۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۱
کد خبر: . ۱۳۰٬۱۵۹
 تمام درآمدها و هزینه‌ها در بودجه بر اساس حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است

بیگی نژاد، عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با بیان اینکه دولت در لایحه سال جاری بودجه را بر مبنای حذف ارز ترجیحی گذاشته است، گفت: تمام درآمدها و هزینه‌ها در بودجه بر اساس نبود ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

به گزارش بازار، هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به اینکه سال گذشته نیز موضوع حذف ارز ترجیحی مطرح شده بود، گفت: دولت برای واردات بعضی از کالاهای اساسی مانند نهاده‌های دامی، ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومانی در اختیار واردکننده قرار می‌دهد تا این کالاها با قیمت کمتری در اختیار مردم قرار گیرند. مابه‌التفاوت ارز ترجیحی و ارز آزاد عده‌ای را به طمع می‌اندازد تا از این تفاوت قیمت، سوءاستفاده کنند و این امر موجب ایجاد فساد شده است.

وی همچنین از عدم اجرایی‌شدن اهداف در نظر گرفته شده برای پرداخت ارز ترجیحی گفت و بیان کرد: متأسفانه شاهد بوده‌ایم برخی از واردکنندگان کالای موردنظر را وارد می‌کردند اما با قیمت ارز آزاد به فروش می‌رساندند. این موارد و برخی از موارد دیگر باعث شد با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفت شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو از موافقت دولت قبل با حذف ارز ترجیحی گفت و اظهار کرد: دولت طی نامه‌ای ضمن موافقت خود با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، درخواست داشت این کار را با یک‌زمان بندی انجام دهیم. دولت، نامه خود را به رهبری نوشت و رهبری به مجلس ارجاع داد.

وی افزود: مجلس به دولت شش ماه فرصت داد و قرار بود از فروردین تا شهریور سال جاری این کار به‌مرور انجام شود تا در شش ماه دوم سال جاری، ارز ترجیحی وجود نداشته باشد. این کار عملیاتی نشد و دولت جدید نیز چون تازه مستقر شده است، نمی‌توانست حذف ارز ترجیحی را بلافاصله در دستور کار قرار دهد.

بیگی نژاد با بیان اینکه دولت در لایحه سال جاری بودجه را بر مبنای حذف ارز ترجیحی گذاشته است عنوان کرد: تمام درآمدها و هزینه‌ها در بودجه بر اساس نبود ارز ۴۲۰۰ تومانی است. دولت برای جبران افزایش قیمت‌ها، رقم‌های متفاوتی را برای کمک به مردم گذاشته است.

وی از وجود سناریوهای مختلف در اجرای حذف ارز ترجیحی گفت و اظهار کرد: ما در حال بحث و گفتگو روی این سناریوها به‌صورت کارشناسی هستیم تا بهترین شیوه انتخاب شود و مردم کمترین آسیب را ببینند. یکی از روش‌ها این است که کارت کالا داده شود تا مواد موردنیاز به‌اندازه‌ای که هر فرد نیاز دارد تأمین شود. البته ممکن است سناریوی دیگری در نظر گرفته شود اما در نهایت مردم مطمئن باشند که دغدغه آنها در بحث افزایش قیمت رفع خواهد شد و مردم نگرانی از این موضوع نداشته باشند.

۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۱
کد خبر: ۱۳۰٬۱۵۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =