۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴
اجرای ۴۰ کیلومتر شبکه مدرن جمع آوری فاضلاب در استان همدان
معاون بهره برداری شرکت آبفا همدان خبر داد:

اجرای ۴۰ کیلومتر شبکه مدرن جمع آوری فاضلاب در استان همدان

همدان - بختیاری فر، معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: سال گذشته از محل اعتبارات جاری و عمرانی ۴۰ کیلومتر شبکه مدرن جمع آوری فاضلاب در استان همدان اجرایی شد

فرهاد بختیاری فر در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به برخی پس زدگی‌ها در زمان ریزش نزولات جوی گفت: از آنجاکه شبکه های جمع آوری فاضلاب در همدان به منظور جمع آوری آبهای سطحی طراحی نشده اند و این گونه شبکه ها بر مبنای ورود فاضلاب خانگی است، لذا ورود آبهای سطحی در مواقع ریزش باران، بار اضافی را بر این شبکه ها تحمیل می کند که این بار در نهایت موجب ایجاد پس زدگی در برخی نقاط شهر به ویژه نقاط حاشیه ای می‌شود.

وی با بیان اینکه شبکه های جمع آوری فاضلاب در همدان صرفا به منظور جمع آوری فاضلاب طراحی شده اند،توضیح داد: این نوع از شبکه ها مختلط طراحی نشده اند و اصولا طراحی شبکه های مختلط به منظور جمع آوری فاضلاب و آبهای سطحی از لحاظ فنی و اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

بختیاری فر با تاکید بر اینکه اصولا بر اساس قانون، ایجاد شبکه های مخصوص جمع آوری آبهای سطحی و هدایت این نوع از رواناب‌ها بر عهده شهرداری ها است، عنوان کرد: مطابق اساسنامه شرکت، شرکت آب و فاضلاب دو وظیفه عمده توزیع آب شرب، جمع آوری و دفع فاضلاب را برعهده دارد و شهرداری ها متولی ۱۰۰ درصد در بحث ایجاد شبکه های هدایت و جمع آوری آبهای سطحی هستند.

بختیاری فر همچنین با بیان اینکه چنانچه مشکل پس زدگی مرتبط با شبکه های جمع آوری فاضلاب باشد باید این مشکل در زمان پیک بار یعنی فصول گرم سال که استفاده از منابع آبی به حداکثر میزان خود می رسد بروز کند،گفت: در این ایام از سال شرکت آب و فاضلاب با هیچ گونه پس زدگی مواجه نیست و این نوع از بحران تنها به ایام پر بارش و سرد سال بر می گردد که این خود به دلیل اضافه بار تحمیل شده به وسیله آبهای سطحی است.

وی توضیح داد: اتصال غیر مجاز شبکه های جمع آوری آبهای سطحی به شبکه های جمع آوری فاضلاب از سوی شهرداری موجب تحمیل بار اضافه به شبکه های ما می شود که با توجه به نوع توپوگرافی شهر همدان و از آنجا که شیب در این شهر به سمت جنوب شهر یعنی مناطق حاشیه ای است پس زدگی در این نقاط حادث می شود.

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان همدان همچنین در خصوص برخی فرضیه ها مبنی بر فرسودگی برخی شبکه ها نیز گفت: عمر نخستین شبکه های جمع آوری فاضلاب در همدان به سال ۷۶ بر می گردد و بر همین اساس نمی توان چنین عنوان کرد که شبکه های جمع آوری فاضلاب در استان همدان فرسوده هستند ضمن اینکه بخشی از این شبکه ها نیز در سالهای اخیر ایجاد شده اند.

وی در خصوص نقاط بحرانی شهر همدان نیز توضیح داد: مناطقی از شهر که اتصال غیر مجاز شبکه های جمع آوری آبهای سطحی به شبکه جمع آوری فاضلاب اتفاق افتاده است می تواند از جمله نقاط بحرانی شهر باشد.

فرهاد بختیاری فر در ادامه ضمن  ارائه توضیحاتی با اشاره به مجموعه اقدامات انجام شده به منظور ایجاد تاسیسات و شبکه های جمع آوری فاضلاب در شهرها و روستاهای استان همدان گفت: در حال حاضر ۹۸ درصد شهر همدان تحت پوشش شبکه های سنتی و مدرن جمع آوری فاضلاب قرار دارد.

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان همدان  افزود: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده ایجاد چیزی در حدود ۵۰۰ کیلومتر شبکه فرعی مدرن جمع آوری فاضلاب در دستور کار است که تاکنون ۲۷۰ کیلومتر از این شبکه ایجاد و مابقی در دست انجام است ضمن اینکه قسمت‌های فاقد شبکه مدرن از شبکه سنتی جمع آوری فاضلاب برخوردار هستند.

وی  همچنین توضیح داد: تنها سال گذشته از محل اعتبارات جاری و عمرانی، ۴۰ کیلومتر شبکه مدرن جمع آوری فاضلاب در سطح استان اجرایی شد و با تخصیص اعتبارات سالانه، شبکه های سنتی جمع آوری فاضلاب تبدیل به شبکه های مدرن خواهند شد.

کد خبر: ۱۱۹٬۲۴۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha