۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
کد خبر: . ۱۳۰٬۷۸۸
نرخ تورم ماهانه برای اولین بار در دولت جدید صعودی شد

با وجود کاهش یک درصدی تورم سالانه در دی ماه و ایستادن این شاخص روی عدد ۴۲.۴ درصد اما برای اولین بار در دولت سیزدهم، تورم نقطه‌به‌نقطه و ماهانه در این ماه افزایش داشته است.

به گزارش بازار، گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه دی‌ ماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به ۴۲.۴ درصد رسیده که نسبت به شاخص تورم سالانه آذرماه، یک درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ تورم سالانه در این ماه برای خانوارهای روستایی بالاتر از میانگین کشوری بوده و روی عدد ۴۵,۸ درصد ایستاده در حالی که برای خانوارهای شهری معادل ۴۱.۸ درصد بوده است. البته روند هر دو شاخص نزولی است به نحوی که برای خانوارهای روستایی این رقم با ۱.۲ درصد کاهش و برای خانوارهای شهری با ۰.۹ درصد کاهش همراه بوده است.

افزایش ۰,۷ درصدی نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور
با این حال اما نرخ تورم نقطه‌ای در دی‌ماه ۱۴۰۰ به عدد ۳۵,۹ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۷ واحد درصد افزایش یافته است. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۳۵.۹ درصد بیشتر از دی ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

همچنین نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۱.۱ درصدی به ۴۲.۶ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۰.۶ واحد درصدی به ۳۲.۴ درصد رسیده است.

به علاوه نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۳۵.۸ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۶.۵ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد را نشان می‌دهد.

افزایش ۰,۷ درصدی نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
گزارش مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه دی ۱۴۰۰ هم به ۲.۴ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۷ واحد درصد افزایش داشته است. نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل را نشان می‌دهد. این شاخص برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۱.۷ درصد و ۲.۷ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۲.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۹ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱.۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

برنج ایرانی و اجاره‌بهای مسکن سردمدار افزایش قیمت
همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «دخانیات»، گروه «نان و غلات» (انواع برنج ایرانی) و گروه «ادویه و چاشنی» (زعفران، رب گوجه‌فرنگی) بوده است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، اجاره‌بهای واحد مسکونی، گروه «هتل و رستوران» (هزینه اقامت در هتل و مسافرخانه) و گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین در ماه جاری گروه «انواع گوشت» (گوشت مرغ) و متوسط قیمت یک کیلووات برق مصرفی خانوار نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند.

به علاوه دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی‌ماه ۱۴۰۰ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۱.۶ درصد برای دهک نهم تا ۴۵.۲ درصد برای دهک اول بوده است.

۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
کد خبر: ۱۳۰٬۷۸۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =