۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
کد خبر: . ۱۰۸٬۲۸۹
ابلاغ الزامات و ضوابط عام شهر دوستدار کودک به استانداران

طی مصوبه شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران، الزامات و ضوابط عام شهر دوستدار کودک به استانداران سراسر کشور برای اجرا، ابلاغ شد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت راه و شهرسازی، دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در مکاتبه با رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و همچنین استانداران سراسر ایران، مصوبه شورا را درخصوص الزامات و ضوابط شهر دوستدار کودک، ابلاغ کرد.

در متن مصوبه آمده است: شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه موخ ۴ مرداد ۱۴۰۰، پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی با عنوان "الزامات و ضوابط عام شهر دوستدار کودک" را در پاسخ به مطالبات جمعی از فعالان حقوق کودک، متخصصان و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مبنی بر فقدان سیاست‌ها و مجموعه ضوابط اجرایی موثر، کمبود سطوح عملکردی متضمن تامین نیازهای کودکان در بناها و فضاهای شهری، بررسی و ضمن تاکید بر ملاحظات به شرح زیر تصویب کرد.

۱- این مصوبه بر اهمیت توجه به نیازهای روانی و جسمانی کودکان و تسهیل دسترسی به امکانات محیطی مربوطه در شهرها، روستاها، شهرک‌ها و مجتمع‌های زیستی متعدد در کشور و تضمین تحقق شهر دوستدار کودک، تاکید دارد و در این رابطه حقوق کودکان در برخورداری از فضاهای شهری امن، ایمن و محیط‌های شاد برای بازی و پرورش خلاقیت را به رسمیت می‌شناسد.

۲- مجموعه "الزامات و ضوابط عام شهر دوستدار کودک" به عنوان ملاحظات تحقق شهر دوستدار کودک برای تمام مراجع تهیه، تصویب و نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران، دستگاه‌هایی اجرایی و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها کاربرد دارد و لازم‌الاجراست.

۳- لازم است در زمان تنظیم شرح خدمات، تهیه یا بازنگری طرح‌های توسعه و عمران، الزامات و ضوابط عام مذکور در نوع فعالیت‌ها از جمله فضای سبز و فضاهای عمومی شهری، ملاحظه شود.

۴- به منظور انطباق شرح خدمات و اسناد طرح‌های توسعه و عمران با ملاحظات شهر دوستدار کودک و ارزیابی تاثیر پروژه‌های عمرانی بر کیفیت زندگی کودکان، وفق سند پیوست، لازم است با مشارکت انجمن‌ها و نهادهای مردمی فعال در امور کودک اقدام شده و نظرات آن‌ها در محتوای طرح‌ها لحاظ شود.

۵- دبیرخانه شورای عالی با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود، نتایج پایش، ارزیابی و ارایه راهکارها با استناد این مصوبه به مراجع مربوطه اعلام و پیگیری‌های لازم را صورت دهند.

۶- دبیرخانه شورای‌عالی بنا بر ایجاد سازوکارهای بومی‌سازی ضوابط با توجه به ویژگی‌های اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی، نتیجه پایش و ارزیابی میزان تحقق اهداف و ملاحظات این مصوبه را سالانه به شورای عالی گزارش کند.

۷- مجموعه الزامات و ضوابط عام شهر دوستدار کودک در پیوست این مصوبه بر اساس نتایج پایش مذکور در بند فوق ظرف مدت یکسال از تاریخ اعلام مصوبه قابل بازنگری است و در صورت نیاز در مقاطع زمانی ۳ ساله موردتجدیدنظر، تکمیل و اصلاح قرار خواهد گرفت.

در پایان تاکید شده است: در اجرای مصوبه به پیوست الزامات و ضوابط عام شهر دوستدار کودک جهت استحضار و انعکاس به کلیه مراجع ذی مدخل در توسعه شهری ابلاغ می‌شود.

۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
کد خبر: ۱۰۸٬۲۸۹

اخبار مرتبط

کمتر کسی میدونه که سریعترین راه خرید دلار، خرید تتر هستش. چون قیمت هر تتر برابر با ۱ دلاره. تتر در هر لحظه از شبانه روز خرید و فروش میشه و نگرانی نگهداری از دلار کاغذی رو هم نداره. در حال حاضر بزرگترین صرافی که این امکان رو به ایرانی‌ها میده، صرافی نوبیتکس هست. شما در کمتر از سه دقیقه می‌تونین تو این صرافی حساب باز کرده و سریع و آسان به‌ صورت آنلاین دلار بخرین.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =