۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۹
کد خبر: . ۸۹٬۴۷۹
سامانه تایید منشا ارز مجددا فعال شد

­لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته توسط گمرک، سامانه تایید منشا ارز بانک مرکزی که تبادل دیتایش را با گمرک متوقف کرده بود مجددا فعال شد.

به گزارش بازار، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: شب گذشته با پیگیری‌های صورت گرفته توسط گمرک، بانک مرکزی تبادل اطلاعات با گمرک را از سر گرفت و مشکل تایید منشا ارز اظهارنامه‌های گمرکی و یا تایید سامانه‌ای ارز در زمان ترخیص کالا برطرف شد و صاحبان کالا می‌توانند به اظهار کالا بپردازند.

لطیفی افزود: با پیگیری گمرک، و هماهنگی سازمان بازرسی کل کشور، شورای اجرایی فن اوری اطلاعات، وزارت صمت و بانک مرکزی و جلسات مجزای امروز گمرک با بانک مرکزی و وزارت صمت، سامانه قبلی تایید منشا ارز، تبادل اطلاعاتش را با گمرک از سر گرفت و مجددا فعال شد.

لطیفی تاکید کرد: این سامانه از سال ۱۳۹۰ فعال بوده و تایید منشا ارز واردات کالاها از این طریق از سوی بانک مرکزی در دو مرحله اظهار کالا و ترخیص صورت می‌گرفت که برای جایگزینی، تغییر سرویس و یا فرایند جدید حتما می‌بایست دیتاهای لازم بانک مرکزی در اختیار گمرک قرار گیرد.

وی افزود:گمرک اصراری بر دریافت مستقیم دیتا به روش گذشته از بانک مرکزی در آینده ندارد، اما معتقد است که برای تغییر رویه و دریافت اطلاعات از سامانه جامع تجارت می‌بایست مانند همه دنیا، سرویس جدید تبادل دیتا همزمان با سرویس قدیم فعال شود و صحت سنجی و پایداری دیتا نیز بررسی شود و سپس سرویس قبلی کنار گذاشته شود تا اینگونه صاحبین کالا و گمرک دچار مشکل نشوند و وظایف گمرک هم دچار خدشه نشود.

سخنگوی گمرک در پایان از همکاری سازمان بازرسی کل کشور، شورای اجرایی فن اوری اطلاعات تشکر کرد و از همراهی وزارت صمت و بانک مرکزی برای کمک به حل مساله پیش آمده تقدیر کرد.

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۹
کد خبر: ۸۹٬۴۷۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =