۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
صدور ۵۰۰ هزار شناسه کالا در حوزه کالاهای مختلف از جمله لوازم خانگی
مدیر کل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت اعلام کرد

صدور ۵۰۰ هزار شناسه کالا در حوزه کالاهای مختلف از جمله لوازم خانگی

مدیر کل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار شناسه کالا در حوزه کالاهای مختلف از جمله لوازم خانگی صادر کرده ایم.

به گزارش بازار به نقل وزارت صمت، حمید محله ای در خصوص شناسه دار کردن کالاها در صنعت لوازم خانگی، افزود: ما یک بحث شناسه و شناسه رهگیری و یک بحث فرآیند رهگیری داریم؛ در فرآیند های رهگیری به یک شیوه عمل نکردیم و بسته به نحوه عملکرد زنجیره تامین، تعدد کالا، زود مصرف بودن و یا بادوام بودن کالا روش های مان متفاوت بوده است.

۱۰۰ درصد لوازم خانگی تولید داخل شناسه رهگیری دارند
وی در خصوص لوازم خانگی، ادامه داد: در خصوص لوازم خانگی علاوه بر اینکه شناسه رهگیری و شناسه کالا را تدوین کردیم و تقریبا صد در صد لوازم خانگی تولید داخل دارای شناسه و شناسه رهگیری هستند، خرید و فروش یعنی تولید از اول زنجیره، اینکه آیا تولیدکننده تمامی تولیداتش را اظهار کرده و اینکه آیا اظهار تولیدش مترادف و متناسب با مواد اولیه ای که دریافت کرده است، رصد می شود.

مدیر کل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت، اضافه کرد: میزان فروش تولید کننده به زنجیره های بعدی که شبکه عمده فروشی و خرده فروشی و بعضا فروشگاه های زنجیره‌ای میباشند سنجیده می شود و در نهایت در انتهای زنجیره در خرده فروشی هم وقتی به مردم فروخته می شود، گارانتی آن کالا بر اساس همان کد رهگیری که به هنگام اظهار تولید کالا ایجاد و به اسناد بارگذاری شده در سامانه جامع تجارت متصل شده است به کد ملی خریدار الصاق می شود.

افزایش سطح تولید داخل نسبت به سال های قبل
محله ای تصریح کرد: بنابراین ما همه زنجیره را در نظر گرفته و تحت رصد داریم، و در مجموع طرح موفقی بوده و باعث شده به وفور کالا را تمامی شبکه های توزیع ببینیم و همچنین بررسی آمارها افزایش سطح تولید داخلی نسبت به سال های قبل را نشان می‌دهد و وزارت صنعت، معدن و تجارت در این حوزه موفقیت نسبی را داشته است.

صدور نزدیک به ۵۰۰ هزار شناسه کالا در حوزه لوازم خانگی
وی اعلام کرد: نزدیک به ۵۰۰ هزار شناسه کالا در حوزه کالاهای مختلف از جمله لوازم خانگی صادر کردیم و روند صدور شناسه در چند ماه اخیر تسریع شده است؛ نزدیک به۳۶، ۳۷ گروه کالایی را در تحت رصد داریم یعنی علاوه بر اینکه برای کالاها شناسه و شناسه رهگیری صادر می‌شود از فرآیندهای مختلف زنجیره تامین آن را رصد می کنیم.

مدیر کل دفتر خدمات نگهداری و فنی مهندسی وزارت صمت، ادامه داد: در راستای ایجاد شفافیت زنجیره تامین یک شاخصی هم تحت عنوان شاخص خروجی به ورودی فعالین تجاری (شفافیت) تعریف گردیده است که مقدار شاخص ها باید در حد قابل قبولی باشد و با طراحی و اجرای قواعد سیستمی این شاخص ها را از حالت بررسی دستی خارج کرده و به صورت سیستمی سیاستهای مدیریت توزیع دنبال می‌شود به نحوی که اگر نسبت ها و درصدهای شفافیت یا خروجی به ورودی از حدی کمتر شود آن واحدهای فعال تجاری چه تولیدی و چه توزیعی با محدودیت هایی مواجه خواهند شد.

محله‌ای اظهار داشت: قطعا نمی توانیم بگوئیم که قاچاق صفر شده و یا خواهد شد و این را هم نمی توانیم کتمان کنیم که قاچاق به لحاظ بالا بودن قیمت کالاهای خارجی و ممنوعیت واردات و سیستم هایی که ارائه کرده ایم کاهش پیدا کرده؛ علاوه بر این موارد ما امکان عرضه کالاهای قاچاق را در سطح عرضه را هم کاهش داده ایم یعنی تمامی فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ و مجازی که از ما مجوز دارند این خطر را نمی کنند که کالای قاچاق عرضه کنند و عملا امکان عرضه از طریق این شبکه های توزیع مهم صفر است.

وی افزود: ممکن است کالای قاچاق وجود داشته باشد اما باید روش هایی را به کار ببریم که کالای قاچاق ولو محدود را به حداقل برسانیم که این موضوع مطالبه ما هم هست.

مدیر کل دفتر خدمات نگهداری و فنی مهندسی وزارت صمت خاطر نشان کرد: در شرایط حاضر، با همه سختگیری ها و سامانه هایی که در نظر گرفته شده است اگر هم برند خارجی عرضه می شود مطمئن باشید که آن کیفیت و گارانتی را که قبلا کالا به صورت قانونی وارد کشور می شد نخواهند داشت و دلیلی وجود ندارد در این فضا اگر کسی هم قاچاق می کند کالای سالم و قابل اطمینان به داخل کشور بیاورد.
محله ای با اشاره به اینکه اگر حلقه اصلی و آخر که مصرف کنندگان هستند این کالاها را خریداری نکنند، آخرین ضربه را به قاچاق خواهیم زد گفت: امکان پذیر نیست که بتوان فروش غیر ضابطه مند را به صفر رساند ولی می توان با اعمال سیاست هایی آن را به حد اقل ممکن کاهش داد که در این مسیر ما تمام تلاش خود را کرده ایم و حتما راهکارهای بهتری را هم پیدا خواهیم کرد که قاچاق را به حداقل برسانیم.

کد خبر: ۱۳۶٬۷۸۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha