۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۱
کد خبر: . ۹۹٬۹۵۳
یارانه ارز باید مستقیم به مردم پرداخت می شد

شقاقی، کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به رانت و فساد گسترده در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: با توجه به ضعف در نظارت، بهتر بود یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی مستقیم به مصرف کنندگان و مردم پرداخت می شد.

به گزارش بازار، وحید شقاقی شهری استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی گفت: ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا باید با رعایت الزامات لازم صورت گیرد اما متاسفانه خروجی وضعیت فعلی اقتصاد و بروز فساد و رانت گسترده در جریان اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به عرضه کنندگان نشان می دهد دولت نظارت و کنترل لازم را نداشته و منافع یارانه های ارزی بجای مصرف کننده به جیب رانت خواران رفته است.

وی افزود: دخالت دولت در اقتصاد و بازار باید به گونه ای باشد که کیفیت و تولید را ارتقاء بخشد و در اقتصاد تعادل ایجاد کند در غیر اینصورت دخالت بدون رعایت الزامات توسط دولت موجب شکست بازار و گسترش فساد و رانت خواهد شد و فساد زا خواهد بود.

این کارشناس مسائل اقتصادی درخصوص الزامات دخالت دولت در بازار، اظهار داشت: دخالت دولت در بازار باید همراه با نظارت های سیستمی، هوشمند، و سختگیرانه از ابتدا تا انتهای اختصاص سوبسیدها و یارانه ها باشد تا زمینه رانت و فساد گروههای خاص از بین برود اما آنچه اکنون بوقوع پیوسته حاکی از رانت و فساد گسترده و ضعف شدید نظارت هاست که بیانگر ناکارآمدی تصمیم گیران بوده و نارضایتی مردم را به همراه داشته است.

وی شفافیت کامل و گردش آزاد اطلاعات را از دیگر الزامات تعادل بخشی در اقتصاد دانست و گفت: اطلاعات اختصاص سوبسیدها و یارانه ها به عرضه کنندگان و مصرف کنندگان باید کاملا شفاف ارائه شود تا زمینه هرگونه فساد و رانت از بین برود اما در سالهای اخیر دولت اطلاعات شفاف و کاملی از میزان و نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی ارائه نکرده و همین امر فساد و رانت گسترده ای را در پی داشته است.

وحید شقاقی شهری نظام چند نرخی را زمینه ساز فساد و رانت دانست و تاکید کرد: تیم اجرایی اقتصادی دولت خود نباید در تصمیم گیری ها ذینفع باشد و اگر گروه تصمیم گیران اقتصادی خود ذینفع باشند زمینه رانت و فساد فراهم می شود.

وی از دولت جدید خواست با استفاده از تجربه گذشته با ایجاد نظارت های سیستمی، هوشمند و سختگیرانه، به گونه ای عمل کند که زمینه هرگونه فساد و رانت از بین برود و سوبسیدها و یارانه ها مستقیم به دست مصرف کنندگان برسد.

وی تاکید کرد: این مهم زمانی محقق می شود که شفافیت کامل و جریان آزاد اطلاعات ایجاد شود و اطلاعات تصمیمات اقتصادی دولت بصورت شفاف و کامل در اختیار عموم قرار گیرد.

۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۱
کد خبر: ۹۹٬۹۵۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =