۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
محصولات شیمیایی دارای بیشترین تورم در کالاهای صادراتی
مرکز آمار منتشر کرد

محصولات شیمیایی دارای بیشترین تورم در کالاهای صادراتی

کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «چربیها و روغن‌های حیوانی یا نباتی و ...» (١,٨- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «محصولات صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن» (٧٤.٧ درصد) است.

به خبرگزاری بازار به نقل از مرکز آمار ایران، گزارش مقدماتی شاخص قیمت کالاهای صادراتی فصل پاییز ١٣٩٨ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «چربیها و روغن‌های حیوانی یا نباتی و ...» (١,٨- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «محصولات صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن» (٧٤.٧ درصد) است.

قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می‌باشد و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور در سال ١٣٩٠(سال پایه) استفاده می­شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می‌باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ٢٠ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می­شود.

ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص­ فصل پاییز ١٣٩٨ از داده ­های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن­ها بایستی با ملاحظه انجام شود. شایان ذکر است که پس از استخراج و ارائه­ی داده­های قطعی سال ١٣٩٨ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

تورم فصلی

تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­های ریالی در فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به فصل قبل ١٣٩٨، ١٧,٤ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ١٣٩٨ (برابر با ٩.٧ درصد) حدود ٧.٧ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های دلاری نیزدر فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به فصل قبل، ٠.٠٣ درصد کاهش داشته که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ١٣٩٨ (برابر با ٠.١ - درصد) حدود ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه­های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «چربیها و روغن‌های حیوانی یا نباتی و ...» (١,٨- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه   «محصولات صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن» (٧٤.٧ درصد) است.

تورم نقطه به نقطه

تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی در فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ٨١,٣ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان ١٣٩٨ (برابر با ١٠١.٣ درصد) ٢٠.٠ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­های دلاری در فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ٠.٧ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان سال ١٣٩٨ (برابر با ١١.٢ درصد) ١٠.٥ واحد درصد کاهش داشته است. در گروه­ های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «چربیها و روغن‌های حیوانی یا نباتی و ...» (١,٦- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «محصولات صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن» (٢٣١.٦ درصد) است.

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٨ برابر با ٩٣,٧ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه­ی تابستان ١٣٩٨ (برابر با ٩٣.٦ درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده ­های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٨ برابر با ١١.٥ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه­ ی تابستان ١٣٩٨ (برابر با ١٨.١ درصد) ٦.٦ واحد درصد کاهش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگهای گرانبها و ...» (٢,٥ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه   «کالاها و مصنوعات گوناگون» (٢٠٠.٣ درصد) است.

کد خبر: ۹٬۳۵۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha