۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۶
کد خبر: . ۱۲۴٬۳۰۱
توسعه صنعت پتروشیمی از «مگاتنی» باید به «تناژی» تغییر کند

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون تأکید کرد: برای تکمیل زنجیره‌های ارزش، باید خام‌فروشی متوقف شود و مسیر توسعه صنعت پتروشیمی را باید از تولید محصولات «مگاتنی» به «تناژهای کمتر» تغییر داد.

 به گزارش بازار به نقل از شرکت پتروشیمی کارون، علیرضا صدیقی زاده روز پنجشنبه (۲۵ آذرماه) همزمان با هفته پژوهش در حاشیه برگزاری نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی در نشست نیاز فن‌آورانه پتروشیمی کارون و صنعت پلی‌یورتان کشور با بیان اینکه صنعت پلی‌ اورتان سخت‌ترین فرآیند تولید در صنعت پتروشیمی به شمار می‌رود، گفت: پیچیدگی‌های عملیات و بالا بودن ریسک تولید در صنعت پلی‌اورتان سبب شده که برخلاف تولید دیگر محصولات پتروشیمی و پلیمری که به‌دنبال ساخت مگاپروژه‌ها هستیم، در این صنعت تولید با تنا ژ پائین اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه به ازای تولید یک تن محصولات زنجیره ایزوسینات حدود ۵ تن محصولات فرعی و ضایعات تولید می‌شود، تصریح کرد: افزون بر این، چند گاز سمی و خطرناک در فرآیند تولید محصولات زنجیره ایزوسیانات وجود دارد که ریسک تولید را به شدت افزایش می‌دهد اما در کنار مشکلات پرشمار محصولات تولیدی این زنجیره، ارزشمند و گران‌قیمت در بازار جهانی هستند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون با تأکید بر اینکه چرا با وجود ساخت ده‌ها مجتمع متانول اما یک پتروشیمی کارون در صنعت پتروشیمی ساخته شده است؟ چرا مکمل کارون ساخته نشده است؟ ادامه داد: تفکر اشتباه حکمفرما در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی، توسعه در مسیر «تناژمحوری» بوده، این درحالی است که با ساخت و توسعه زنجیره‌های ایزوسیانات و مشابه آن به سمت تولید «فرآیند محور» حرکت می‌کنیم که ارزش افزوده به مراتب بالاتری دارد.

صدیقی‌زاده، تصریح کرد: توسعه تناژمحوری برای مدیریت صنعت پتروشیمی مطلوب و ایده‌آل است به طوری‌که با ساخت چند طرح متانول چند میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی کشور افزوده می‌شود، اما نمی‌پرسیم چرا مسیر توسعه از تناژ محوری به سمت فرآیند محور و متنوع‌سازی سبد محصولات حرکت نمی‌کند؟ چرا با راه‌اندازی طرح‌های جدید، محصولات متنوع و تازه‌ای وارد سبد تولید صنعت پتروشیمی کشور نمی‌شود؟

وی با اعلام اینکه در صنعت پتروشیمی اگر تولید و توسعه از «خوراک محور» به سمت «فرآیند محور» حرکت کند، حاشیه سود و اشتغال‌زایی محصولات افزایش می‌یابد، بیان کرد: افزایش سودآوری و متنوع سازی سبد محصولات دردسر دارد، هزینه به همراه دارد و مدیریت توسعه همواره به دنبال توسعه بدون دردسر است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون با بیان اینکه توافق و قانون نانوشته از زمان کشف نفت تاکنون در صنعت نفت حکمفرما شده که زنجیره توسعه شامل اکتشاف، استخراج و فروش است، اظهار کرد: امروز تعاریفی نو برای توسعه مطرح شده و کشورها و شرکت‌های تراز اول جهان به سمت اکتشاف، استخراج و مصرف وجود دارند، «مصرف» یعنی تکمیل زنجیره ارزش، یعنی توقف خام فروشی و ایجاد بالاترین بهره‌وری و ارزش آفرینی از تولید محصولات که باید صنعت نفت هم در این مسیر گام بردارد.

صدیقی‌زاده با بیان اینکه توسعه واقعی در صنعت پتروشیمی زمانی اتفاق می‌افتد که تفکر تولیدکنندگان از «فروش» به سمت «مصرف تولیدات در داخل و رسیدن به محصول نهایی» تغییر کند، تاکید کرد: در صنعت پتروشیمی همه همواره به دنبال انجام کارهای بزرگ هستند، اما کارهای بزرگ زمانی اتفاق می‌افتد که کارهای کوچک انجام شود و انجام درست کارهای کوچک به منزله زمینه اجرای کارهای بزرگ است. مگر می‌شود به بام برویم بدون آنکه پله‌های آن را بسازیم؟

وی با بیان اینکه توسعه صنعت پتروشیمی سال‌هاست که در گام توسعه بالادستی متمرکز شده اما باید نگاه توسعه به ارزش‌آفرینی تنوع و اشتغالزایی سوق پیدا کند، گفت: اکنون در صنعت پتروشیمی ایران بیشتر محصولات به صورت «تناژبالا» فروخته می‌شوند، اما در پتروشیمی کارون با تکمیل بعضی از زنجیره‌های ارزش و متنوع‌سازی محصولات، فرآورده هایی تولید و به صورت «تناژ پایین» به بازار عرضه می‌شود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون با یادآوری اینکه این شرکت پتروشیمی در سال‌های اخیر تلاش کرده با عرضه گریدهای جدید، سبد محصولات زنجیره ایزوسیانات کشور را متنوع‌تر کند، خاطرنشان کرد: با متنوع‌سازی سبد محصولات علاوه بر بی نیازی از واردات محصولات خارجی، زمینه تکمیل زنجیره‌های ارزش و اشتغال‌آفرینی پایدار در صنعت پتروشیمی فراهم شده است.

۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۶
کد خبر: ۱۲۴٬۳۰۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =