۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۲
کد خبر: . ۹۷٬۴۶۸
مشکلات کارکنان و کارگران صنعت نفت در پارس جنوبی بررسی شد

به دنبال دستور ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هیاتی متشکل از مدیران حوزه روابط کار این وزارتخانه برای بررسی مشکلات کارگران وارد منطقه ویژه عسلویه شدند.

به گزارش بازار به نقل از  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این هیات پس از ورود به منطقه ویژه عسلویه با حضور در مجتمع پتروشیمی های بوشهر و آپادانا و خلیج فارس ضمن بررسی شرایط و محیط کار کارگران، از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات قرار گرفتند و با تعدادی از کارگران شاغل در کارگاه ها گفت و گو کردند.

این هیات که متشکل از کوروش یزدان، مدیر کل روابط کار و جبران خدمت، علی مظفری، مدیر کل بازرسی کار و فرهادشیخی، مسئول هماهنگی امور مناطق آزاد و ویژه  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مصدق کشاورزی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر است تنی چند از مدیران کل ستادی وزارت نفت نیز همراهی کردند.

کورش یزدان، مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشستی مشترک با نمایندگان وزارت نفت گفت: نیروی انسانی،   بازوی تولید و موتور محرک سازندگی کشور  است و نقش مهمی در توسعه و پویایی این منطقه دارد.

وی گفت: به رغم مواد ۳۵، ۳۶ و ۳۷ قانون کار، متاسفانه معوقات کارگری برای یک تا سه ماه در این منطقه به صورت عرف جاری باب شده است که از مصادیق تضییع حقوق بایسته کارگران قلمداد شده و باید در اسرع وقت تمامی وجوه و مطالبات آنها پرداخت شود.

یزدان افزود: توجه به فصل ششم قانون کار و تشکل گرایی و نقش موثر آن در ایجاد ارتباط فی مابین مدیران و کارگران در مواقع خاص و همچنین ایجاد زمینه هم افزایی و مساعی بیشتر در شرایط ویژه، متاسفانه به رغم تاکید مقررات بین المللی و قانون کار، نادیده گرفته شده و باید به طور جدی در این منطقه اجرایی شود.

وی تصریح کرد: رفاهیات کارگران در منطقه ویژه از جمله موارد مربوط به اسکان و ایاب و ذهاب کارگران با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از دیگر خواسته های به حق کارگران است که کارفرمایان باید در این زمینه نیز تلاش های بیشتری داشته باشند.

مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بازرسی از کارگاه های مناطق ویژه را از وظایف مهم بازرسان کار عنوان کرد و افزود: طبق ماده ۶ مقررات اشتغال نیروی انسانی در مناطق ویژه، باید بازرسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به طور مستمر در این منطقه به بازرسی بپردازند.

در ادامه، مدیر کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جایگاه قانونی بازرسان گفت: طبق ماده ۱۰۱ قانون کار، بازرسان، ضابطان قضایی هستند و فعالیت در جایگاه بازرس کار صرفا توسط بازرسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد و استفاده افراد فاقد شرایط از این عنوان در مناطق ویژه،   قانونی نیست.

مصدق کشاورزی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر در پایان گزارشی در خصوص حضور ۲۵ اکیپ بازرسی در منطقه ویژه و بازرسی از کارگاه های مشکل دار ارائه کرد و گفت: نتایج این بازرسی ظرف روزهای آینده به اطلاع مسئولین خواهد رسید.

۱۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۲
کد خبر: ۹۷٬۴۶۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =