۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶
کد خبر: . ۱۰۰٬۵۰۸
لزوم هوشمندسازی شبکه مصرف و راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی

طلوعی، بازرس کل امور نیرو و ارتباطات سازمان بازرسی کل کشور اجرای طرح هوشمندسازی شبکه مصرف و همچنین راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی را در تقویت شبکه برق کشور و پیشگیری از قطعی برق بسیار موثر خواند.

به گزارش بازار، فتح الله طلوعی، افزود: در سال‌های گذشته و امسال سازمان بازرسی کل کشور برنامه‌های بازرسی متعددی را اجرا کرده است و ما گزارش‌های مهمی را در خصوص تامین برق دو سال گذشته به دولت و وزارت نیرو ارائه کرده ایم.

وی گفت: کم بارشی و تاثیر آن در عملکرد نیروگاه‌های برق آبی، افزایش استخراج غیرمجاز رمزارزها و تعمیرات نیروگاهی از علل قطعی برق در ماه گذشته است و در بحث تعمیرات نیروگاه ها، به واسطه اینکه این نیروگاه‌ها سال گذشته با کمبود سوخت گاز مواجه شدند دیرتر وارد مدار تعمیرات اساسی شده بودند و تعمیرات تا اواسط خرداد طول کشید.

طلوعی افزود: آغاز گرمای زودهنگام هم موجب شد بخشی از برنامه ریزی‌های حوزه وزارت نیرو انجام نشود.

بازرس کل امور نیرو و ارتباطات سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه حوضه آبریز کارون در استان خوزستان کمک بزرگی به تامین برق کشور در حوزه برق آبی می‌کند؟ گفت: در این محدوده در ماه‌های گذشته از جمله اردیبهشت، خرداد و تا نیمه‌های تیر برداشت‌های خارج از برنامه به میزان دو برابر پیش بینی شده در برنامه از این حوزه‌ها تولید برق صورت گرفت و هرچند کمکی به شبکه بود، اما منجر به این شد که ما در روزهای بعد با خاموشی‌ها و قطعی‌های گسترده مواجه شویم.

طلوعی افزود: سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه ورود کرد و گزارش‌های هشداری مبنی بر اینکه برداشت‌های بی رویه نباید صورت گیرد، ارائه کرد و قطعا برداشت‌ها باید مطابق برنامه باشد تا تولید برق از نیروگاه برق آبی ادامه پیدا کند.

وی گفت:‌ در حوزه کمبود برق کل مشکل کشور ما در اوج مصرف حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات است یعنی در طول روز اگر ما این میزان پیک را مدیریت کنیم به لحاظ تولید با مشکل مواجه نخواهیم شد، البته برنامه‌های توسعه‌ای ما باید مطابق برنامه‌های ۵ ساله و قوانین سنواتی ادامه پیدا کند.

بازرس کل امور نیرو و ارتباطات سازمان بازرسی کل کشور افزود: شاید در کوتاه مدت مهم‌ترین بحثی که وزارت نیرو می‌تواند در آن متمرکز شود، طرح هوشمندسازی شبکه مصرف است و ما این را در گزارش‌های مختلف اعلام کرده ایم.

وی گفت: مهم‌ترین طرح در هوشمندسازی شبکه، طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند و اندازه گیری و مدیریت انرژی) است که به لحاظ مشکلات اعتباری و بدهی دولت به برخی شرکت‌ها این طرح با قوت ادامه پیدا نکرد که مهم‌ترین پیشنهاد ما در این حوزه فعال سازی این طرح است.

طلوعی با اشاره به اینکه هم اکنون ۵۰۰ هزار کنتور هوشمند در حوزه کشاورزی و صنعت نصب شده است، افزود: در طرح فهام و به واسطه اینکه حدود ۵ هزار مگاوات مدیریت مصرف در این طرح صورت می‌گیرد بنابراین ما در گزارش هایمان مکرر توصیه کرده ایم که وزارت نیرو این طرح را در اولویت قرار دهد و همچنین برای شبکه خانگی هم اجرا کند.

بازرس کل امور نیرو و ارتباطات سازمان بازرسی کل کشور گفت: این طرح جزو تکالیف وزارت نیرو براساس قانون برنامه ششم است و بخشی از این هزینه، چون به واسطه مشترک مصرف کننده و طی اقساط در روی قبض اعمال می‌شود بار مالی برای دولت ندارد و دولت باید در کنار کار قرار گیرد و حمایت‌های لازم را انجام دهد.

طلوعی ادامه داد: راهکار دوم که باید وزارت نیرو در میان مدت و بلندمدت در حوزه تولید برق اجرا کند، تمرکز بر روی طرح‌های تجدیدپذیر به ویژه حوزه انرژی‌های خورشیدی است و تقریبا هزینه‌هایی که برای راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی و انرژی‌های تجدیدپذیر صورت می‌گیرد، معادل نیروگاه‌های حرارتی است.

وی افزود: مزایای نیروگاه‌های خورشیدی این است که دوره نصب و راه اندازی آن کوتاه‌تر و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات آن کمتر است و دولت باید در این حوزه ورود کند چرا که وزارت نیرو به سبب مشکلات اعتباری ورود جدی در این خصوص نکرده است.

طلوعی با اشاره به اینکه قانون اصلاح الگوی مصرف مهم‌ترین قانون وظرفیتی است که در این حوزه می‌تواند به دولت کمک کند، گفت:‌ معادل سوختی که بر اثر تولید برق در انرژی‌های خورشیدی صرفه جویی می‌شود، می‌توان آن را برای سرمایه گذار از طریق بازار و بورس انرژی اختصاص داد و این مهم‌ترین مشوق برای سرمایه گذار است و بخش زیادی از مشکل برق کشور در سال‌های آینده حل می‌شود.

۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶
کد خبر: ۱۰۰٬۵۰۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =