۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۲
کد خبر: . ۱۰۷٬۹۹۹
نحوه «بازنشستگی زنان شاغل» در شرایط کرونایی چگونه است؟

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران گفت: بیمه‌شدگان زن مشمول قانون کار که ۲۰ سال حق بیمه مقرر را قبل از تاریخ تقاضای بازنشستگی پرداخت کرده باشند و سن آن‌ها ۴۲ سال باشد، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

به گزارش بازار به نقل از تامین اجتماعی، حسین امیری‌گنجه در نشست با کارکنان اداره مستمری‌های غرب تهران بزرگ اظهار داشت: زنان بیمه شده‌ای که در آستانه بازنشستگی به بیماری کرونا مبتلا شدند، مدت بستری آنان که به تایید (پزشک معتمد، شورای پزشکی و یا کمیسیون پزشکی) رسیده باشد علاوه بر دریافت غرامت دستمزد مدت دوره تایید شده، ایام بیماری کرونا نیز جزو سوابق بیمه‌ای آنان منظور می‌شود و هیچ محدودیت زمانی ندارد.

وی درباره تعداد بازنشستگان زن تحت پوشش تامین اجتماعی اظهارداشت: براساس آمار سال ۱۳۹۸ از ۲ میلیون و ۷۹ هزار بازنشسته، تعداد ۲۰۴ هزار و ۵۸۷ نفر زنان بازنشسته هستند که این تعداد ۲۱درصد کل مجموع مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را تشکیل می‌دهد.

ژامیری‌گنجه تاکید کرد: از جمعیت ۳۵۰ هزار نفری بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ تعداد ۳۲ هزار نفر را زنان بازنشسته تشکیل می‌دهند.

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ با اشاره به دامنه نوع بازنشستگی زنان در ایران گفت: به لحاظ گستردگی مشاغل و نوع فعالیت در کارگاه‌های مختلف یا پرداخت حق بیمه به صورت (خویش فرما - زنان خانه دار) بازنشستگی زنان در تامین اجتماعی به شکل‌های گوناگون اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کارگاه‌هایی که مشمول ماده ۱۸۸قانون کار هستند، زنان شاغل در این کارگاه‌ها با داشتن ۲۰ سال سابقه کار و ۴۲ سال سن می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

امیری‌گنجه درباره کارگاه‌هایی که مشمول قانون کار نیستند، گفت: بر اساس قانون، چه برای مردان و چه زنانی که در این کارگاه‌ها کار می‌کنند بر مبنای قوانین و آیین‌نامه استخدامی آن سازمان، نهاد و یا مرکز دولتی بازنشسته می‌شوند.

وی اظهارداشت: کارکنان و پرسنل مراکز دولتی، نهادها و سازمان‌هایی که ماهیت حقوقی دارند؛ با توجه به اینکه این دستگاه‌ها غیرمشمول قانون کار هستند از شمول ماده ۱۸۸قانون کار خارج هستند. در مراکز دولتی یا غیردولتی چنانچه در آیین‌نامه استخدامی آن دستگاه یا نهاد قید شده باشد که بیمه‌شده قراردادی و مشمول قانون کار است؛ زنان شاغل می‌توانند با داشتن ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه درخواست بازنشستگی کنند.

مدیرکل تامین اجتماعی در مورد بیمه‌شدگان زنان خانه‌دار گفت: داشتن ۵۵سال سن و دارا بودن حداقل ۱۰سال سابقه پرداخت حق بیمه برای درخواست بازنشستگی بیمه شدگان زنان خانه‌دار لازم است.

امیری‌گنجه سقف سابقه برای بازنشستگی (مردان و زنان) بدون مطرح بودن سن بیمه شده را ۳۵سابقه کاری دانست.

مدیرکل تامین اجتماعی غرب درباره بازنشستگی زنان در کارهای سخت و زیان آور گفت: بر اساس تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون کلیه زنان شاغل در کارهای سخت و زیان آور با داشتن حداقل ۲۰ سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب بدون شرط سنی می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

وی خاطرنشان کرد: اشتغال زنان در مشاغل سخت و زیان‌آور باید به تایید کمیته استانی رسیده و عنوان شغلی آنان نیز باید در فهرست‌های ارسالی از سوی کارفرما صحیح و متناسب با شغل و رتبه قید شده باشد.

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهرا ن بزرگ میزان سابقه بازنشستگی و سن شاغلان زن به عنوان کارکنان دولت وفق ماده ۱۰۳ قانون خدمات کشوری با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر را ۶۰ سال تمام و حداقل سابقه کاری آنان را ۲۵سال اعلام کرد.

۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۲
کد خبر: ۱۰۷٬۹۹۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =