۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
کد خبر: . ۱٬۰۱۹
واکاوی وضعیت بودجه ۹۹/ دولت در اصلاح ساختار بودجه تعلل کرده است

کرمان - نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با تشریح وضعیت بودجه ۹۹ از دولت به دلیل تعلل در اصلاح ساختار بودجه انتقاد کرد.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه شورای هماهنگی تامین اجتماعی کرمان به وضعیت بودجه ۹۹ پرداخت و گفت: امسال وضعیت بودجه متفاوت از قبل است و بعضا نقطه عطفی برای تصمیم گیری های جدید است.

وی با بیان اینکه حدود ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی برای اداره کشور نیاز است، گفت: در کشور یکسری شرکت ها و بانک های دولتی و موسسات وابسته به دولت داریم که بودجه آنها در بودجه عمومی آورده نمی شود و با سرفصل جداگانه ای تحت عنوان بودجه شرکت ها و بانکهای وابسته به دولت می آید که بودجه آن ۳ برابر بودجه عمومی کشور است.

۶۰ درصد شرکت ها دولتی زیان‌ده هستند

پورابراهیمی افزود: اما مبلغی که به مجلس آورده می شود در مورد بودجه عمومی همان ۴۵۰ هزار میلیارد تومان است، امسال برای اولین بار در بررسی لایحه بودجه، دولت را مکلف کردیم که بودجه بانک ها و شرکت های وابسته به دولت را هم مطرح کند.

وی به گزارش لایحه بودجه ۹۹ شرکت ها و بانک‌های دولتی اشاره داشت و گفت: بیش از ۴۰۰ شرکت دولتی داریم که بیش از ۶۰ درصد آنها زیان ده هستند در حالی که اگر این شرکت ها خوب کار کنند، نتیجه آن در بودجه عمومی کشور مشخص می شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امسال ما ورود به دالان بزرگ تاریکی تحت عنوان بانکها و شرکت های دولتی و موسسات وابسته به دولت داریم که مبلغ بودجه آن ۳ برابر بودجه عمومی کشور است که ۶۰ درصد آنها زیان ده هستند.

وی گفت: ساماندهی این مسئله بر اقتصاد کشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود، اصلاح ساختار بودجه باید انجام شود، دولت سال قبل فرصت چهار ماهه خواست تا این کار را انجام دهد اما هنوز این کار انجام نشده است. پورابراهیمی عنوان کرد: سرفصل های دولت برای منابع، شامل درآمدهای ناشی از خدمات دولت و مالیاتی، منابع ناشی از انتشار اوراق بهادار و نفت است که بودجه امسال دولت نفت را کم کرده و مابقی را در سرفصل خدمات دیده است.

وی ابراز کرد: برآورد این است که سال ۹۹ میانگین ۱۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته باشیم.

سهم ۸۵ درصدی تعهدات جاری از کل بودجه عمومی دولت

پورابراهیمی اظهار کرد: از کل بودجه عمومی دولت ۸۰ تا ۸۵ درصد تعهدات جاری و الزام آور و مابقی سقف تعهدات عمرانی است که این ترکیب در دنیا برعکس است.

وی بیان کرد: برای اصلاح ساختار بودجه پیشنهاداتی را به دولت دادیم، پیشنهاد ما این بود که اول جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرد، سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی در دنیا ۲۰ درصد است ما در برنامه ششم این مسئله را ۱۰ درصد گرفتیم، اما الان ۶ درصد تقریبا انجام می شود.

پورابراهیمی اظهار داشت: بین ۶۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که روش های مختلفی برای وصل آن وجود دارد، کافی است دولت اعلام کند سالی ۲۰ درصد از این فرار مالیاتی جلوگیری می کند و می توان به راحتی سالی ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه را از فرار مالیاتی جبران کرد.

وی گفت: سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از افرادی وصول شد که تا کنون یک ریال مالیات نداده بودند در حالی که میلیاردها تومان کار اقتصادی می کردند.

اقتصاد کنونی ما فاصله میان غنی و فقیر را بیشتر کرده است

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: اکنون با سامانه های نرم افزای و سخت افزاری و اطلاعات و فضای مجازی با هم مرتبط هستند، شفافیت بزرگی را می توان ایجاد کرد.

وی افزود: گفتیم پایه های مالیاتی جدید را بر ثروتمندها وضع کنید، مالیات بر عایدی، مالیات بر مجموع درآمد که بزرگترین ظرفیت مالیاتی است.

پورابراهیمی ابراز داشت: اقتصاد کنونی ما فاصله میان غنی و فقیر را بیشتر کرده است، سامانه مالیاتی می تواند این مسئله را به تعادل برساند، ۲۰ هزار میلیارد تومان می شود از پایه های جدید مالیاتی در سال اول داشت و کسری بودجه را پوشش داد.

وی تصریح کرد: درآمد ناشی از فروش نفت، تهاتر، فرآورده نفتی و امثال این درآمدهای بعدی است که برآورد ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان می شود از آن درآمد کسب کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: مولد سازی دارایی های دولت مسئله بسیار مهمی است، اکنون بخش عمده ای از دارایی های دولت بلااستفاده است، اما دولت در حال حاضر نمی داند چه میزان دارایی و املاک و مستقلات دارد.

دولت بیشترین دارایی و کمترین نرخ بازده را دارد

پورابراهیمی افزود: برآورد می‌شود ۱۸۰ هزار مورد املاک و مستقلات دولت باشد که معادل ۱۰ برابر نقدینگی کشور است، دولت ما بیشترین دارایی را دارد و کمترین نرخ بازده و بدترین مولدسازی را دارد.

وی گفت: تبصره ۱۸، مطالبات به سازمان ها، خدمات بیمه ای، واگذاری دارایی های دولت، فعالیت های فنی و حرفه ای از مسائل بودجه ای است.

پورابراهیمی بیان داشت: مسیر اقتصادی کشور را می توانیم به وضعیت مطلوب برسانیم، فقط باید کار کنیم چون ظرفیت آن را هم داریم، اتفاقات مثبتی هم بابت همکاری های اقتصادی در منطقه رقم خورده که می‌ توانند کمک کننده باشد، حذف دلار از مبادلات تجاری بین کشورها رقم خورده است که اثر تحریم ها را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: ارزهای دیجتال را به عنون راه مقابله با تحریم به جدیت در نظر داریم و چندین ماه روی آن کار کرده ایم، با بانک مرکزی هم جلسه گذاشتیم و دولت آیین نامه نحوه استفاده از ان را ابلاغ کرد و مشکل اصلی در مورد برق بود که نرخ آن اصلاح شده و اولین مزرعه ارز دیجیتال در کرمان منطقه ویژه رفسنجان افتتاح شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد کرد: مسیر آینده اقتصاد کشور را با وجود همه مشکلات مثبت ارزیابی می کنیم.

۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶
کد خبر: ۱٬۰۱۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =