به گفته حسینی، خط مرزی که تعیین شود می‌توان درباره سهم هر کدام از کشورها از میدان مشترک آرش (الدوره) توافق کرد.

وی بیان‌داشت: البته به نظر می‌رسد عربستان و کویت آماده مذاکره با ایران برای تعیین چگونگی بهره‌برداری از این میدان مشترک هستند که باید از این فرصت استفاده کنیم.

این کارشناس نفتی با اشاره به اینکه اگر مذاکرات به نتیجه نرسد و عربستان و کویت این میدان مشترک را یک جانبه توسعه دهند نمی‌توانیم جلوی آنها را بگیریم، گفت: اما می‌توانیم همزمان با آنها بهره‌برداری را شروع کنیم و دکل حفاری خود را به آن موقعیت انتقال دهیم، زیرا مانند گذشته اگر دکل برود و چاه را بزنیم، این کشورها نیز آماده مذاکره می‌شوند.

وی بیان‌داشت: معمولا روی میدان‌های مشترک بهترین شکل توسعه، توسعه مشترک است که بر اساس خط مرزی تعیین سهم کنند، زیرا اگر هر کشوری بخواهد سهم خود را توسعه دهد رقابت اتفاق می‌افتد و به مخزن آسیب می‌زند.

حسینی با تاکید بر اینکه در گذشته در برخی میادین مشترک با کشورهای همسایه اگرچه توسعه مشترک اتفاق نیفتاد اما کمیته‌های مشترکی فنی ایجاد شد، افزود: بر این اساس، مشخصات مخزن را بررسی می‌کردیم و مطالعات در اختیار طرفین قرار می‌گرفت. در خصوص میدان آرش نیز اگر نتوانیم به یک توافق مشترک برسیم می‌توان با استفاده از کمیته‌های فنی، برداشت صیانتی را آغاز کرد.

کد خبر: ۱۴۵٬۷۵۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha