۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
کد خبر: . ۱۰۵٬۱۲۵
 ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها به بحث مسکن تعلق می گیرد

وزیر راه و شهرسازی گفت: تمام مولفه‌های مورد نیاز برای احداث ۴ میلیون واحد مسکن طی ۴ سال در کشور وجود دارد.

به گزارش بازار، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن یکی از مهمترین موضوعات امروز جامعه است، گفت: هزینه‌ی مسکن در سبد خانوار در متوسط کشور بالای ۳۷ درصد و در شهرهای بزرگ مانند تهران بالای ۵۰ درصد است.

وی افزود: موضوع مسکن دغدغه‌ی اصلی حاکمیت و رئیس جمهور است که در زمان انتخابات و پس از آن بصورت جدی پیگیری می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه سه قشر از جامعه نیازمند مسکن هستند، افزود: یکی از این اقشار طبقات بالای جامعه هستند که نیازی به خدمات و کمک مالی دولت ندارند.

بخش دوم متوسطین جامعه هستند که نیاز به حمایت دولت دارند که بسته‌های حمایتی برای آن‌ها پبش بینی شده است و بخش سوم هم تنها با حمایت مشکلشان مرتفع نمی‌شود بلکه نیاز به کمک مالی دولت دارند.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دوم صحبت‌های خود ۵ مولفه‌ی اصلی زمین، خدمات دولتی، منابع، مواد و مصالح ساختمانی و توان مهندسیف فنی و کارگری برای احداث مسکن را مهمترین عوامل برای تحقق شعار یک میلیون مکسن در سال برشمرد و افزود: تمامی این مولفه‌ها در کشور وجود دارد و می‌توان طی ۴ سال ۴ میلیون مسکن دولتی برای نیازمندان احداث کرد.
 
رستم قاسمی افزود: یکی از راه‌های دولت برای نیل به این هدف راه اندازی بانک زمین است که بر اساس قانون جهش تولید مسکن، همه‌ی بخش‌های دولتی موظفند سند زمین‌های درون و جوار شهرها و شهرک‌های جدید را به وزارت راه و شهرسازی منتقل کنند.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از یک میلیون هکتار زمین دولتی در شهرها، جوار شهرها و شهرک‌های جدید شناسایی شده است، گفت: طبق قانون این زمین‌ها طی دو ماه به تملک وزارت راه و شهرسازی درآمده و این وزارتخانه زمین‌های درون شهری را به بافت تبدیل کرده و زمین‌های جوار شهرها را به شهرها الحاق می‌کند. این زمین ها بصورت ارزان قیمت و با اقساط بلند مدت با بهره ی کم به نیازمندان تعلق می گیرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: درباره بحث خدمات تصمیم گرفته شد بسیاری از این خدمات به کسانیکه جزو طبقات یک و دو هستند و امکان صاحبخانه شدن آن‌ها پایین است بصورت مجانی بدهیم و بخشی دیگر را بصورت ۵۰ درصد در اختیار متقاضیان قرار دهیم.

رستم قاسمی با بیان اینکه در جاهاییکه انبوه سازی انجام می‌شود زیرساخت‌ها مانند مساجد، مدارس، مراکز درمانی، فضای سبز و پارک و ... به دوش مردم نهاده نمی‌شود، افزود: با تهاتر از محل همین زمین‌ها با انبوه سازان، زیرساخت‌های مورد نیاز برای زندگی را تامین می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ حدود یک درصد از تسهیلات بانک‌ها به مسکن اختصاص داده شده است، گفت: امروز مصوب شد که ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها به بحث مسکن تعلق بگیرد.

او افزود: پیش بینی می‌کنیم سود بازپرداخت تسهیلات به صورت پلکانی محاسبه شود و سهم مواد و مصالح یک میلیون مسکن بدون واسطه به مردم ارائه شود.

رستم قاسمی گفت: بر اساس طبقه بندی گرو های طالب مسکن، برنامه هایی پیش بینی شده است تا آورده ی اقشار ضعیف کم در نظر گرفته شود تا رغبت برای شرکت در طرح های مسکن ایجاد شود.

او افزود: در بحث مواد اولیه قرار شد جلساتی برای بررسی مواد و مصالح ساختمانی بخصوص بخش نهضت مسکن برگزار شود تا بتوانیم مواد اولیه را به صورت متعادل در اختیار مصرف کننده ها قرار دهیم.
 
از ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی برای ترمیم ناوگان حمل و نقل کشور استقبال می کنیم
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم اکنون مشکلات زیادی در زمینه جاده‌ای داریم، افزود: هم اکنون ۲۰۰ هزار کیلومتر جاده در کشور داریم که متاسفانه در چند سال اخیر از آن‌ها به خوبی مراقبت نشده است و نگهداری این جاده‌ها هزینه‌ی زیادی دارد.

او گفت: با وجود حدود ۱۲ هزار کیلومتر راه آهن ریلی در کشور، کمتر از ۱۰ درصد حمل و نقل بار کشور و به همین میزان مسافر بر عهده‌ی حمل و نقل ریلی است که بسیار کم و ناچیز است.

وی افزود: فرسوده بودن زیرساخت‌ها و وجود ایستگاه‌های فراوان، باعث کندی رفت و آمد در این بخش شده است که باید با استفاده از منابع سرمایه گذاران بخش خصوصی نسبت به بهنینه سازی و ترمیم جاده‌ها و خطوط ریلی اقدام کنیم.
 
قاسمی گفت: از سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور برای مشارکت در حمل و نقل کشور دعوت به عمل می آوریم.
 
به دلیل بالا بود متوسط سن ناوگان حمل و نقل جاده ای و هوایی کشور و نیاز به ترمیم و بازسازی آن، با کمک صنوف مرتبط در این بخش اقدام خواهیم کرد.

۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
کد خبر: ۱۰۵٬۱۲۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =