۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۳
دردسرهای شغل یک میلیون تومانی آقای وزیر؛ فاصله افاضات با ایده شغلی امارات!
بازار تحلیل می کند

دردسرهای شغل یک میلیون تومانی آقای وزیر؛ فاصله افاضات با ایده شغلی امارات!

وزیر کار می تواند همچنان به ایجاد شغل با یک میلیون تومان ادامه دهد و مسیر استیضاح را هموار کند یا این که به دنبال ایجاد فضای اشتغال زا از مسیر آموزش برای نیروی کار باشد.

بازار، گروه ایران: فضای مجازی دستاوردهای زیادی دارد اگر از آن نترسیم. اکنون فضای مجازی دریچه ای به دنیای جدید است که با خود فرصت های بی شماری را آورده و در عین حال تهدیدهایی هم دارد. از جمله این فرصت ها مطالبه گری مردم در فضای مجازی و مجبور کردن مسئولان به واکنش است.

مثلا همین چند وقت پیش بود که وزیر جوان کار دوباره تحت فشار افکار عمومی و ویرال شدن اظهارات قبلی اش در زمان دولت روحانی، توئیتی زد و نوشت: «سه سال پیش مطرح کردیم که با یک میلیون تومان هم می‌شود شغلی ایجاد کرد و اکنون با وجود گذشت چند سال و گرانی مواد اولیه هنوز هم می‌توان با یک میلیون تومان شغلی را ایجاد کرد.»

آن زمان که حجت اله عبدالملکی این حرف را زده بود، وزیر نبود و احتمالا کاری از دستش بر نمی‌آمد اما حالا که وزیر شده افکار عمومی حرفهایش را بیادش آوردند و گفتند که حالا که وزیر شده ای می‌توانی این حرف خود را عملی کنی!

این کار باعث شده بود که بار دیگر مردم در فضای مجازی که از حرف های بی عمل خسته شده اند، این موضوع را دستمایه طنز و انتقاد خود بکنند و مطالب بسیاری در این باره نگاشته شد. مثلا برخی مدعی شدند که «یک کلاس آموزش برگزار کنید و آن را آنلاین به اشتراک بگذارید. به مردم بگویید که چگونه می‌توانند با یک میلیون تومان معادل ۱۰ میلیون ریال برای خود اشتغال‌زایی ایجاد کنند. البته شغال‌های کاذب مثل دستفروشی در مترو، گل فروشی سر چهار راه، پاک کردن شیشه و ... منظورمان نیست. شما در آن توئیت اولیه گفته بودید چون آموزش ندیده‌ایم، باور نمی‌کنیم که می‌شود با این مقدار پول شغل ایجاد کرد.

اما برخی نیز همین موضوع را دستمایه گزارش های خبری کرده بودند و در گفتگو با اقتصاد دانان به نقد وزیر پرداخته بودند. مثلا کمال اطهاری، اقتصاددان و پژوهشگر توسعه اعتقاد دارد که طرح مسائلی همچون ایجاد شغل با یک میلیون تومان بسیار بچگانه و ابتدایی است.

محمود جام‌ساز، اقتصاددان نیز درباره امکان ایجاد شغل با یک میلیون تومان، معتقد است اظهاراتی که مسئولین در این رابطه می‌کنند، پایه و اساس علمی ندارد و مبتنی بر واقعیات ملموس جامعه نیست.

من ۵۰ میلیون تومان به وزیر می دهم که دوره ای برگزار کند و بگوید چگونه می توان با یک میلیون تومان شغل ایجاد کرد

۵۰ میلیون تومان برای وزیر برای دوره آموزش ایجاد شغل
این اظهارات در حالی بیان می شود که هنوز هم اظهارات این وزیر مورد توجه توئیتری ها است و به عنوان مثال یک فعال توئیتری نوشت: «من ۵۰ میلیون تومان به وزیر می دهم که دوره ای برگزار کند و بگوید چگونه می توان با یک میلیون تومان شغل ایجاد کرد.»

ویا یک کاربر که تصویر توئیتر آن حتی در فضای اینستاگرام هم بسیار دست به دست شد، راه حلی طنز گونه برای ایجاد شغل با یک میلیون تومان ارائه داد و نوشت: ۱۰۰ هزار تومان چاقو ضامن دار، ۲۰۰ هزار تومان کاپشن خلبانی و... که منظورش خفت گیری بود.

با این حال اگر چه توئیترها و موضع گیری ها بیشتر مبنای متلک به وزیر جوان را داشت اما بیش از همه تشنه بودن جوانان به ورودبازار کار و آموزش نحوه ورود به بازار کار را گوشزد می کردند.

متولی ایجاد شغل در کشور، وزارت کار است؟
اما بی توجه به این پیام ها فارغ از فضای سیاسی پشت صخنه عبدالملکی مدعی شد که وزارت کار متولی ایجاد شغل نیست و گفت: «بیکاری دومین معضل بعد از تورم است... اما موضوع اشتغال به صنعت، کشاورزی، فناوری واطلاعات، گردشگری و محیط زیست بستگی دارد و وزارت کار مسوول ایجاد اشتغال نیست، بلکه ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مختلف در زمینه اشتغال را بر عهده دارد و این وزارتخانه به عنوان دبیر شورای عالی اشتغال موضوع بیکاری را پیگیری می‌کند.»

همین موضع گیری نیز منجر به واکنش از سوی نمایندگان جامعه کارگری و نمایندگان مجلس شد و یک نماینده گفت: با یک میلیون تومان حتی نمی توان به سوپری برای خرید رفت چه برسد به ایجاد یک شغل!

استیضاح یا اقدام عملی؟
ای کاش وزیر محترم کار که این روزها بسیاری به دنبال استیضاح وی هستند متوجه بار سخنان خود بود و به جای اصرار بر اظهارات بی پایه علمی و یا انحراف مباحث با قبول مسئولیت خود در چارچوب وظایف مصرحه اش در مسیر ایجاد اشتغال گام بر می داشت.

طبق گفته کارشناس مرکز پژوهش های مجلس حداقل ایجاد شغل در حال حاضر با توجه به جهش تورمی، ارزی و بی ثباتی اقتصاد کلان که در کشور داریم، قطعا هزینه ایجاد شغل بسیار بالاتر از یک میلیون تومان است. در ضمن، باید شغلی ایجاد کنیم که پایداری و دوام داشته باشد، نه اینکه فرد برای دو تا سه ماه یک منبع درآمدی داشته باشد و بعد از آن از بازار خارج شود و قادر به ادامه نباشد.

بر اساس محاسبات سال گذشته رقمی میان ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان به عنوان هزینه ایجاد شغل، مطرح می‌شد که با شرایط اقتصادی امسال، مسلما این هزینه بسیار بیشتر شده است.

تجربه جالب امارات
با این اوصاف ای کاش وزیر محترم به جای این حرف های حاشیه دار به دنبال تحقیقی در معرفی شغل های آینده دار در کشور و برنامه ریزی آموزشی برای توسعه مهارت ها برای این دست شغل ها بود. کاری که در همین بغل گوش کشور ما یعنی در کشور امارات در حال انجام است.

روز گذشته وزارت منابع انسانی و امارات با اشاره به اینکه شکل مشاغل در این کشور طی ده سال آینده تغییر خواهد کرد، ۶ شفل پر طزفدار در بازار کار آینده را معرفی کرد.

این وزارتخانه تأیید کرد که بازار کار امارات شاهد تغییرات مستمر در نتیجه پیشرفت‌های سریع فناوری و فناوری‌های مدرن خواهد بود. این وزارتخانه ۶ شغل آینده را که طی ۱۰ سال آینده در امارات متحده عربی با اقبال بیشتری مواجه خواهد شد؛ شناسایی و آنها را اعلام کرده است که نشان از برنامه ریزی در بازار کار بر مبنای یک پروژه آینده پژوهی است.

نهاد دولتی امارات متحده عربی، تحلیلگران داده، دانشمندان، متخصصان هوش مصنوعی، متخصصان یادگیری ماشین، متخصصان داده های بزرگ، متخصص بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) را به عنوان ۶ شغل پرطرفدار در امارات معرفی کرده و از شهروندان خواسته تا از ابتکاراتی که برای توسعه مهارت های خود برای همگام شدن با مشاغل آتی راه اندازی کرده، استفاده کنند

۶ شغل پر طرفدار در امارات
نهاد دولتی امارات متحده عربی، تحلیلگران داده، دانشمندان، متخصصان هوش مصنوعی، متخصصان یادگیری ماشین، متخصصان داده های بزرگ، متخصص بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) را به عنوان ۶ شغل پرطرفدار در امارات معرفی کرده است.

این وزارتخانه اماراتی از شهروندان خواسته تا از ابتکاراتی که برای توسعه مهارت های خود برای همگام شدن با مشاغل آتی راه اندازی کرده، استفاده کنند.

سرگرم کردن با شغل یک میلیون تومانی یا برنامه آموزش سه بعدی؟

پروژه ای برای دانش آموزان درباب اهمیت کار در بخش خصوصی
این وزارتخانه طرح‌ها و ابتکارات زیادی را برای خدمت به بازار کار و همگامی با پیشرفت‌های آینده راه‌اندازی کرده است، از جمله «گفت‌وگوهای توطین» است.

«گفت‌وگوهای توطین» یک پلتفرم تعاملی با هدف آموزش و توانمندسازی دانش‌آموزان و جوانان در مورد اهمیت کار در بخش خصوصی است.

بد نیست بدانید که ابتکار عمل در این پروژه هم که با به کارگیری واقعیت مجازی (VR) است توسط این وزارتخانه و با نیروهای ملی خود تکمیل شده است.

پروژه اماراتی می تواند به عنوان یک الگو در وزارتخانه تحت تابعه وزیر محترم دنبال شود و دقیقا این کاری است که باید وزارت کار به عنوان یک سیاستگذار و یا به زعم وزیر محترم یک هماهنگ کننده در حوزه بازار کار انجام داد نه این که از اساس صورت مساله را پاک کند و بگوید: ما متولی ایجاد شغل نیستیم!

کد خبر: ۱۲۸٬۹۵۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امیر طحان IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
   0 3
   من با حرف وزیر درباره ایجاد شغل با یک میلیون تومان موافقم، البته ایجاد با استمرار تفاوت دارد ولی برای شروع حرف نابجایی نیست، پرورش زنبور عسل و تولید ژل رویال البته باید شرایط آن را در منطقه خودتان داشته باشید، وزیر دروغ نگفته است، چنانچه فروش صنایع دستی رونق داشته باشد با صد هزار تومان هم می شود شروع کرد، منتها تمام اینها به رونق بازار بستگی دارد.