۲۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۴
کد خبر: . ۱۰۳٬۶۳۵
مشورت با تشکل های صنفی عامل موفقیت وزیر آینده صمت

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: استفاده از ظرفیت های قانونی و مشورت با اعضای اتاق های بازرگانی، خبرگان و همراه با کارآفرینان عامل موفقیت فاطمی امین در وزارت صنعت و معدن است.

بازار؛ گروه صنعت: «بهرام شکوری» در خصوص فاطمی امین به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «بازار» افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارتخانه بسیار بزرگی است و وزیر صنعت به تنهایی نمی تواند وظایف اجرایی این وزارتخانه را برعهده بگیرد، بلکه فاطمی امین در این وزارتخانه باید از معاونین و مدیران کل متخصص و توانمند برای عملی شدن اهداف این وزارتخانه استفاده کند.

وی با بیان اینکه آقای فاطمی امین در این وزارتخانه باید از افراد شایسته و متخصص استفاده کند، گفت: فاطمی امین پیش از این به عنوان معاون طرح و برنامه وزارت صنعت و معدن و برخی مسئولیت های دیگر در این وزارتخانه انجام وظیفه کرده است و به خوبی این وزارتخانه را می شناسد.

ضرورت انتخاب مشاوران ارزشمند در تصمیم گیری ها و استفاده از نقطه نظرات بخش خصوصی
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: انتخاب مشاوران ارزشمند در تصمیم گیری ها و استفاده از نقطه نظرات بخش خصوصی و افراد کاردان در بخش های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری انجام امور را در این وزارتخانه بیش از پیش تسهیل خواهد کرد.

استفاده از افراد توانمند در این وزارتخانه سبب خواهد شد که اهداف و برنامه های توسعه صنعتی و تجاری کشور با افزایش تولید و صادرات به سهولت اجرایی شود

شکوری با بیان اینکه آقای فاطمی امین از نظر علمی آدم شناخته شده است و برنامه ای که برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه داده در توسعه امور و افزایش تولید و صادرات در این وزارتخانه تاثیرگذار خواهد بود، گفت: استفاده از افراد توانمند در این وزارتخانه سبب خواهد شد که اهداف و برنامه های توسعه صنعتی و تجاری کشور با افزایش تولید و صادرات به سهولت اجرایی شود.

پیشتر «سید رضا فاطمی امین» با اشاره به برنامه راهبرد توسعه صنعتی که در زمان حضور وی به عنوان معاون برنامه ریزی وزارت صنایع و معادن در دولت دهم به رشته تحریر در آمد، افزود: آن برنامه در سال های ۹۰ و ۹۱ و زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت از ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی تشکیل شد، نگاشته شد و در دولت بعد نیز هرچند مورد استقبال قرار گرفت، اما آن طور که باید اجرایی نشد.

فاطمی امین یادآور شد: آن برنامه ۲۰ هزار صفحه ای در ۲ جمله خلاصه می شد که نخست، مشخص کردن اولویت های تولید و صادرات و دوم، اصلاح زیرساخت های نرم و زیرساخت های نهادی به منظور حرکت اقتصاد کشور بود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: به طور مثال، یکی از اولویت ها تمرکز بر توسعه تجهیزات و وسایل الکترونیکی بود، زیرا علاوه بر ارزش افزوده بالا، اشتغال تخصصی صنعتی نیز ایجاد می کرد و تجارت جهانی نیز به این سمت و سو حرکت کرده بود.

وی گفت: بررسی امروز سایت Trade Map که آمار رشد تجارت جهانی را نشان می دهد حاکی از درست بودن این پیش بینی است، به طوری که امروز حجم تجارت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی بیش از ۱.۵ برابر تجارت جهانی نفت است.

فاطمی امین اضافه کرد: در صورت حضور در وزارت صنعت، معدن و تجارت، یکی از برنامه های اولیه من، به روز رسانی و اجرای آن برنامه راهبرد توسعه صنعتی خواهد بود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در همین راستا در برنامه ای که برای وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کردم ۳۶ پروژه تعریف شده که با اجرایی کردن آنها به دنبال تغییر رویکرد حکمرانی و ساز و کارهای عملیاتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت هستیم تا یک وزارتخانه هوشمند را شاهد باشیم.

فاطمی امین تاکید کرد: باید در همه زمینه های تولیدی که امروز در کشور فعالیت داریم، به طور عمومی به دنبال حل و فصل مسائل کسب و کار باشیم؛ به طور مثال اصلاح ساز و کار مالیاتی یا بهبود محیط کسب و کار که اثر خود را بر همه رشته فعالیت ها خواهد گذاشت.

وی تصریح کرد: ثبات و پیش بینی پذیری اقتصاد کشور (هم از نظر متغیرها و هم از نظر قوانین و مقررات) و بهبود محیط کسب و کار، ۲ اولویتی خواهد بود که به شدت روی آنها تاکید داریم و برای همه واحدهای اقتصادی دنبال خواهیم کرد.

فاطمی امین افزود: به طور خاص نیز اولویت های ما در سه بخش ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و همچنین تجهیزات و وسایل حمل و نقل خواهد بود که در حقیقت، اولویت های پیشران برای توسعه اشتغال، صادرات و تولید هستند.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به صنعت خودرو، زیان انباشته، کیفیت پایین تولیدات و قیمت را سه چالش اساسی این صنعت پیشران عنوان کرد و گفت: این مشکلات به آن معنی نیست که این صنعت را کنار بگذاریم.

فاطمی امین بیان داشت: عده ای می گویند که اگر این صنعت را کنار گذاشته و به واردات خودرو اقدام کنیم به نفع ما است، اما برعکس معتقدم صنعت خودروسازی دارای ظرفیتی است که می تواند به افتخار ملی تبدیل شود.

وی افزود: در همین راستا یک برنامه ۲ ساله برای صنعت خودرو تدوین شده که اجرایی شدن آن، تحول جدی در این صنعت به دنبال خواهد داشت و اوج آن سال ۱۴۰۴ خواهد بود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: باید هم زمان به تقویت رقابت، اصلاح ساز و کارهای مدیریتی و اقتصادی و افزایش تولید در خودروسازی بپرداریم تا در این صنعت به توفیق برسیم.

وی ادامه داد: برنامه ما تولید ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو در سال آینده است که در سال ۱۴۰۴ به سه میلیون دستگاه افزایش خواهد یافت و باید ۳۰ درصد آن معادل حدود یک میلیون دستگاه تا آن زمان، روانه بازارهای صادراتی شود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از این گفت وگو در خصوص برنامه های خود در بخش معدن نیز گفت: بخش معدن از اهمیت زیادی برخوردار است که یکی از محورهای اهمیت آن، وجود ذخایر معدنی و پراکندگی آن در سرتاسر کشور است.

وی افزود: همین خصیصه سبب می شود تا وقتی روی توسعه بخش معدن کار می کنیم، فقط معطوف و متمرکز بر چند نقطه کشور نباشد، بلکه یک گردش اقتصادی و اشتغال در سرتاسر کشور را شاهد خواهیم بود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در برنامه پیشنهادی ارائه شده برای وزارت صنعت، معدن و تجارت، رشد بالایی را در بخش معدن پیش بینی کردیم که با تمرکز بر سه موضوع اصلی اکتشاف، استخراج و فرآوری حاصل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه اکتشافات بسیار عقب هستیم، بیان داشت: برای این قسمت یک برنامه دو ساله طراحی کردیم که از جمله تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس یک بیست و پنج هزارم (که اکنون نداریم) و در اختیار عموم قرار دادن آنهاست.

فاطمی امین اضافه کرد: در زمینه استخراج نیز مشکلاتی در زمینه ماشین آلات و دریافت حقوق دولتی وجود دارد که برای حل و فصل آنها نیز برنامه هایی طراحی شده است.

وی گفت: برنامه ریزی برای فرآوری و توسعه آن نیز دیگر محوری است که در بخش معدن دنبال می کنیم تا کاهش خام فروشی را شاهد باشیم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: باید هم زمان روی سه موضوع اکتشاف، استخراج و فرآوری کار کنیم تا رشد و شکوفایی بخش معدن، اشتغال زایی را در این بخش شاهد باشیم.

۲۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۴
کد خبر: ۱۰۳٬۶۳۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =