۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰
کد خبر: . ۱۱۲٬۵۴۱
اقدام عجیب و غیرقانونی شرکت‌های دولتی در اعلام بودجه سالانه

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه مجلس ضمن تاکید بر اصلاح قانون دیوان محاسبات کشور، در خصوص لزوم استخراج منابع مالی پنهان منابع نفتی در بودجه و رسیدگی به بحث پنهان‌کاری شرکت های دولتی مطالبی را تشریح کرد.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ در حیطه تعریف شده خود گزارش بسیار جامع و خوبی بود، گفت: تفریغ بودجه نباید تنها حسابرسی باشد بلکه باید بتواند مجلس و دولت را برای بودجه‌ریزی سال ۱۴۰۱ راهنمایی کند.  

وی تصریح کرد: به طور مثال در گزارش تفریغ سال ۹۹ اعلام شده که بودجه شرکت‌های دولتی ۱۳۷ درصد تحقق پیدا کرده است، در صورتی که در زمان بررسی بودجه، شرکت‌های دولتی بودجه خود را رقمی بسیار کمتر از این اعلام کردند.

حاجی‌بابایی تاکید کرد: زمانی که شرکت های دولتی بودجه خود را کمتر از عدد حقیقی اعلام می کنند، مالیات کمتری هم پرداخت خواهند کرد و از سوی دیگر بعد از اعلام رشد مثال چنددرصدی ادعای قهرمان ملی شدن هم خواهند کرد و پاداش می خواهند. بنابراین این موضوع نشان می دهد که ما در بودجه نویسی دچار مشکل هستیم زیرا مولفه های درستی در اختیارمان نیست.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات کل کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس باید به این موضوع ورود کرده و نادرستی اعداد و ارقام بودجه شرکت‌های دولتی را طی گزارشی اعلام کنند تا دیگر تکرار نشود. گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ در جایگاه خود خیلی خوب بوده اما این گزارش مانند قایقی در دریا است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات توانسته تبصره ۱۴ بودجه را تعیین تکلیف کرده و از یک بخش منابع درآمدی مربوط به نفت ۳۲۰ هزار میلیارد تومان را شفاف کرد، اما شرایط باید به نحوی شود  کمیسیون تلفیق بودجه بتواند تمام ارقام منابع نفتی را استخراج کند.

وی ضمن تاکید براینکه باید تمامی منابع مالی پنهان در درآمدهای نفتی کشور استخراج و به عدد تبدیل شود، گفت: ما اکنون بررسی این موضوع را در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس آغاز کرده‌ایم تا دیوان محاسبات کل کشور بتواند در زمان بررسی و تدوین تفریغ بودجه به این بخش وارد شود زیرا اکنون قانونی در این بخش برای ورود دیوان وجود ندارد.

حاجی بابایی با بیان اینکه گزارش تفریغ سال ۹۹ بسیار خوب بود و خلاهای آن ناشی از عدم تعریف و وجود قانون جامع برای دیوان محاسبات است، اظهار کرد: مثلا دیوان محاسبات کل کشور طبق قانون نمی تواند به بررسی بودجه و درآمدهای شهرداری ها بپردازد، بنابراین باید اختیارات دیوان محاسبات افزایش پیدا کند و مشکل بسته بودن دست دیوان  است زیرا دیوان محاسبات را مشغول تبصره ها کرده است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: عملکرد دیوان محاسبات در دوره جدید بسیار خوب بوده اما دیوان باید بتواند در کنار نظارت های بودجه ای، تحلیل و راهبرد برای حل مشکلات بودجه ای کشور به مجلس و دولت ارائه دهد، در این خصوص پیشنهاد تشکیل کمیته راهبردی در دیوان محاسبات را داده‌ام. البته دیوان محاسبات در اقدام قابل تحسین دیگر ارائه گزارش تفریغ بودجه چهار ماه اول سال ۱۴۰۰ است که می تواند مجلس را در بحث نظارت بروز کند.

۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰
کد خبر: ۱۱۲٬۵۴۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =