۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
کد خبر: . ۱۰۱٬۳۳۸
موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

در هفته گذشته، تعطیلات کرونایی تا روز یکشنبه ادامه داشت و پایان این تعطیلات، به یک سورپرایز ختم شد و آن هم افزایش مجدد نرخ دلار آزاد پس از یک هفته ثبات بود.

به گزارش بازار به نقل از آسرون، در هفته اول مرداد، شاهد پیامدهای واقعی قطعی برق در بازار آهن و فولاد بودیم. این پیامدها موجب شد که قیمت مقاطع فولادی پس از ثباتی یک‌هفته‌ای، مجدداً و به طرز افسار گسیخته‌ای، بالا برود. در ادامه، تحلیل نرخ ارز و بازار آهن و فولاد را در این هفته طوفانی، می‌خوانید:

نرخ ارز در هفته اول مردادماه ۱۴۰۰ چقدر تغییر کرد؟

در هفته گذشته، تعطیلات کرونایی تا روز یکشنبه ادامه داشت و پایان این تعطیلات، به یک سورپرایز ختم شد و آن هم افزایش مجدد نرخ دلار آزاد پس از یک هفته ثبات بود. قیمت این ارز در هفته اول مرداد تا ۲۵.۱۶۰ تومان بالا رفت. دلار نیمایی اما روند هفته گذشته را ادامه داد و قیمت آن با کمی کاهش، به ۲۲.۳۰۰ تومان رسید. در ادامه، نمودار نوسان قیمت دلار آزاد، دلار نیمایی و یورو را می‌بینید:

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۱: تغییرات قیمت دلار آزاد در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۲: تغییرات قیمت دلار نیمایی در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۳: تغییرات قیمت یورو در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

علت افزایش مجدد قیمت مقاطع فولادی در هفته اول مرداد چه بود؟

در هفته چهارم تیر و اوایل هفته اول مرداد ۱۴۰۰، به علت تعطیلات کرونایی، نرخ مشخصی برای دلار آزاد و نیمایی وجود نداشت و این موضوع منجر به بلاتکلیفی در بازار آهن و فولاد شده بود. افزایش قیمت دلار آزاد پس از پایان تعطیلات در هفته گذشته، باعث شد که بازار آهن و فولاد به‌شدت به این سیگنال واکنش نشان دهد و شاهد افزایش نجومی قیمت‌ها در این بازار باشیم.

البته دلیل اصلی این افزایش قیمت تنها افزایش نرخ دلار نیست و علت را باید در جیره‌بندی مصرف برق جستجو کرد. چند هفته‌ای است که مطابق دستور توانیر، مشترکان فولادی مجبور شده‌اند که مصرف برق خود را تا ۹۰ درصد کاهش دهند و این موضوع منجر به تعطیلی خطوط تولید، ضرر و زیان کارخانه‌ها، کاهش عرضه و افزایش قیمت‌ها شده است. تداوم این جیره‌بندی، موجب شده که هر هفته واکنش شدیدتری را از سمت بازار ببینیم.

به عنوان مثال، تعطیلی برق باعث شده که تولید مجموعه بزرگی مثل چادرملو در همین مدت ۱۰۰.۰۰۰ تن کاهش ‌یافته و تداوم تولید در این مجموعه با مشکل روبرو شود. تالار صنعتی بورس کالا نیز که مهم‌ترین مرجع جریان ساز در بازار آهن و فولاد محسوب می‌شود، چندهفته‌ای است که به حالت نیمه تعطیل درآمده و حجم شمش و میلگرد عرضه شده در آن، هر هفته کاهش پیدا می‌کند.

در هفته اول مردادماه ۱۴۰۰، از مجموع ۳۹.۳۴۴ تن میلگرد عرضه شده در بورس کالا، ۲۹.۱۹۴ تن آن با قیمت نهایی ۱۶.۹۱۹ تومان به فروش رسید که این قیمت، به قیمت بازار آزاد بسیار نزدیک بوده و نوید دهنده افزایش مجدد قیمت در هفته آتی است. چرا که این موضوع، نشان می‌دهد که بازار از ترس نایاب شدن و گرانی بیشتر اجناس، پتانسیل افزایش بیشتر قیمت را نیز دارد.

تحلیل قیمت میلگرد آجدار در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

در هفته گذشته، قیمت میلگرد آجدار مجدداً به کانال ۱۷.۰۰۰ تومان بازگشت و شیب افزایش قیمت این مقطع فولادی، نسبت به هفته‌های پیش تندتر شد. به عنوان مثال، قیمت میلگرد اصفهان در هفته گذشته از ۱۶.۵۰۰ تومان به ۱۷.۱۰۰ تومان رسید و قیمت میلگرد بناب نیز با افزایشی ۴۵۰ تومانی، به ۱۷.۳۵۰ تومان رسید. نمودارهای زیر، نوسانات قیمت میلگرد ذوب‌آهن و ظفر بناب در هفته اول مرداد را نشان می‌دهد:

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۴: تغییرات قیمت میلگرد ۲۰ اصفهان در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۵: تغییرات قیمت میلگرد ۲۰ ظفر بناب در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

قیمت تیرآهن در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰ چقدر تغییر کرد؟

در هفته اول مرداد ۱۴۰۰، شاید تنها مقطع فولادی که نسبت به سایرین شیب افزایش قیمت کندتری داشت، تیرآهن بود. به عنوان مثال، قیمت تیرآهن اصفهان هفته گذشته را با عدد ۱۶.۳۵۰ تومان آغاز کرد و با عدد ۱۶.۹۵۰ تومان به پایان رساند. نوسانات قیمت تیرآهن در هفته گذشته را در ادامه می‌بینید:

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۶: تغییرات قیمت تیرآهن ۱۶ ذوب‌آهن در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

قیمت نبشی در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰ چقدر نوسان داشت؟

در هفته اول مردادماه، نبشی نیز از جمله مقاطعی بود که بازگشتی قدرتمند به کانال قیمتی ۲ هفته پیش خود داشت و سقف قیمتی خود را نیز شکست. به عنوان مثال، قیمت نبشی ناب تبریز در هفته گذشته از ۱۶.۸۵۰ تومان به ۱۷.۵۵۰ تومان رسید و قیمت نبشی آریان فولاد نیز با افزایشی ۵۰۰ تومانی، به ۱۷.۶۰۰ تومان رسید. تغییرات قیمت این دو نبشی را در نمودارهای زیر ببینید:

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۷: تغییرات قیمت نبشی ۴ ناب تبریز در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۸: تغییرات قیمت نبشی ۴ آریان فولاد در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

قیمت قوطی پروفیل در هفته اول مرداد ۱۴۰۰ چقدر تغییر کرد؟

افزایش قیمت ورق سیاه و خروج آن از وضعیت ثبات، باعث شد که قیمت قوطی پروفیل نیز همانند سایر مقاطع فولادی در هفته اول مردادماه، بالا برود. به عنوان مثال قیمت قوطی پروفیل کیان پرشیا در هفته گذشته به ۲۶.۰۰۰ تومان رسید و قیمت قوطی پروفیل حدادگستر نیز برای اولین بار ۲۴.۸۰۰ تومان معامله شد. نمودار نوسانات قیمت هر ۲ محصول را در ادامه می‌بینید:

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۹: تغییرات قیمت پروفیل ۲*۴۰*۴۰ کیان پرشیا در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

موج دوم گرانی فولاد و آغاز پیامدهای قطعی برق

نمودار ۱۰: تغییرات قیمت پروفیل ۲*۴۰*۴۰ فولاد گستر حداد در ۲ تا ۷ مرداد ۱۴۰۰

در هفته آینده، قیمت‌ها صعودی خواهند بود یا کاهشی؟

در حال حاضر هنوز جیره‌بندی برق ادامه دارد و مشخص نیست که این وضعیت چه زمانی تمام می‌شود. با تداوم شرایط فعلی، مشکلات در زنجیره تأمین فولاد روز به روز بیشتر شده و شاهد افزایش بیشتر قیمت‌ها توسط تولیدکنندگان به‌منظور جبران خسارت‌های وارده خواهیم بود. در هفته پیش رو هم به دلیل تحویل دولت، احتمالاً کنترل دستوری قیمت‌ها انجام نخواهد شد.

در وضعیت فعلی، پیش‌بینی قیمت‌ها و روند تغییر آن‌ها، بسیار سخت شده و به همین دلیل بهتر است تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد را مطالعه کنید تا با آگاهی بیشتر اقدام به خرید کنید.

قیمت مقاطع فولادی در هفته اول مردادماه ۱۴۰۰ چقدر نوسان داشت؟

در هفته اول مردادماه، جیره‌بندی برق باعث شد که قیمت مقاطع فولادی مجدداً افزایش پیدا کرده و به وضعیت ۲ هفته قبل بازگردد. گزارش بازار آهن و فولاد در هفته اول مردادماه ۱۴۰۰، نشان‌دهنده افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها و وضعیت نگران کننده بازار است.

۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
کد خبر: ۱۰۱٬۳۳۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =