۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
کد خبر: . ۹۶٬۵۲۵
لزوم سرمایه گذاری در حوزه مولدهای تجدیدپذیر

صیرفیان پور، معاون شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی با اذعان به عدم سرمایه گذاری برای تولید تجهیزات مولدهای تجدیدپذیر گفت: دولت باید سوبسید را به تولید تجهیزات مولدهای تجدیدپذیر اختصاص دهد.

به گزارش بازار، حامد صیرفیان پور، رئیس گروه مدیریت پروژه در شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی وزارت نیرو درمورد راهکارهای افزایش سرمایه گذاری برای تولید برق با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

صیرفیان پور با اشاره به اینکه طبق برنامه ششم توسعه باید ۲۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی احداث می شد گفت: در حال حاضر فقط ۵۴ درصد این برنامه محقق شده و ما شاهد احداث ۱۳ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در کشورمان هستیم.

وی با تذکر این نکته که فقط ۱۷.۵ درصد از منابع لازم برای احداث همین ۲۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی جذب شده افزود: ما در حالی ۵۴ درصد از این هدفگذاری را اجرایی کردیم که تنها ۱۷.۵ درصد از منابع آن محقق شده و این ناشی از مابه التفاوت قیمت تمام شده برق و قیمت تکلیفی فروش برق است.

رئیس گروه مدیریت پروژه در شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی وزارت نیرو در ادامه افزود: این مابه التفاوت هم ناشی از سیاست گذاری اقتصادی در دهه ۸۰ و تثبیت قیمتهاست بطوریکه الان شاهد عدم تناسب رشد قیمت با رشد هزینه های سرمایه گذاری و تجهیزات نیروگاهی هستیم.

صیرفیان پور راهکار رفع این معضل را در افزایش پلکانی قیمت برق برای صنایع دانست و گفت: این موضوع و اصلاح نظام تعرفه ها در مجلس پیگیری شده است.

وی در بخش دیگر این برنامه به مشکل کمبود تأمین برق برای صنایع اشاره کرد و گفت: صنعت برق کشور علاوه بر مشکلات اقتصادی که دارد از نظر استخراج رمزارزها توسط مراکز غیرمجاز و دسترسی به منابع آبی برای تولید برق در نیروگاه های برقابی نیز دچار مشکل شده بطویکه میزان این دسترسی نسبت به میانگین ده ساله بسیار کاهش یافته است.

صیرفیان پور سرمایه گذاری بیشتر در صنعت برق را ضروری دانست و افزود: طبق برآوردها ما تا سال ۱۴۱۵ باید ۶۰ هزار مگاوات دیگر ظرفیت نیروگاهی به ظرفیت ۸۵ هزار مگاواتی موجود اضافه کنیم.

وی بحث عدم پرداخت مابه التفاوت قیمت تکلیفی و قیمت تمام شده برق را مهم ترین دلیل کاهش سرمایه گذاری در صنعت برق کشور دانست و گفت: در حال حاضر صنایع بزرگی که بالای ۵ هزار مگاوات هستند به این سمت حرکت کردند که خودشان مولدهای خودتأمین احداث کنند که این فرصت خوبی برای اشتغالزایی است.

صیرفیان پور استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه برای این صنعت را نیز موثر خواند کرد و گفت: ما از نظر ظرفیت منصوبه رتبه چهاردهم دنیا و در منطقه هم رتبه اول را داریم و لذا از نظر ناوگان مشکلی نیست.

وی وضعیت تولید برق از بابت فنی را مناسب ارزیابی کرد و گفت: ما موفق شدیم که راندمان حرارتی در نیروگاه ها را به ۳۹ درصد افزایش و تلفات را هم به زیر ۱۰ درصد کاهش دهیم که این اتفاق بسیار خوبی است.

صیرفیان پور با اذعان به عدم سرمایه گذاری برای تولید تجهیزات مولدهای تجدیدپذیر در کشور افزود: دولت به جای پرداخت سوبسید به مصرف کننده باید آن را به تولیدکنندگان تجهیزات مولدهای تجدیدپذیر اختصاص دهد.

۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
کد خبر: ۹۶٬۵۲۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =